Intel dnes konečne predstavuje svoje dlhoočakávané procesorové novinky. Máme zmeraný výkon troch čipov – najlacnejšieho štvorjadra Core i5 2300 a dvoch odomknutých modelov i5 2500K a i7 2600K.
Tik-tak
U Intel-u sme si už na to zvykli – systém Tick-Tock funguje firme ako dobre premazaný stroj. Pre nováčikov, o čo ide: každá architektúra procesorov prežíva dve fázy. Tou prvou je predstavenie na už predtým odskúšanom (a dobre vyladenom) výrobnom procese, inžinieri teda majú už skúsenosti a vedia čo si môžu a čo nemôžu dovoliť žiadať od fabrík. V druhej fáze sa táto architektúra možno len s kozmetickými zmenami prenesie na nový výrobný proces. Tu si vývojári zas nemusia nijak extra lámať hlavu nad architektúrou, ale ju len prispôsobiť na novo skúšanému výrobnému procesu. Následne sa vyvíja ďalšia generácia, ktorá bude opäť postavená na odskúšanej výrobe. Celé sa to opakuje v cykle približne dvoch rokov.
Výhod má takýto prístup mnoho, zo všetkých menujme napríklad plynulosť prechodov a tiež v podstate bezproblémové dodržiavanie vytýčených termínov. A to je v dnešnej dobe dôležité – kto si udrží aký-taký náskok pred konkurenciou, patrí mu trh.
Intel úspešne pokračuje v tejto stratégii so Sandy Bridge. Už má skúsenosti s 32nm procesom z predchádzajúcich dvojjadrových Core i3, Core i5 a samozrejme masívneho šesťjadrového Gulftown. Patrilo by sa poznamenať, že práve s 32nm procesom sú vo firme zdá sa veľmi nadšení. Clarkdale (dvojjadrové Core i3/i5) mali byť pôvodne dvojicou 45nm čipov pod jednou strechou. Kým však grafické jadro ostalo na 45nm, procesorové jadrá sa rozhodli krátko pred začatím ostrej výroby pretransformovať na 32nm litografiu. Takýto rázny krok si žiada veľa odvahy, alebo istotu. V Inteli šli na istotu, čo sa potvrdilo niekoľkokrát potom – z viacerých strán sa ozývali správy o veľkej spokojnosti a výťažnosti tohto nového procesu. Dnes sa teda stretávame so Sandy Bridge štvorjadrami, ktoré stavajú na slušne zabehnutej výrobe.
Teraz v januári uvedie Intel na trh iba štvorjadrové procesory. Ďalšie lacnejšie modely s dvojicou jadier prídu na trh trocha neskôr:
Ako je z roadmapy zrejmé, absolútny high-end bude ešte aj počas budúceho roka stále zastávať socket LGA1366 s Core i7 štvorjadrami. Prežiť by mali aj nejaké Lynnfield-y do LGA1156, pochybujem však že v nejakom väčšom množstve. Väčšinu priestoru od Lynnfield čipov až po lacné Core i3 Clarkdale obsadia nové Sandy Bridge, pričom dvojjadrové novinky sa objavia o čosi neskôr ako štvorjadrové. Pre úplne najnižší segment trhu bude ešte dlho fungovať LGA775 s Celeronmi a Pentiami, tieto sa nahradia až v druhej polovici roka 2011.
Samozrejme k desktopovým procesorom Intel simultánne predstaví aj mobilné čipy, tým sa však dnes venovať nejdeme.
V tabuľke si zhrnieme, aké nové procesory práve prichádzajú na trh.
Ceny sa pohybujú od 294 USD za Core i7 2600, čo je rovnaká suma ako za Core i7 870, pár dolárový príplatok zabezpečí odomknutý násobič. Core i5 2500K stojí rovnako, ako doteraz dvojjadrový odomknutý Core i5 655K. Najlacnejšie štvorjadro sa bude dať zohnať za sumu približne rovnú Core i5 650. Dvojjadrové čipy potom klesajú až na 117USD, čo je úroveň Core i3 540/550. Turbo Boost dokáže pretaktovať o štyri stupne v prípade záťaže jedného jadra, pre topmodel to znamená teda takt do 3,8GHz. Výkonnejšiu integrovanú grafiku majú len verzie s odomknutým násobičom, ich frekvencia je o niečo vyššia oproti zvyšku. AVX inštrukcie podporujú všetky čipy, akurát AES-NI chýba u Core i3.
Okrem týchto bežných procesorov Intel bude predávať aj modely so zníženou spotrebou. V podstate sú totožné so svojimi klasickými bratmi, iba základný takt je podstatne nižší. Pritom Turbo vie pretaktovať až o 1GHz.
lepermessiah
BurnerTom
intel32
PROMETHEUS
0Ro!
Tralalák
Gudas
jk2
nomisu
Gudas
bledos
Michal Kiradžiev
oliverr
Gudas
ace960
Gudas
ace960
bladejac