SK

Intel Sandy Bridge – nové procesory v teste

Intel dnes konečne predstavuje svoje dlhoočakávané procesorové novinky. Máme zmeraný výkon troch čipov – najlacnejšieho štvorjadra Core i5 2300 a dvoch odomknutých modelov i5 2500K a i7 2600K.


Tik-tak

U Intel-u sme si už na to zvykli – systém Tick-Tock funguje firme ako dobre premazaný stroj. Pre nováčikov, o čo ide: každá architektúra procesorov prežíva dve fázy. Tou prvou je predstavenie na už predtým odskúšanom (a dobre vyladenom) výrobnom procese, inžinieri teda majú už skúsenosti a vedia čo si môžu a čo nemôžu dovoliť žiadať od fabrík. V druhej fáze sa táto architektúra možno len s kozmetickými zmenami prenesie na nový výrobný proces. Tu si vývojári zas nemusia nijak extra lámať hlavu nad architektúrou, ale ju len prispôsobiť na novo skúšanému výrobnému procesu. Následne sa vyvíja ďalšia generácia, ktorá bude opäť postavená na odskúšanej výrobe. Celé sa to opakuje v cykle približne dvoch rokov.

Výhod má takýto prístup mnoho, zo všetkých menujme napríklad plynulosť prechodov a tiež v podstate bezproblémové dodržiavanie vytýčených termínov. A to je v dnešnej dobe dôležité – kto si udrží aký-taký náskok pred konkurenciou, patrí mu trh.

Intel úspešne pokračuje v tejto stratégii so Sandy Bridge. Už má skúsenosti s 32nm procesom z  predchádzajúcich dvojjadrových Core i3, Core i5 a samozrejme masívneho šesťjadrového Gulftown. Patrilo by sa poznamenať, že práve s 32nm procesom sú vo firme zdá sa veľmi nadšení. Clarkdale (dvojjadrové Core i3/i5) mali byť pôvodne dvojicou 45nm čipov pod jednou strechou. Kým však grafické jadro ostalo na 45nm, procesorové jadrá sa rozhodli krátko pred začatím ostrej výroby pretransformovať na 32nm litografiu. Takýto rázny krok si žiada veľa odvahy, alebo istotu. V Inteli šli na istotu, čo sa potvrdilo niekoľkokrát potom – z viacerých strán sa ozývali správy o veľkej spokojnosti a výťažnosti tohto nového procesu. Dnes sa teda stretávame so Sandy Bridge štvorjadrami, ktoré stavajú na slušne zabehnutej výrobe.

Teraz v januári uvedie Intel na trh iba štvorjadrové procesory. Ďalšie lacnejšie modely s dvojicou jadier prídu na trh trocha neskôr:

Ako je z roadmapy zrejmé, absolútny high-end bude ešte aj počas budúceho roka stále zastávať socket LGA1366 s Core i7 štvorjadrami. Prežiť by mali aj nejaké Lynnfield-y do LGA1156, pochybujem však že v nejakom väčšom množstve. Väčšinu priestoru od Lynnfield čipov až po lacné Core i3 Clarkdale obsadia nové Sandy Bridge, pričom dvojjadrové novinky sa objavia o čosi neskôr ako štvorjadrové. Pre úplne najnižší segment trhu bude ešte dlho fungovať LGA775 s Celeronmi a Pentiami, tieto sa nahradia až v druhej polovici roka 2011.

Samozrejme k desktopovým procesorom Intel simultánne predstaví aj mobilné čipy, tým sa však dnes venovať nejdeme.

V tabuľke si zhrnieme, aké nové procesory práve prichádzajú na trh.

Ceny sa pohybujú od 294 USD za Core i7 2600, čo je rovnaká suma ako za Core i7 870, pár dolárový príplatok zabezpečí odomknutý násobič. Core i5 2500K stojí rovnako, ako doteraz dvojjadrový odomknutý Core i5 655K. Najlacnejšie štvorjadro sa bude dať zohnať za sumu približne rovnú Core i5 650. Dvojjadrové čipy potom klesajú až na 117USD, čo je úroveň Core i3 540/550. Turbo Boost dokáže pretaktovať o štyri stupne v prípade záťaže jedného jadra, pre topmodel to znamená teda takt do 3,8GHz. Výkonnejšiu integrovanú grafiku majú len verzie s odomknutým násobičom, ich frekvencia je o niečo vyššia oproti zvyšku. AVX inštrukcie podporujú všetky čipy, akurát AES-NI chýba u Core i3.

