SK

Intel predstavil optické spojenie s integrovanými lasermi - s rýchlosťou až 50Gb/s

Technológia Silicon Photonics by mala v blízkej budúcnosti nahradiť vodivé kovové spojenia v a medzi počítačmi. Namiesto elektrónov sa použije rýchly tok fotónov, dnes už vie Intel prenášať dáta rýchlosťou 50Gb/s, dosiahnuť sa bude dať až 1Tb/s (125GiB/s).Dnes sa na spojenie počítačových komponentov a spojenie počítačov medzi sebou používajú zväčša metalické, medené káble a vodivé spoje. Tie ale trpia degradáciou signálu a podliehajú tiež rušeniu z okolia, preto je ich dĺžka a tiež prenosová rýchlosť limitovaná. Riešením je radikálna zmena prenosového média - z elektrónov na fotóny (svetlo).

Intel plánuje postupne od budúceho roka zavádzať optické prepojenia pre bežný komerčný trh prostredníctvom technológie Light Peak, ktorá dosahuje rýchlosti okolo 10Gb/s. Okrem tohto vonkajšieho prepojenia však v Intel-i pracujú aj na projekte Silicon Photonics, ktorý by sa dal neskôr využiť aj v interných prepojeniach.

Teraz bola predstavená a demonštrovaná technológia Silicon Photonics s prenosovou rýchlosťou 50Gb/s. To je rýchlosť, s akou by sa dal preniesť celý HD film za 1 sekundu. Na dosiahnutie tejto rýchlosti sa používa optické vlákno s integrovaným vysielačom a prijímačom na každom konci. Do vlákna sú multiplexované štyri laserové lúče, každý s odlišnou vlnovou dĺžkou. Po prenose sa opäť "rozložia" v prijímači. Jeden lúč prenáša dáta s rýchlosťou 12,5Gb/s, spolu teda dávajú priepustnosť až 50Gb/s.
Veľkou výhodou je, že takáto technológia nebude vôbec finančne náročná na výrobu, keďže sa môže použiť nízkonákladová polovodičová výroba, akú poznáme z výroby procesorov.





Integrovaný optický prijímač a vysielač technológie Silicon Photonics

Ďalšou nespornou výhodou je chybovosť takéhoto spojenia. Pri testovaní dokázali prenášať dáta plnou rýchlosťou po dobu vyše jedného dňa, bez jedinej chyby. To sa dá reprezentovať ako bitová chybovosť 3x10^(-15).

Základom technológie je Hybrid Silicon Laser, vyrábaný bežnými známymi postupmi z polovodičovej litografie. Materiál na báze india a fosfidu (InP) je naviazaný na kremíkový základ. InP emituje svetlo, ktoré je zosilňované materiálom na báze InP a usmerňované. Jeden jediný takýto čip by mal byť schopný vytvoriť až 1000 laserových zväzkov lúčov.





Dnes sa jedná iba o testovaciu platformu, ktorá sa nedostane do výroby skôr ako o dva či tri roky. Dovtedy je však na pláne aj podstatné zvýšenie rýchlosti - až na 1Tb/s, pridaním ďalších kanálov laserov.







Zdroj: Intel
Komentáre (13)
RESIDENT
velka pecka ale v pripade intelu nízkonákladová polovodičová výroba je nemozna :D
perimaster
TomKocuR: lenze ja viem za cim vsetkym stoji AMD a rovnako viem ze sem tam, z casu na cas aj nieco nove vyvinu a vdaka Bohu ze tu AMD mame. Z casti mas pravdu ze Intel ma ceny take ake ma len pre to ze si to moze dovolit a ludia to kupia ale treba brat ohlad na to ze kolko penazi investuje do vyvoja Intel a kolko AMD a aj to urcuje konecnu cenu pretoze vyvoj a nove technologie vo vyrobe su najvecsimi nakladmi a az ked sa zaplatia a produkt zacne zarabat tak moze ist cena dole. Ale samozrejme netreba to teraz brat tak ze intel vela vyvija tak mu budeme tolerovat neviem ake ceny... a prave na to tu mame AMD. Stale plati to ze kto ma na Intel tak si ho kupi a kto na to nema kupi si AMD. A co sa mna tyka tak na intel mam a ked je kokurencie schopny tak ho podporovat budem lebo potom vidim ze aj za moje peniaze daco nove vyvinie... :D
Juri1990
Mega :-) toto sa mi fakt páči, konečne poriadny krok vpred
TomKocuR
takže na matičných doskách už budú hlavné dátové linky (ako dnes napr. PCIexpress) tvorené optickými vláknami? Celkom pecka, ale veď vlastne... Logický krok ktorý raz musel prísť, meď má svoje obmedzenia. Raz bude na optike všetko, už na doskách nebude okrem napájania žiadna meď... A potom možno ešte aj napájanie spravia opticky :-D
kakocool
fosfidu? alebo fosforu
perimaster
aj tu je vidno to, preco je intel tak drahy. Jednoducho ten vyvoj musi spotrebitel zaplatit. Preco podobne spravy nemame od AMD?
kakocool
alebo fosfidu india?
Nameless
tak toto bude parada ked to bude na doskach...to uz budu pocitace spomalovat asi len disky...tam treba vymysliet daky revolucny krok...nieco lepsie ako SSD...ale prejdenie na optiku vo vnutri PC je skok ako z elektronky na polovodicovy cip...som rad ze to ide takto dopredu...ja som strasne zvedavy co tu bude ked budem dochodca :D
TomKocuR
perimaster: to že ty nevidíš správy od AMD ešte neznamená že na ničom nepracujú. No tiež si musíš uvedomiť, že AMD je menšia firma, nemá tak veľké predaje ako Intel (už snáď 20 rokov najväčší výrobca polovodičov), a navyše museli zápasiť s červenými číslami, takže do vývoja veľa investovať nemohli... Intel nie je drahý preto aby mohol zaplatiť svoj vývoj, intel je "drahý" proste preto, lebo môže.
landrower
presne tak, aj AMD by vyvijalo keby malo za co... a mimochodom, technologia rychlejsich diskov uz existuje, len este nieje realne zavedena do vyroby... zaboha neviem jak sa to volalo ale islo o 4nm magnety v principe... a zevraj to tiez nebolo prilis drahe na vyrobu, teda minimalne lacnejsie ako SSD ;) a mozno preto sa to neujalo, ked sa tolko drblo to vyvoja a vyroby SSD nepustia si predsa novu lepsiu a LACNEJSIU hlavne technologiu, sak by sami seba sundali :)
makroelektro
to je krásne.je to ako sci-fi technologia :D
TomKocuR
landrower: myslíš FeRAM? http://en.wikipedia.org/wiki/Ferroelectric_RAM
TomKocuR
a hovno, MRAM: http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetoresistive_Random_Access_Memory
Add new comment
TOPlist