Takmer 100 novinárov a aktivistov sa stalo terčom špionážneho softvéru Paragon. Médiá v Taliansku podali trestné oznámenie na rímsku prokuratúru v súvislosti s nedávnou hackerskou kampaňou, ktorá sa zamerala na tieto osoby. Cieľom je odhaliť, kto nainštaloval špionážny softvér s nulovým kliknutím, ktorý vytvorila izraelská spoločnosť Paragon Solutions.
Podľa agentúry Bloomberg trestné oznámenie opisuje špionážny softvér ako "netolerovateľný zásah do osobnej a profesionálnej sféry novinárov", ktorý ich a ich zdroje vystavuje "obrovským a pretrvávajúcim rizikám pre ich individuálnu bezpečnosť". Talianske zákony zakazujú "nezákonnú inštaláciu" odpočúvacích zariadení a zodpovedné osoby by ich mali porušiť.
WhatsApp informoval obete o tomto útoku, ktorý sa údajne odohral v decembri a zameral sa na používateľov v celej Európe. Traja z nich sú z Talianska, vrátane Francesca Cancellata (novinár a šéf Fanpage.it) a aktivistov Beppe Caccia a Luca Casarini. Poslední dvaja sa angažujú v charite so skupinou Mediterranea Saving Humans.
Hackeri pomocou "zero-click" hacku použili škodlivé súbory PDF odoslané skupinám na platforme. Spoločnosť WhatsApp odvtedy vydala opravu, aby zabránila budúcemu použitiu tohto exploitu.
Tento škandál vyvíja tlak na taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú a jej krajne pravicovú stranu Bratia Talianska. Začiatkom tohto mesiaca vláda potvrdila, že do kampane bolo zapojených najmenej sedem talianskych telefónov a že to vyšetruje jej Národná agentúra pre kybernetickú bezpečnosť. Hovorca agentúry uviedol, že vyšetrovanie pokračuje.
Talianska vláda poprela účasť na hackoch, no špekulácií je veľa. Minister kabinetu Luca Ciriani v parlamente potvrdil, že vláda má s Paragonom dlhodobú zmluvu na pomoc so spravodajskými službami a otázkami národnej bezpečnosti. Trval však na tom, že zákon bol "dôsledne rešpektovaný".
The Guardian informoval, že Paragon nedávno pozastavil zmluvu s Talianskom po tom, čo sa útok špionážnym softvérom dostal na verejnosť. Ciriani však uviedol, že zmluva o spravodajských službách s Paragonom je stále aktívna, čo naznačuje, že došlo k druhej dohode. Izraelský Haaretz informoval, že Paragon mal s Talianskom dve zmluvy na používanie svojho vojenského softvéru Graphite, ktorý sa podľa WhatsAppu používal na infikovanie zariadení obetí.
Paragon, v podstate profesionálna špionážna spoločnosť, má zásadu obchodovať len s demokratickými vládami. Nedávno uzavrela kontroverznú zmluvu v hodnote 2 miliónov dolárov s americkým oddelením pre prisťahovalectvo a colnú kontrolu (ICE). Paragon v decembri kúpila americká private equity spoločnosť AE Industrial Partners. Spoločnosť sa zatiaľ k hackingu nevyjadrila.
Zdroj: Engadget,
Zdroj obrázkov: Perplexity AI,
Add new comment