SK

Aké slúchadlá do štúdia? – trojica slúchadiel v teste ...

Slúchadlá pre profesionálov sú kategória sama o sebe. Každý z nich má však iné požiadavky. V niečom sa ale určite všetci zhodnú. Požiadavky voči konzumentom sú však pomerne odlišné.


Úvod, Technické špecifikácie

Aj preto väčšina spoločností, ktoré sa zaoberajú výrobou slúchadiel, zaradila do svojej ponuky slúchadlá, ktoré sú v niečom iné. Sú určené pre profesionálov, či už pre hráčov na hudobných nástrojoch, alebo pre prácu v štúdiu.

Keďže som sa sám zaoberal väčšinou audiotechnikou pre hudbomilov (rozumej audiofilov), o profi technike som veľa nevedel. Aj preto som kontaktoval pána, ktorý pracuje vo fachu už nejaký ten čas. Nie je dôležité, kto to bol. Pán X je profesionál a zvukarinou sa zaoberá veľmi dlho. Sám sa považuje za experta čo sa zvukariny týka. Nasal som teda nejaké rozumy, a začal som študovať ďalej...

Po čase mi svitlo, že táto recenzia bude veľmi ťažký oriešok, nebude ľahké predstaviť čitateľom slúchadlá, ktoré sa tak trocha vymykajú štandardu.

Po úvahe, ktoré modely si zaslúžia predstavenie širokej verejnosti, som zvolil trojicu veľmi nádejných kandidátov na ocenenie redakcie. Dnes si teda predstavíme trojicu slúchadiel, ktoré sa vo veľkom používajú u profesionálnych zvukárov, v nahrávacích štúdiách, no u niektorých aj na koncertoch. Keďže však momentálne už nie je problém zostrojiť slúchadlá na mieru (Custom IEM), fullsize štúdiovky na koncertoch uvidíte len málokedy. Napriek tomu som sa aj nedávno na Bažant Pohoda festivale presvedčil, že fullsize slúchadlá nezomreli. Niektorí umelci im zostávajú verní aj po Custom revolúcii.

Poďme si teda predstaviť trojicu borcov v dnešnom teste.

Prvé slúchadlá, ktoré vám predstavím  ponúka výrobca audiotechniky SHURE. Určite o tejto značke už počul každý. Okrem profesionálnej techniky v ich ponuke nájdeme aj niekoľko skvelých viac-meničových IEM slúchadiel, ktoré patria k špičke univerzálnych IEM.

 

SHURE SHR440

sú teda prvým borcom do ringu. Tieto slúchadlá majú voči konkurenčnej dvojici veľmi priaznivú cenu, no napriek tomu sa nedali v teste zahanbiť.

Ďalšou dvojicou v teste sú slúchadlá z PRO série známej nemeckej značky Beyerdynamic. Od tohoto nemeckého výrobcu sme si už v recenziách predstavili veľa modelov. Beyerdynamic vsádza najmä na precízne spracovanie produktov. Svoje meniče si ladia po svojom. Niektoré modely možno považovať za skutočne lineárne, poniektoré majú tendenciu ťahať prednes „odspodu“.

 

Beyerdynamic DT770PRO

patria k uzatvoreným fullsize slúchadlám s velúrovými náušníkmi. Ide o veľmi populárne slúchadlá v PROfi kruhoch. Častokrát ich vidno najmä v nahrávacích štúdiách pri odposluchoch. Ich univerzálnosť, konštrukcia a krútený kábel ich predurčuje na profesionálne použitie.

 

Beyerdynamic DT990PRO

patria katalógovo taktiež medzi profesionálne slúchadlá. Čo ma však udivuje je to, že sú to slúchadlá otvorené. Ich použitie v štúdiu je teda veľmi obmedzené konštrukciou. Zostáva však fullsize konštrukcia a velúrové náušníky, ktoré sa starajú o pohodlie poslucháča. Napriek otvorenej konštrukcii aj tento model nájde uplatnenie v nahrávacom štúdiu, a to pri kontrolnom odposluchu.

Tak teda, ring voľný!

 

Technické špecifikácie

Beyerdynamic DT770 PRO:

mušleuzavreté
náušníkycircumaural, velúr
kmitočtový rozsah5 - 35.000 Hz
skreslenie< 0,2 % (IEC 60268-7)
citlivosť96 dB SPL (IEC 60268-7)
impedancia80 alebo 250 Ohm (IEC 60268-7)
zaťažiteľnosť100 mW (IEC 60268-7)
Potlačenie okolitého hluku18 dB (A)
Hmotnosť270 g (bez kábla)
kábel3 m iba do jednej mušle
konektor3,5 Jack pozlátený
redukcia6,3 Jack

 

Slúchadlá sa predávajú v dvoch verziách. Sú prakticky identické, až na impedanciu meniča. V ponuke je model s impedanciou 80 ohm, a model s impedanciou 250 ohm. Podsúva sa tým otázka, akého zákazníka Beyerdynamic sleduje s modelom 80 ohm? Logicky sú slúchadlá s impedanciou 80 ohm lepšie vybuditeľné ako slúchadlá s impedanciou 250 ohm (samozrejme, sú výnimky, avšak zvažujme momentálne identický menič, len rozdielnu impedanciu cievky, v tomto prípade tvrdenie vyššie platí). 80 ohmový menič je určený pre profesionálov, ktorí pracujú v exteriéroch a pripájajú svoje slúchadlá ku kamerám a podobným zariadeniam, ktoré majú slabší výstup ako mixpult v štúdiu. Model s impedanciou 250 ohm je vhodnejší najmä pri priamom pripojení do mixpultu či komba.

