SK

Masívny nárast čiernej diery v galaxii M83

Observatórium Chandra skúmajúce vesmír v röntgenovej oblasti elektromagnetického spektra zaznamenalo mimoriadne vysoký nárast signálu zo zdroja v blízkej galaxii M83.

Signál zaregistrovaný z 15 miliónov svetelných rokov vzdialenej galaxie M83 narástol v krátkom čase 3000 násobne. Zdroj signálu Chandra zaregistrovala v galaxii M83 po prvý raz v roku 2010. Porovnanie s meraniami v roku 2000 a 2001 ukazuje minimálne trojtisícnásobný nárast svietivosti zdroja čím sa stal najsvietivejším röntgenovým zdrojom v galaxii M83.

Predchádzajúce merania iných röntgenových teleskopov (Einstein Observatory v roku 1980, ROSAT v 1994, ESA teleskop XMM-Newton v rokoch 2003 a 2008, NASA teleskop Swift observatory v roku 2005.) tento zdroj nezaregistrovali.

Zdrojom signálu je pravdepodobne stará masívna čierna diera s blízkym hviezdnym súputníkom. Dramatický nárast intenzity signálu musí byť spôsobený výrazným zväčšením množstva materiálu padajúceho z hviezdy do čiernej diery. Susediaca hviezda stará najmenej 500 miliónov rokov patrí do kategórie červených obrov, s hmotnosťou rovnajúcou sa štvornásobku hmotnosti nášho Slnka. Modely evolúcie hviezd hovoria, že v prípade takejto sústavy hviezda čierna diera, sú oba objekty podobne staré. Preto by malo ísť o čiernu dieru vybočujúcu z kategórie takzvaných mladých čiernych dier s vekom od 10 do 20 miliónov rokov, ktorej signál by mohol byť ľahko zamenený so zaregistrovaným signálom.   

Chandra objavila čosi úplne nové a neočakávané v správaní sa čiernych dier. Zdá sa že existujú dve kategórie čiernych dier. Mladé, ktoré súvislo rastú a staré čiene diery, ktoré rastú nepravidelne, skokovito. Výsledky výskumu budu zverejnené 10. mája v prestížnom magazíne The Astrophysical Journal.

 

Vľavo snímka M83 vo viditeľnej časti spektra, vpravo kombinovaná s röntgenovým obrazom. Bodový zdroj je jasne viditeľný v spodnej časti obrázka. Credit: ESO / VLT / NASA / CXC / Curtin University / R.Soria et al. / STScI / Middlebury College / F.Winkler et al. 

 

Röntgenové observatórium Chandra

Teleskop, či ak chcete röntgenový ďalekohľad Chandra bol v röntgenovej astronómii rovnakým skokom ako bol Hubble v tej optickej. Chandra priniesla 100 násobné zlepšenie v sledovaní objektov v röntgenovej oblasti, inak povedané, bola schopná zaznamenať 100 násobne menej jasný objekt než dovtedajšie najvýkonnejšie röntgenové teleskopy. Už od počiatku meraní prinášala jedno fascinujúce pozorovanie za druhým. Medzi tie najzaujímavejšie patria

- sledovanie raných fáz vývoja rázovej vlny supernovy, sledovaním SN1987A
- detekcia žiarenia zo supermasívnej čiernej diery v jadre našej Galaxie z objektu Sagittarius A
- objav nového typu čiernych dier v galaxii M82. Kategórie medzi čiernymi dierami stelárnej veľkosti a supermasívnymi čiernymi dierami v jadrách galaxií, ktorá je chýbajúcou spojnicou medzi spomenutými kategóriami čiernych dier
- objav prvej kandidátky na quarkovú hviezdu, objektu RX J185635-3754
- upresnenie meraní Hubbleovej konštanty a mnoho ďalších

Misia je pomenovaná po geniálnom indicko-americkom astrofyzikovi Subrahmanyanovi Chandrasekharovi

 

Zdroj: www.nasa.gov

Komentáre (7)
passco
by ma zaujimalo co sa stane ked cierna diera bude mat ukoncenu dobu spotreby ..
16cmfan
ČD sa jednoducho vyparí :) Každá čierna diera sa vyparuje. Za ako dlho závisí len od jej veľkosti (hmotnosti), toho či požiera nové hviezdy atp. a to, aká je stará.
sedgar
To že signál vzrástol 3000x nemusí vôbec znamenať "Masívny nárast čiernej diery". supermasívne čd nachádzajúce sa v centrách galaxií sa môžu nachádzať v dvoch základných fázach aktivity: - spiace - aktuálne "požierajú" minimum hmoty - "zjedli" všetku hmotu v okolí - "hladujú" a čakajú na další "chod" :). Takéto čd (ich akrečný disk) sa navonok prejavujú nízkym žiarením - aktívne - aktuálne "hodujú" - práve majú na "obed" nejakú chutnú hviezdičku - akrečné disky takýchto čd vyžarujú obrovské množstvo energie. - hmotnosť supermasívnych čd je cca 10-1000 milionov slnk - tj skonzumovanie jednej hviezdy sa na ich hmotnosti/veľkosti/náraste prejaví minimálne - znamená však výrazný nárast energie vyžiarenej jej akrečným diskom v ktorom sa aktuálne nachádza "požieraná hmota" - pravdepodobne na kusy roztrhaná hviezda PS: asi by som nejak preformuloval názov článku - určite sa nejedná o "Masívny nárast čiernej diery v galaxii M83", ide o nárast energie vyžiarenej jej akrečným diskom :).
Pavol Bobik
Tu podľa všetkého nejde o supermasívnu čiernu dieru aké bývajú v jadrách galaxií.
sedgar
tak to mi uslo - dik za usmernenie :)
pedge
A navyše nemusela zhltnúť len hviezdu, ale ďalšiu ČD a to by bol naozaj masívny nárast jej priemeru sprevádzaný diskotékou s gigantickými prúdmi röntgenového a gama žiarenia. Apropo, akreačný disk sám o sebe nevydáva až toľko žiarenia, omnoho viac vysokoenergetických častíc vydávajú polárne prúdy čiernej diery.
xotoxpv
ktovie co sa s nou naozaj deje akurat teraz, vzhladom na to ze pozorujeme 15milionov rokov staru historiu
Add new comment
TOPlist