Skupina japonských vedcov urobila náhodný objav, ktorý by mohol mať v budúcnosti obrovský vplyv na smartfóny a ďalšie mobilné zariadenia.
Vedci z univerzity v Tokiu objavili polymér, ktorý sa dokáže opraviť. Študent Ju Janagisava sa snažil v skutočnosti vytvoriť lepidlo. Po tom, čo do polyméru zarezal, sa okraje materiálu k sebe priľnuli a po zatlačení vytvorili väzbu. Po tomto náhodnom poznatku sa toho ujali aj ďalší vedci a spoločne tento objav prezentovali vo vedeckom časopise Science.
Vyrobiť materiál, ktorý by bol dostatočne odolný a v prípade potreby sa dokázal opraviť, je veľmi náročné. Pri doterajších pokusoch, museli vedci materiál zahriať na viac ako 120 stupňov Celzia aby sa vytvorili opätovné väzby po poškodení.
Avšak tento materiál vyžaduje omnoho menej. Na opravu stačí mierne zatlačenie dlaňou na poškodenom mieste a teplota okolo 21 stupňov Celzia. Svojím vzhľadom a štruktúrou pripomína dobre známe tvrdené sklo. Vedci už zo spomínanej japonskej univerzity ho pomenovali “polyetherthioureas”.
Zdroj: hothardware
fantomaas
Anakin666
Hrochy
stan1
nononono
Kojokok
Jolana