 

 

Beyerdynamic DT990 PRO:

mušleotvorené
náušníkycircumaural, velúr
kmitočtový rozsah5 - 35.000 Hz
skreslenie< 0,2 % (IEC 60268-7)
citlivosť> 96 dB (IEC 60268-7)
impedancia250 Ohm (IEC 60268-7)
zaťažiteľnosť100 mW (IEC 60268-7)
tlak na hlavu3,5 N (IEC 60268-7)
hmotnosť250 g (bez kábla)
kábel3 m iba do jednej mušle
konektor3,5 Jack pozlátený
redukcia6,3 Jack

 

Pri tomto modeli som nenašiel zmienku o tom, že by boli na trhu varianty s inou impedanciou. Ich nominálna impedancia je 250 ohm. Pre všeobecné použitie najmä na “domáce použitie”je možné ju označiť za ideálnu. Nie je to ani veľa, ani málo.

 

 

 

SHURE SRH440:

mušleuzavreté
náušníkycircumaural, koženka
kmitočtový rozsah10 - 22.000 Hz
citlivosť105 dB
impedancia44 Ohm
hmotnosť181 g (bez kábla)
kábel3 m OFC, odpojiteľný
zaťažiteľnosť0,5 W
konektor3,5 Jack pozlátený
redukcia6,3 Jack pozlátená

 

Zástupca firmy SHURE vyťahuje ako hlavnú zbraň možnosť zloženia slúchadiel a odpojiteľný kábel. Tieto dva parametre sa veľmi hodia každému používateľovi. Kábel je, ako aj pri predchádzajúcich dvoch modeloch, krútený. Nie je však krútený po celej dĺžke.

Impedancia tohoto modelu je len 44 ohm. S vybuditeľnosťou teda nebudete mať problém.

 

 

Špecifikácie všetkých troch modelov sa v niektorých prípadoch riadne líšia. Ktorému z trojky sa však podarí najviac uspokojiť zákazníka?

Comments (12)
andrejsvk
770ky som prave dnes pocuval v studiu na spickovom prevodniku a vybornom zosiku. No a musim povedat, ze fakt nic-moc. Btw nikto z muzikantov ich nechcel, vraj "vyzeraj jak pro tankistu a smrdej" :D
Broslowski
je dost mozne ze v CR maju iny postoj :-) opat hodnotit podla vyzoru je blbost... cesi sa asi nesprchuju ked im potom smrdia sluchadla :-D
M1ch4l
cool clanok :) Len trosku skoda podla mna ze si nevybral viac znaciek :)
Broslowski
dakujem velmi pekne! :-) ak bude mat clanok uspech, budu dalsie.. (AKG, dalsie SHURE atd..)
M1ch4l
To je dobre. Taketo clanky su hlavne v odbornych sferach, ale preco pri reckach high-end sluchadiel nezobrat rovna oba pohlady :) inak v studiu by mali podla mna mat aj dake low-endovky a pod., aby poculi ako to hra na tom...nehovorim, ze mas recenzovat low-endy, to len tak mimo...by som sa aj pozrel do dakeho toho studia, hehe
Broslowski
v BA a prahe je ich plno, vacsinou staci jeden telefonat, a dohodnut sa na exkurziu:-) samozrejme naj cez znamost.. len tak ta nik asi do studia nepusti :-)
esdxx
Super clanok. Niesom sice profesional, ale doma mam DT 770 (nie PRO verziu). Podla recenzie sa ale az tak velmi neodlisuju, hlavne som sa celkom stotoznil s Tvojimi postrehmi ohladom zvuku. Dufam, ze sa tu objavi aj viac takychto clankov :)
Broslowski
dakujem! ano, planujem aj do buducna podobne clanky:)
Exot87
zdravim... recenzia ako vzdy skvela :-) nechceli by ste ale otestovat nejake grado sluchadla? sr60/80i? po pripade by som bol aj ochotny sr80i zapozicat... som dost zvedavy ako by obstali u vas, kedze vsade su pomerne vychvalovane...
Broslowski
zdravim. vdaka! sam som grado sluchadla mal, a nikdy som si na ne nestazoval. Hrdo ich odporucam. Na test ich zohnat vsak nie je take jednoduche ... ale, pokusim sa :-) popripade email mate v sekcii redakcia: http://pc.zoznam.sk/redakcia-pcsk
glirpiPc
ako vzdy pekna recenzia ;) 770ky (770 PRO, 80 ohm verzia) vlastnim na zaklade odporucani na fore peknych par mesiacov a musim povedat ze by som uz nemenil. nie som az tak velky audiofil. na hlave sedia paradne, po chvili ani neviem ze ich mam nasadene a na moj vkus a sluch hraju fantasticky.
Broslowski
80 ohm su skvele na domace pouzitie kludne aj bez zosilovaca. Velmi spravna volba :-)
Add new comment
TOPlist