Okrem týchto bežných procesorov Intel bude predávať aj modely so zníženou spotrebou. V podstate sú totožné so svojimi klasickými bratmi, iba základný takt je podstatne nižší. Pritom Turbo vie pretaktovať až o 1GHz.

Comments (18)
lepermessiah
velmi pekna recenzia, pomoze pri vybere toho spravneho CPU :)
BurnerTom
Mna (a minimalne este kolegu) by zaujimalo, ci sa na H67 da alebo na Z68 bude dat prepinat integrovana grafika s diskretnou nativne, riesenie od Lucidlogix ma nezaujima. Ide mi o to, ze by som si kupil novu dosku, do nej napr. i5 2500K a k tomu napr. GTX 460. V 90%+ casu stravenom za PC nepotrebujem vysoky graficky vykon a integrovana grafika by mi bohate postacovala. Takto by malo PC uplne minimalnu spotrebu, vetrak v zdroji Seasonic X by bol vypnuty, ostatne vetraky by sli tiez na minimum a PC by bolo nadherne tiche. V situacii, ze vykon potrebovat budem by sa aktivovala spominana GTX 460ka. Samozrejme by bola prijemna moznost taktovania CPU, co z velkej miery vyraduje H67 (samozrajme ak vyrobcovia dosiek nenajdu nejaky workaround) takze otazka je tym padom smerovana na Z68.
intel32
ak chapem dobre: H67 video vystup ok, ale pretaktovanie zakazane P67 bez video vystupu ale pretaktovanie dovolene zatial je iba iformacia ze po vlozeni externej g. sa ihned deaktivuje vnutorna (asi tam prepinanie nebude) (na P67 sa tymto tiez deaktivuje vnutorne konvertovanie cez grafiku)
PROMETHEUS
super recenzia, velmi sa tesim ked toto pride do obchodov, penazenka sa ale netesi :) btw v 16. kapitole pretaktovanie mate chybu v obrazku, tam kde su uz pisane percentualne rozdieli vo vykone pred a po OC, tak v tom spodnom asi ma byt i7 2600K a mate tam i5 a este je preklep v texte tiez na 16. stranke na zaciatku druheho odseku. inak by ma zaujimalo o kolko by slo pretaktovat i5 2400 viac nez i5 2300, kedze rozdiel v cene je velmi maly.
0Ro!
pekna recenzia, super čítanie....podľa všetkého máme nového kandidáta na 3D Mark 2001SE... oproti C2D je tam značný rozdiel, takže toho roku to vidím opäť na roztrhnuté vrece so svetovými rekordmi(minimálne SPI 1M, 32M, 3DMark 2001...dúfam, že aj ostatné marky)... :)
Tralalák
A akýže to bol ten 80-stream procesorový Radeon HD4350 resp. aké pamäte mal (DDR2, GDDR3)?
Gudas
512M DDR2
jk2
Aj tak je, podľa mňa tá grafika, ani ryba,ani rak. A treba za ňu, pribalenú k CPU, zaplatiť. Na kancelársku prácu, net aj prehrávanie HD videa stačí podstatne slabší výkon a na poriadne hranie nových hier v slušnom rozlíšení je ten výkon jednoznačne slabota. Ale procesorová časť je vydarená, to beriem. Tento procák by bol super, keby sa dal kúpiť aj bez GPU časti a za, o ňu zníženu cenu :-).
nomisu
Takže to gpu v tom cpu vie alebo nevie pracovať s externou vga napr ati 5850 ?
Gudas
Podľa špecifikácií v poskytnutých dokumentoch by malo fungovať párovanie videovýstupov - teda dva z iGPU a ďalšie dva z grafiky v PCIe. Konkrétnejšie sa ale nič nespomína.
bledos
Poslusne hlasim, ze sa neda komentovat novy clanok AMD Phenom II X4 840...
Michal Kiradžiev
diky za upozornenie, uz by to malo byt ok.
oliverr
