Čierna diera pohltila hviezdu u veľkosti nášho Slnka.
Dosiaľ nám známe a najhmotnejšie vesmírne telesá sú čierne diery. Ich hmotnosť je niekoľkonásobná oproti hmotnosti nášmu Slnku. Tieto telesá dokážu pohltiť trilióny ton materiálu denne, pričom pravdaže záleží aj od veľkosti a dostatku materiálu v okolí. Prvý krát bol zachytený úkaz, kde čierna diera roztrhala hviezdu.
Vesmírne divadlo sa odohralo 215 miliónov svetelných rokov od nás a spozorovali ho vedci z troch observatórií: LCO ( Las Cumbres Observator) , NTT ( New Technology Telescope) a VLT ( Very Large Telescope) a observatóriu Swift. Čierna diera pohltila hviezdu "špagetizovaním", inak nazývaným aj tidal disruption event(TDE), kedy ju rozorvala na tenké pásy hmoty.
Kolapsar pohlcoval materiál hviezdy, ešte pred jej finálnym pohltením, rýchlosťou až 10 000 km/s. Svetlo z danej udalosti AT2019qiz bude možné pozorovať najbližších šesť mesiacov. Gravitácia a trenie materiálu ho dokáže zohriať na veľmi vysokú teplotu a svetlo z tohto procesu by dokázalo prežiariť aj galaxiu v ktorej sa udalosť odohrala.
Zdroje: Phys, Academic, ScienceAlert
Add new comment