SK

Bola objavená atmosféra okolo super Zeme

Astronómovia v článku Detection of the atmosphere of the 1.6 Earth mass exoplanet GJ 1132B uverejnenom v časopise Astronomical Journal, zverejnili vôbec prvý objav atmosféry okolo super Zeme s označením GJ 1132b – planéty s malou hmotnosťou (1,6 hmotnosti Zeme, 1,4 polomeru Zeme). A hoci sa nejedná priamo o objav života na cudzej planéte, ide o veľmi dôležitý krok na ceste k objavovaniu života na planétach mimo Slnečnej sústavy.
Tím výskumníkov z Max Planck Institute for Astronomy pomocou ďalekohľadu ESO/MPG telescope v Chile urobili obrázky materskej hviezdy GJ 1132, pričom namerali mierny pokles jasu počas prechodu planéty popred disk hviezdy.

Súčasná stratégia hľadania života na inej planéte spočíva v odhaľovaní chemického zloženia atmosféry – istej chemickej nerovnováhy, ktorej vysvetlením môže byť prítomnosť živých organizmov na danej planéte. V prípade našej planéty Zem je takýmto dôkazom života výskyt kyslíka v atmosfére.

Až do zverejnenia tohto objavu bolo k dispozícii len pár takýchto pozorovaní, avšak tie zahŕňali len planéty oveľa väčšie ako Zem – plynní obri podobní nášmu Jupiteru a veľké super Zeme, 8-krát väčšie ako naša planéta. Pri tomto pozorovaní však ide o prvú analýzu atmosféry menšej planéty (s hmotnosťou 1,6 násobku Zeme).

Planéta GJ 1132b obieha hviezdu GJ 1132 – červeného trpaslíka, v súhvezdí Plachty (Vela) vo vzdialenosti 39 svetelných rokov od Zeme. V poslednej dobe prešiel tento planetárny systém výskumom vedeckého tímu vedeného Johnom Southworthom (Keele University), ktorí použili snímač GROND na 2,2 metrovom ESO/MPG ďalekohľade Európskeho južného observatória v Chile, aby pozorovali planétu v siedmych rôznych vlnových dĺžkach. Z pohľadu pozemského pozorovateľa prechádza táto planéta popred svoju hviezdu každých 1,6 dňa blokujúc jej svetlo.

Zo tohto svetla blokovaného planétou vieme odvodiť veľkosť danej planéty. V tomto prípade ide o planétu s 1,4 násobkom hmotnosti Zeme. Prítomnosť atmosféry naznačuje infračervené svetlo, čím sa planéta javí väčšia akou je v skutočnosti. Jej atmosféru simulovali vedci z University of Cambridge a Max Planck Institute for Astronomy. Podľa zistení môže uskutočnené pozoravania najlepšie vysvetliť atmosféra bohatá na vodu a metán.

Trpaslíci spektrálneho typu M sú najbežnejšie hviezdy a vykazujú vysokú úroveň aktivity, čo môže odfúknuť prípadnú atmosféru planét. GJ 1132b poskytuje nádejný príklad atmosféry, ktorá prežila miliardu rokov (dostatočne dlhú dobu na to, aby sme ju mohli odhaliť). Vzhľadom na veľký počet tohto typu hviezd, by tieto atmosféry mohli posilniť hypotézu, že aj život vo vesmíre môže byť rovnako bežný.

Planetárny systém hviezdy GJ 1132 bude predmetom výskumu ďalších ďalekohľadov, akými sú Hubble Space Telescope, ESO's Very Large Telescope a po vypustení aj James Webb Space Telescope.

Zdroj: phys.org

Komentáre (6)
Tvoj otcko
Zajtra tam letím :-)
Trubadur
Ani tam nechod, vcera som odtial prisiel... ;)
ZsoltJuhos1
Skoro každý by tam letel, zem umiera.
cukrik
a keď tam doletíme tak tam nič nebude a budeme tam robiť trening na olympiadu pre imaginarne veveričky ktoré budu skákať ako pštros kopnutý do riti s turboventilom v mozgu ako retardovaná krysa ktorej vyskočiul mozog z nohy a povedal ej ja som mozog mozog retardovanýa umrel.jedneho dňa až tam doletíme tak nebudu len behať veveričky do kruhu ako strelený pštros so pštrosicou ktorým hrabe ale možno tam bude aj imaginárny slon ktorý bude skackať ako podochnutá mačka spadnutá z 10teho poschodia.Nuž aj takéti veci msuia byť ..ejjj dajte mi raketu nechám s atam vystreliť ako podochnutá farebná sfetovaná velryba s bylyinek v dažďovom pralese ktorý je ružový
Bender Rodriquez
Green smoke ?
ivan6
a kedy ide autobus na tuto vysnivanu planetu
Add new comment
TOPlist