Identická cena, no dva diametrálne rozdielne SSD. Ktorý z testovanej dvojice je lepšou voľbou?
Úvod
Pred cca dvoma mesiacmi sme Vám v spolupráci so spoločnosťou Samsung v exkluzívnej recenzii predstavili 1TB Samsung 840 EVO, ktorý je nástupníckym modelom Samsungu SSD 840 Series. Oproti predchádzajúcej generácii prešli všetky štyri stavebné prvky SSD vyrobené / naprogramované priamo spoločnosťou Samsung väčšou alebo menšou evolúciou, čoho výsledkom je práve SSD 840 EVO. Najdôležitejšou hardvérovou zmenou u Samsung SSD 840 EVO voči predchádzajúcej generácii je použitie kompaktnejších 19nm TLC Toggle DDR2 400Mbps NAND Flash čipov na rozdiel od minuloročných vyrábaných ešte 21nm technológiou. V prípade trojjadrového radiča MDX, postaveného na 300MHz procesore cortex-R4, prišlo k 33% navýšeniu taktovacej frekvencie na 400MHz, vďaka čomu sa výrazne navýšil výkon SSD 840 EVO. Oproti predchádzajúcej generácii SSD 840, disponujúcej maximálne 512MB LPDDR2 cache, bolo množstvo DRAM zdvojnásobené až na 1GB u SSD 840 EVO, ktoré, samozrejme, disponujú aktualizovaným firmvérom a najnovšou generáciou algoritmu na spracovanie signálu.
Aj napriek tomu, že testovaný 1TB disk naprieč takmer celou recenziou exceloval a častokrát nemal problém poraziť aj najvýkonnejšie konkurenčné disky, ako aj 256GB Samsung 840 Pro, žiadnu medailu si neodniesol, nakoľko voči doposiaľ testovaným SSD nižšej kapacity mal nepatrnú výhodu. V dnešnej porovnávacej recenzii sa preto 240 až 256GB SSD postaví 250GB Samsung SSD 840 EVO, ktorý bude musieť obhájiť skvelé výsledky 1TB modelu. Keďže sme sa novinkám a jednotlivým technológiám aktualizovanej série Samsung SSD 840 EVO už dôkladne venovali v predchádzajúcej recenzii 1TB modelu, väčší priestor dnes dostane SSD od jediného výrobcu RAM a Flash v Európe, Poľskej spoločnosti Wilk Elektronik S.A., 240GB model GOODRAM C100.
Výkon, rýchlosť, spoľahlivosť a v neposlednom rade rozumná cena sú z užívateľského hľadiska najdôležitejšie charakteristiky každého SSD. Pri príležitosti desiateho výročia značky GOODRAM uviedol poľský výrobca pamäťových modulov a SSD úplne novú radu s názvom GOODRAM SSD C Series, vyrobenú vo vlastnej fabrike práve na základe týchto kritérií.
Výkonnejšiu modelovú radu C100, osadenú 19nm Toshiba MLC NAND flash, začiatkom decembra doplnila pomalšia modelová rada C50 polovičnej kapacity, ktorá používa staršie a zrejme pomalšie 24nm Toshiba MLC NAND flash s dokonca výrazne vyššou spotrebou. V oboch prípadoch je zhodne použitý rovnaký SATA-to-Flash mikrokontrolér PHISON PS PS3108.
PHISON PS PS3108-S8 SATA-to-Flash mikrokontrolér
Je to práve použitý osemkanálový SATA 3.0 radič s podporou 10/20+ nm MLC/SLC NAND flash, ktorý v nás vzbudzuje mierne obavy, nakoľko starší model použitý v Crucial v4 sa neukázal práve v najlepšom svetle. Od uvedenia radiča PHISON PS3105-S5 však už ubehlo viac ako rok a špecifikácia aktuálneho modelu vyzerá konečne celkom sľubne, takže nás možno čaká prekvapenie. Každopádne, spoločnosť PHISON dodáva výrobcovi SSD okrem radiča a referenčného návrhu dosky plošných spojov aj firmvér, ktorý sa ladí podľa požiadaviek daného výrobcu. SSD GOODRAM C100, aktuálne dostupné na našom trhu, sú vybavené firmvérom S8FM06.1, no my sme testovali s najnovším firmvérom S8FM06.5.
xsi69
OVERLORD
elementar