SK

Vesmírny výťah na Mesiaci

Postaviť vesmírny výťah na Mesiaci je omnoho jednoduchšie ako na Zemi. Tak prečo nezačať tam?

Vesmírny výťah je stará myšlienka, staršia než 100 rokov. Otec kozmonautiky Konstantin Ciolkovskij, inšpirovaný Eiffelovou vežou prišiel s ideou vesmírnej veže, ktorá dosiahne až na geostacionárnu dráhu. Myšlienka v 20. storočí ožívala v stále rozvinutejšej forme až dospela k štúdiam vesmírnych výťahov ukazujúcim, že postavenie vesmírneho výťahu je za hranicami možností techniky 20. storočia. Najvýraznejším problémom ostáva pevnosť materiálov. Desaťtisíce kilometrov dlhé nosné lano potrebné na vybudovanie výťahu je približne tisíckrát dlhšie než sú súčasné možnosti. Uhlíkové nanovlákna sľubujú revolúciu v tejto oblasti no i tak ostáva stavba orbitálneho výťahu hudbou budúcnosti. Iba ak? Iba ak by sme to skúsili najprv na Mesiaci, zdá sa, že tam je to omnoho jednoduchšie. Stále na hranici našich technológií, jednou nohou ešte v ríši vedeckej fantázie, no bližšie realite, takže už je čas začať pracovať na realizácii tejto myšlienky. Aspoň si to myslí skupina nadšencov, zbierajúca na stránke KickStarter.com prostriedky na začatie výskumu.

Presnejšie povedané, tím LiftPort chce začať znova. Pracoval na vývoji vesmírnych výťahov minulé desaťročie. Najskôr dva roky na vývoji uhlíkových nanovlákien, v čom ako hovorí kľúčová postava projektu Michael Line, neboli veľmi dobrí, no potom sa zamerali na vývoj robotov šplhajúcich k oblohe v čom sa im naozaj darilo. Napriek tomu v roku 2007, ako hovoria, prešli do hibernácie a aktivity tímu sa zastavili.

Dnešný internet praje netradičným myšlienkam, ponúka možnosť presvedčiť ostatných aby podporili ich rozvoj. Kickstarter.com je jedným z najlepších miest kde to môžete skúsiť. LiftPort práve tam začal hľadať finančnú podporu pre svoje znovuzrodenie s novým projektom Mesačným orbitálnym výťahom.

Na stránke Kickstater.com si určíte minimálnu hranicu koľko chcete pre svoj projekt vyzbierať prostriedkov a termín dokedy. Popíšete ho, Kickstater ho zverejní a ktokoľvek môže prispieť. Príspievatelia naplnením či nenaplnením cieľovej sumy v podstate odhlasujú či sa projekt začne realizovať.

Projekt LiftPort je 5 dní od zavŕšenia svojej zbierky. Je úspešne za hranicou, ktorú si stanovil. Bolo to len 8000 dolárov, možno si chceli byť istí, že projekt neskončí s nulou na konte. Michael Line na Kickstarter k tomu hovorí, že chceli začať budovať komunitu priaznivcov projektu a cieľom je presvedčiť verejnosť o schopnosti nového LiftPort tímu pracovať na úspešnom rozvoji konceptu. 5 dní pred koncom zbierky má LiftPort na svojom konte 70 tisíc dolárov. Ak sa podarí vyzbierať 100 tisíc dolárov, tím sa sprofesionalizuje.

A čo je prvým cieľom? Je ním svetový rekord v maximálne dosiahnutej výške výťahu. Cieľom je dvojkilometrová hranica. Prekonajú tak svoj 6 rokov starý rekord, keď ich výťah na lane ukotvenom na balóne vystúpal do výšky jednej míle. Rozvoj technológie výťahov na balónoch má blízko k praktickým aplikáciám. Funkčný 2 kilometrový výťah môže slúžiť ako pozorovacia platforma pre monitoring či šírenie signálu. Môže poslúžiť ako technológia pomáhajúca pri záchrane životov v prípade prírodných katastrof. V nedosiahnuteľných oblastiach bez infraštruktúry či ako doplnenie existujúcej v prípade katastrof keď je preťažená. V takýchto prípadoch je čas dôležitý. Balónová dvojkilometrová veža s výťahom môže byť postavená za dve hodiny. Dôležitým bodom výskumu sa stane stabilita veže aby mohla stáť najskôr hodiny,potom dni, týždne a nakoniec tak dlho ako bude treba.     

Hlavným cieľom je štúdia vykonateľnosti projektu Mesačného orbitálneho výťahu. Tá bude stáť 3 milióny dolárov. Pre jeho financovanie sa vyhlási ďalšia zbierka, tá ale bude prebiehať v dobe keď LiftPort realizáciou cieľov prvej zbierky presvedčí verejnosť, že stačí na túto úlohu. 

   


Michael Line prezentuje myšlienku vesmírneho výťahu na Mesiaci.
 
Predbežný odhad ceny Mesačného výťahu je 800 miliónov dolárov. V merítkach revolučnej technólógie nie tak veľa. Mesiac má šestinovú gravitáciu a tak sily pôsobiace na výťah budú menšie. Výťah by v prípade Mesiaca nesmeroval na jeho orbitu ale do bodu kde sa vyrovnáva príťažlivosť Mesiaca a Zeme. V tomto libračnom bode by mohol ostať v stabilnej polohe. Takéto body má sústava Zem Mesiac dva. Prvý L1, bližší k Zemi je vzdialený 56 tisíc kilometrov od Mesiaca. Napriek väčšej vzdialenosti ako je 35 786 kilometrov geostacionárnej orbity by výhody mesačnej koncepcie mali celkovo prevážiť.  
 
 
 
 
Komentáre (6)
passco
Hmm mozme snivat ked dnesne typy materialov unesu len svoju hmotnost pri dlzke max 50km
rayen11
podla tvojho prispevku si uz robil niekedy studiu vykonatelnosti...
AmOK
Co mal vykonavat? Staci si spocitat hnotnost a mechanicku pevnost materialu, ktory by si chcel pouzit. 50km je mozno cislo z brucha, ale presne cislo najidealnejsieho materialu sa da najst na webe. Ten problem dlzka-hmotnost-pevnost v tahu je davno preratany...
passco
Odrážam sa od Aramidových vlákien kde je tá nosnosť pod 50km.. nejake laboratorne nano flákoty ma nezaujimajú
Sebi020
Pockat, pockat a akoze tocenie sa zeme okolo vlastnej osi??? Nejako ma kozmonautika neberie ale pokial viem tak mesiac sa nepohybuje konstantne s rotaciou zeme okolo vlastnej osi (ako partneri vo valciku) ale uhol k zemi sa meni, predo nemam vzdy mesiac ked pozriem z okna napravo.... Alebo bude zem tahat mesiac ako vo valciku? Astro-valcik (rofl)
AmOK
Priemerná vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou je 384 403 km "Výťah by v prípade Mesiaca nesmeroval na jeho orbitu ale do bodu kde sa vyrovnáva príťažlivosť Mesiaca a Zeme. V tomto libračnom bode by mohol ostať v stabilnej polohe. Takéto body má sústava Zem Mesiac dva. Prvý L1, bližší k Zemi je vzdialený 56 tisíc kilometrov od Mesiaca." Vytah z mesiaca by mal 56 000km lano. Nikto neplanuje tahat kabel az na zem a spajat ich. Staci pozornejsie citat.
Add new comment
TOPlist