1. októbra 2014 röntgenové observatórium Chandra pozorovalo, ako aj viac krát predtým, oblasť zvanú Južné hlboké pole Chandra. Ide o relatívne malé okno do vonkajšieho vesmíru, pri ktorom je výhľad netienený neutrálnym vodíkovým plynom Mliečnej dráhy. Chandra cezeň svojimi röntgenovými očami vidí vesmír za hranicami Mliečnej dráhy jasnejšie, a môže preto pozorovať aj menej jasné a vzdialené objekty.
V to stredajšie prvooktóbrové ráno Chandra zaznamenala jav aký doteraz nebol pozorovaný. Malá oblasť v Južnom hlbokom poli sa výrazne rýchlo zjasnila. Prichádzalo z nej najmenej tisíc krát viac röntgenového žiarenia než v prechádzajúcich hodinách. Následne intenzita signálu začala rýchlo klesať. Deň potom, vo štvrtok už Chandra nedokázala tento zdroj zaregistrovať. Jeho intenzita klesla pod citlivosť detektora Advanced CCD Imaging Spectrometer na palube Chandra observatória.
Vďaka prechádzajúcim pozorovaniam Hubblovým a Spitzerovým vesmírnym ďalekohľadom sa ako zdroj podarilo detegovať malú, 10,7 miliardy svetelných rokov vzdialenú galaxiu. Na niekoľko minút zdroj röntgenového žiarenia v nej produkoval tisíc krát viac energie, ako celá galaxia.
Charakteristiky explózie vylučujú veľkú väčšinu známych krátkodobejších zdrojov röntgenového žiarenia. V hre, ako možné zdroje pozorovaného javu ostáva roztrhanie hviezdy, možno bieleho trpaslíka supermasívnou čiernou dierou v jadre galaxie.
Obrázok v röntgenovom žiarení (vľavo, Chandra X-ray Observatory CXO) a vo viditeľnej časti optického spektra (vpravo, Hubble Space Telescope HST) zachytávajúci malú časť oblohy okolo registrovaného zdroja). Credit: NASA/CXC/F. Bauer et al.
Zdroj röntgenového žiarenia v dátach z Chandra observatória objavil postdoktorálny študent Bin Luo, vtedy pôsobiaci na Penn State University. Odborný článok o objave bude zverejnený v júnovom čísle magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society a je prístupný na arxiv.org.
Zdroj: news.psu.edu
Výpalník.
vgv
Tom28
adam102
Pjetro de
Okolosediaci
Pjetro de
johnydi
Pjetro de
Pjetro de
Pjetro de