Je len pár vynálezcov a vizionárov, ktorí zanechali po sebe stopu. Jedným z nich je aj Nikola Tesla.
Vďačíme mu za striedavý prúd, rádio, bezdrôtový prenos elektrickej energie a mnoho ďalšieho. Taktiež bol aj blízkym priateľom Marka Twaina. Napísalo sa o ňom veľa kníh, venuje sa mu mnoho webových stránok a vzniklo o ňom veľké mystérium. Ale kým teda bol? Hlavne humanista, ktorý chcel svojimi vynálezmi uľahčiť ľudom život, ale aj pomôcť planéte. Nie raz sa o ňom hovorí ako o človeku, ktorý predbehol svoju dobu alebo sa narodil do zlej doby.
Na svojom konte má viac ako stovku patentov, ktoré má asi v každom odvetví, či už energetika, zdravotníctvo (ak poznáte teleshopingový produkt Vibroshaper, tak podľa niektorých zdrojov vytvoril podobný vynález, ktorý ale pomocou vibrácií uvoľnil vašu stolicu. Jedným z "pokusných králikov" bol aj Twain, ktorý si dal po vyskúšaní vynálezu doniesť čisté nohavice), fyzika, prenos informácií na diaľku a podobne.
Jeho veľkým snom bolo dať ľuďom elektrickú energiu zadarmo a pokúšal sa o to experimentami v Colorado Spring. Spomínajú sa hlavne dva spôsoby. Prvý je prenos energie vzduchom pomocou veže Wardenclyffe Tower, kedy ale minul takmer všetky finančné prostriedky, pokiaľ mohol vežu plne dokončiť. Pomocou veže vysielal elektrickú energiu na vysokej frekvencii. To sa mu malo podariť a mala sa mu rozsvietiť v ruke žiarovka vo veľkej vzdialenosti, ale hovorí sa aj o nehode, kedy pri jednom experimente preťažil blízku elektráreň. Tú musel na vlastné náklady dať aj opraviť. Druhý spôsob je získavanie energie zo zeme, teda "napojením" sa na rezonančnú frekvenciu planéty a z nej získavať energiu.
O tom, že predbehol svoju dobu niet pochýb. Dalo by sa povedať, že ako prvý predviedol diaľkovo ovládaného drona, či presnejšie ponorku, lenže tento koncept nezaujal armádu Spojených štátov amerických. Bol aj veľkým "snílkom", kedy predpovedal videohovory, tlačiarne, automobily na elektriku, ale aj lietadlá.
Zomrel sám na hotelovej izbe, kde si jeho smrť všimli až po troch dňoch. Traduje sa, že tajná služba americkej vlády odniesla z jeho izby veľké množstvo dokumentov. Čo je na tom pravdy doposiaľ nikto nevie. Jedno je ale isté. Edisonovi dal "facku", keď dokázal, že striedavý prúd je "lepší" a netreba mať malú elektráreň každých "pár" metrov. Dal nám technologický pokrok, no písať by sa o ňom dalo veľa. V tomto článku som chcel vyzdvihnúť aspoň pár vecí, o ktoré sa zaslúžil a pripomenúť vynálezcu, ktorý sa zaslúžil o pokrok.
Koniec-koncov, je po ňom pomenovaná magnetická indukcia, kráter na odvrátenej strane mesiaca, ale aj planétka. V každej krajine ma svoj pomník - stĺp elektrického vedenia. Práve tie nesú jeho najpoužívanejší vynález, striedavý elektrický prúd.
Zdroj: Wikipedia, Wikipedia, Elektrika, Gizmodo, David Childress - Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy, Britannica,
Add new comment