Observatórium Chandra skúmajúce vesmír v röntgenovej oblasti elektromagnetického spektra zaznamenalo mimoriadne vysoký nárast signálu zo zdroja v blízkej galaxii M83.
Signál zaregistrovaný z 15 miliónov svetelných rokov vzdialenej galaxie M83 narástol v krátkom čase 3000 násobne. Zdroj signálu Chandra zaregistrovala v galaxii M83 po prvý raz v roku 2010. Porovnanie s meraniami v roku 2000 a 2001 ukazuje minimálne trojtisícnásobný nárast svietivosti zdroja čím sa stal najsvietivejším röntgenovým zdrojom v galaxii M83.
Predchádzajúce merania iných röntgenových teleskopov (Einstein Observatory v roku 1980, ROSAT v 1994, ESA teleskop XMM-Newton v rokoch 2003 a 2008, NASA teleskop Swift observatory v roku 2005.) tento zdroj nezaregistrovali.
Zdrojom signálu je pravdepodobne stará masívna čierna diera s blízkym hviezdnym súputníkom. Dramatický nárast intenzity signálu musí byť spôsobený výrazným zväčšením množstva materiálu padajúceho z hviezdy do čiernej diery. Susediaca hviezda stará najmenej 500 miliónov rokov patrí do kategórie červených obrov, s hmotnosťou rovnajúcou sa štvornásobku hmotnosti nášho Slnka. Modely evolúcie hviezd hovoria, že v prípade takejto sústavy hviezda čierna diera, sú oba objekty podobne staré. Preto by malo ísť o čiernu dieru vybočujúcu z kategórie takzvaných mladých čiernych dier s vekom od 10 do 20 miliónov rokov, ktorej signál by mohol byť ľahko zamenený so zaregistrovaným signálom.
Chandra objavila čosi úplne nové a neočakávané v správaní sa čiernych dier. Zdá sa že existujú dve kategórie čiernych dier. Mladé, ktoré súvislo rastú a staré čiene diery, ktoré rastú nepravidelne, skokovito. Výsledky výskumu budu zverejnené 10. mája v prestížnom magazíne The Astrophysical Journal.
Vľavo snímka M83 vo viditeľnej časti spektra, vpravo kombinovaná s röntgenovým obrazom. Bodový zdroj je jasne viditeľný v spodnej časti obrázka. Credit: ESO / VLT / NASA / CXC / Curtin University / R.Soria et al. / STScI / Middlebury College / F.Winkler et al.
Röntgenové observatórium Chandra Teleskop, či ak chcete röntgenový ďalekohľad Chandra bol v röntgenovej astronómii rovnakým skokom ako bol Hubble v tej optickej. Chandra priniesla 100 násobné zlepšenie v sledovaní objektov v röntgenovej oblasti, inak povedané, bola schopná zaznamenať 100 násobne menej jasný objekt než dovtedajšie najvýkonnejšie röntgenové teleskopy. Už od počiatku meraní prinášala jedno fascinujúce pozorovanie za druhým. Medzi tie najzaujímavejšie patria - sledovanie raných fáz vývoja rázovej vlny supernovy, sledovaním SN1987A Misia je pomenovaná po geniálnom indicko-americkom astrofyzikovi Subrahmanyanovi Chandrasekharovi. |
Zdroj: www.nasa.gov
passco
16cmfan
sedgar
Pavol Bobik
sedgar
pedge
xotoxpv