SK

Hviezdy narodené vo vetre supermasívnych čiernych dier

Very Large Telescope odhalil hviezdy formujúce sa v rámci silných výronov materiálu vyvrhovaného zo supermasívnych čiernych dier v jadrách galaxií. 

Jedná sa o prvé potvrdené pozorovanie rodiacich sa hviezd v takomto extrémnom prostredí. Tento objav má veľké dôsledky pre pochopenie vlastností a evolúcie galaxií. O nových zisteniach informoval časopis Nature 27. marca 2017.

Skupina vedcov použila MUSE a X-shooter instruments on the Very Large Telescope (VLT) na ESO's Paranal Observatory v Chile na štúdium zrážky dvoch galaxií s označením IRAS F23128-5919 vzdialených 600 miliónov svetelných rokov od Zeme. Vedci pozorovali kolosálne prúdy materiálu – výtrysky – vznikajúce pri supermasívnych čiernych dierach v centre južnejšej galaxie z tohto páru, pričom našli prvý jasný dôkaz, že sa v nich môžu rodiť mladé hviezdy.

Takéto galaktické výtrysky sú poháňané obrovským množstvom energie z aktívnych centier galaxií. Supermasívne čierne diery striehnu v jadrách väčšiny galaxií a v prípade, že zhltnú veľké množstvo hmoty, ohrejú okolitý plyn a vymrštia ho z hositeľskej galaxie silným vetrom.

Táto štúdia skúma skúma hviezdy priamo v tomto vetre, ako aj plyn, ktorý ich obklopuje pomocou spektrometrov MUSE a X-shooter. Vďaka nim mohli uskutočniť podrobnú štúdiu o vlastnostiach emitovaného žiarenia za účelom zistenia jeho zdroja. Je známe, že žiarenie z mladých hviezd spôsobuje, že okolité mračná plynu žiaria špecifickým spôsobom. Extrémna citlivosť X-shootera umožnila vedcom vylúčiť ďalšie možné príčiny tohto žiarenia, vrátane plynných nárazov a aktívnych galaktických jadier. Vedci sa tak zamerali na nespochybniteľnú priamu detekciu mladej hviezdnej populácie v týchto výtryskoch. Tieto hviezdy nie sú staršie ako niekoľko desiatok miliónov rokov a predbežná analýza naznačuje, že sú teplejšie a jasnejšie ako hviezdy, ktoré sa sformovali v menej extrémnych podmienkach.

Ako ďalší dôkaz astronómovia uvádzajú pohyb a rýchlosť týchto hviezd. Svetlo z väčšiny hviezd tejto oblasti naznačuje, že sa pohybujú veľmi veľkou rýchlosťou od stredu galaxie – a to dáva zmysel len v prípade, že by sa jednalo o objekty v rýchlo sa pohybujúcom materiály.

Tento objav poskytuje nové informácie, ktoré nám pomôžu lepšie porozumieť tomu, ako galaxie získavajú svoje tvary, ako sa medzigalaktický priestor obohacuje o ťažšie prvky a ako vzniká infračervené žiarenie na kozmickom pozadí.


Credit: ESO/M. Kornmesser

Zdroj: phys.org

Komentáre (5)
Pjetro de
Vzhladom na to ako sa vesmir rozpina, tak hovorit o objekte ktoreho svetlo k nam letelo 600 milionov rokov (t.j. vidime objekt ako vyzeral pred 600 milionmi rokmi) a vzdialensti 600 milionov svetelnych rokov uz nemusi byt celkom to iste. Avsak vzhladom na vek vesmiru 13,8 mld rokov a jeho (nazvime to) polomer 46 mld. svetelnych rokov to pri 600 milionoch nehra az taku velku rolu a taky velky rozdiel. Ak sa vsak casove ci priestorove vzdialenosti blizia k vyznymnej casti rozmerov/veku vesmiru (povedzme nad 10 mld. rokov), uvadzat vzdialenosti je uplne nespravne, vtedy treba pouzit cas, alebo bezrozmerne cislo cerveneho posunu (ktore ale nikomu nic nehovori). Napriklad najvzdialenejsia (a tym padom aj najstarsia) galaxia ma cerveny posun 11,09 ... pozorovana je ako vyzerala pred 13,4 mld. rokmi cili 400 milionov rokov po vzniku vesmiru (to je to uzasne normovanie na NEZMYSELNU vzdialenost 13,4 mld. svetelnych rokov) a v tomto momente je vzdialena cca 32 miliard svetelnych rokov !!!!!!!! https://en.wikipedia.org/wiki/GN-z11 -------------- -------------- -------------- -------------- -------------- Viac v komentaroch clanku: http://pc.zoznam.sk/novinka/zahadna-explozia-v-dalekej-galaxii#comments -------------- -------------- -------------- -------------- --------------
aaa
8 vykricnikov bude stacit ? nebolo by treba viac, pripadne pridat otazniky ?
lolkomen
Vsade bol, vsetko vie, vsetko videl.. model wikipedistu
Pjetro de
viac vykricnikov, viac adidas :)))))))))))
JonyJony
Tak toto je husté, ma napadlo, že takto nejak mohlo vzniknúť mračno čo vstupuje do našej galaxii...
Add new comment
TOPlist