SK

Jadrový reaktor veľkosti kufríka

NASA vyvíja jadrový reaktor veľkosti cestovného kufríka pre použitie počas misií na Mesiac a Mars.

Malý reaktor schopný generovať 40 kW elektrickej energie zabezpečí energetickú nezávislosť NASA misií v kozme vrátane budúcich základní na Marse a Mesiaci. Aj keď sa pri nich ráta s využitím osvedčených solárnych panelov, nukleárny zdroj zabezpečí energiu aj počas Marťanských nocí. Práve kvôli jeho nízkemu výkonu by mal byť celý systém bezpečný. Demonštračná verzia reaktora by mala byť k dispozícii už počas budúceho roka.

Koncept malých reaktorov nie je v kozmickej technike nič nového. Prvý reaktor US SNAP-10A bol vypustený už v roku 1965. Jeho 45 kW výkon bolo termočlánkami premieňaných na 650 Wattov elektrickej energie počas 43 dní po ktorých bol pre poruchu na regulácii napätia (teda nie poruchu reaktora) odstavený. Reaktor ostal na svojej orbite.

Medzi rokmi 1967 a 1988 Sovietsky zväz vypustil 31 špionážnych satelitov série Radar Ocean Reconnaissance Satellites (RORSAT) zameraných na monitorovanie NATO a obchodných lodí aktívnym radarom z nízkej orbity napájaných nukleárnymi reaktormi BES-5. Boli plnené Uránom 235 a využívali termočlánky na premenu tepelnej energie produkovanej reaktorom na elektrický prúd. Na konci životnosti bolo jadro reaktora vypustené na vyššiu takzvane úložnú orbitu, aby sa zabránilo jeho pádu na Zem a prípadnému radioaktívnemu zamoreniu. Nie vždy sa to však podarilo. Štart RORSAT satelitu 25. apríla 1973 sa nevydaril a reaktor spadol do Tichého oceánu severne od Japonska. Americké vojenské letectvo zaznamenalo v nasledujúcich dňoch v oblasti zvýšenú radiáciu. Cosmos 954 padol 24. januára 1978 v severnej Kanade. Kvôli nájdeniu pozostatkov satelitu bolo prehľadané územie o rozlohe 124 tisíc kilometrov štvorcových. Kanada za toto upratovanie naúčtovala vtedajšiemu Sovietskemu zväzu náklady 6 miliónov dolárov, z ktorých ZSSR tri skutočne zaplatil.

 

Schématický nákres satelitu Cosmos 954

 

Rovnako tak napájanie vzdialených staníc malými nukleárnymi reaktormi je už overený koncept. Napríklad Americká Antarktická stanica McMurdo využívala pre svoje potreby (vyhrievanie a odsoľovanie vody) v rokoch počas desiatich rokov (1962 až 1972) využívala 1.75 MW reaktor PM-3A (plnený na 93% obohateným Uránom 235).   

Komentáre (10)
MAPO
dopočul som sa, že za všetkým týmto stojí nvidia, a nie nasa ako sa ľudia mylne domnievajú
Mučo Mačo
si plateny za reklamu? fp
Ondro1
Hmm, tak to sa máme na čo tešiť, ak sa bude prehrievať tak, ako ich grafiky, že sa na nich dá upiecť volské oko... :)
skype3x3
ja chcem domov 2 kusy :D
Mučo Mačo
ako dlho by to vedelo napajat priemerny rodinny dom?(cca 5MWh /rok)
Xeq
Asi dlho. Bohuzial stale hladame ciste zdroje paliva, vynakladaju sa zdroje na alternativne paliva biopaliva, baterie do elektromobilov. Pritom mame tento zdroj uz 60 rokov pod nosom, nebyt aktivistov a "moralnych" problemov. Mohlo sa radsej investovat do mensich, lepsich, bezpecnejsich reaktorov, ktore by nemuseli pouzivat ani take nebezpecne (a vzacne) palivo ako plutonium alebo uran, ale nahradilo by sa to niecim menej (aj ked stale) nebezpecnym z coho by sa napriklad nedala zbran vyrobit. A mohli by sme mat auta bez potreby tankovania na desatrocia, napajanie rodinnych domov, panelakov s tym spojene odpadove teplo by ohrievalo vodu atd. Lenze bohuzial na tomto nema zaujem takmer nikto kto obchoduje s fosilnymi palivami a preto sa rozsiruju mylne informacie o jadrovej energetike.
Mučo Mačo
taka zrazka dvoch aut pohanych atomom je myslim si dost dobry argument preco to tak nie je
AmOK
Keby len zrazka... spinavu bombu by mal po ruke kazdy uchylak, alebo vydierac, nerad pouzivam slovo terorista, aj ked zopar ich urcite existuje. :-) Okrem toho ludia nie su schopni 100% zrecykolvat ovela jednoduchsie veci.. Odpad z jadra by bol obrovsky problem.
ramaya
. Strašne veľa peňazí v jadrovej energetike stojí spracovanie a uskladňovanie použitého jadrového paliva. Musí sa voziť do Ruska , kde ho spracúvajú a potom nám ho upravené vracajú naspäť a musíme si ho tu uskladniť vpodstate na večné veky. Ale o tom sa už tak nehovorí. Po nás potopa ... http://www.javys.sk/sk/index.php?page=nakladanie-s-vjp/konecne-riesenie/prepracovanie-paliva
predatormx5
su aj reaktory, ktore spracovavaju vyhorete palivo, cize v tom nevidim problem. Do jadrovej energetiky, by som ale uz nedaval prachy, proste vyuzit uran co mame, je to rovnako primitivny sposob ziskavania energie ako uhlie alebo plyn. Zamerat by sme sa mali na fuziu, tam je potencial cistej energie a na dalsom kroku antihmotove reaktory a energie budeme mat tolko, ze nam budu platit za odber :D, tam treba vrazat prachy na vyskum
Add new comment
TOPlist