mali ste procesory k dispozicii alebo odkial cerpate udaje k benchmarkom ? podla textu recenzie - styl akym je pisana a formulacia viet - sudim ze je prelozena z cudzieho jazyka . ak je to tak tak to sa mi nepaci .
Gudas
Procesory Intel okrem Core i3 530 (zakúpený osobitne) a i5-2300 (od Asus-u) zapožičal Intel, všetky AMD procesory zapožičala firma AMD (okrem niektorých X3 a X4 athlonov - opäť zakúpené). Kapitola o architektúre čerpá z cudzojazyčného zdroja (viď odkaz).
ace960
CPU 1. Ked pouzijem chipset P67, bude sa Turbo OC nasobic automaticky vyuzivat na ne K-ckovych modeloch, cize akokeby tam bolo vyssie Turbo? 2. Ked pouzijem chipset H67 tak Turbo OC nebude k dispozicii a pojde iba klasicbe Turbo, tak? 3. Pri pouziti H67 nema vyznam ist do RAM na vyssej frekvencii ako 1333 MHz kedze viac nepojde pre RAM nastavit v BIOS/UEFI? 4. Pri pouziti P67 je aka vhodna frekvencia pamate, co najvyssia alebo je niekde rozumna hranica/limit? GPU cast 1. Pri H67 - pouzije sa akceleracia dekodovania a enkodovania videa cez GPU systemom, ze CPU si "zavola" do GPU, tak ze SW to ani neuvidi alebo to bude podobne ako dnesne vyuzitie AMD/NV GPU, cize bude potrebna podpora v SW? 2. Pri H67 - vyuzije sa akceleracia dekodovania/enkodovania cez GPU cast aj ked bude zapojena samostatna graficka karta? 3. Pri P67 - vyuzije sa akceleracia dekodovania/enkodovania cez GPU cast? 4. Pri H67 - je uvadzany HDMI vystup aj so zvukom (z integrovanej zvukovky), pripadne ako sa to bude dat rozbehat ked budem mat vlastnu pridanu zvukovku?
Gudas
CPU: 1. nerozumiem otázke 2. nerozumiem otázke (je len jedno Turbo, nič viac. Keď sa pretaktuje, dá sa cez násobiče navyše, čím sa vlastne upraví Turbo na vyššie takty ako je nastavené štandardne) 3. Je to pravdepodobné, nemám ešte odskúšané 4. pripravuje sa test, je to namerané, čoskoro bude zverejnené na PC.sk GPU: 1. je nutná podpora softvéru pre Intel Quick Sync (Intel sprístupnil potrebné API) 2. Nie. Riešenie poskytne až LucidLogix Virtu softvér 3. nie 4. prepne sa používaná zvukovka na HDMI zvuk integrovanej karty
ace960
Dakujem za odpovede a upresnujem otazky CPU 1 a 2. Podla clankov co som doteraz cital mi vychadza nasledovne. Ked kupim K-ckovy procesor tak ten bude mat odomknuty nasobic smerom hore az po 57. Hybat s nim vsak budem moct len na MB s chipsetom P67. Na chipsete H67 taktovanie cez zmenu nasobica nie je umoznene aj ked budem mat K-ckovy procesor. O Turbo OC nasobicoch som sa docital napr tu: http://pctuning.tyden.cz/hardware/procesory-pameti/19724-intel-sandy-bridge-podrobny-rozbor-architektury?start=14 Ked zoberiem to co pises: >(je len jedno Turbo, nič viac. Keď sa pretaktuje, dá sa cez násobiče navyše, čím sa vlastne upraví Turbo na vyššie takty ako je nastavené štandardne) Takze "Turbo OC" znamena hranica pre zvysene (pretaktovane) Turbo pre ne-K-ckove (zamknute) procesory. Ak je to takto tak ne-K-ckovy procesor sa da takto ciastocne pretaktovat len na P67 chipsete, tak? Na uvedenom linku (snad to velmi nevytrhnem) je okrem ineho: "POZOR! V žádné případě se vám nevyplatí koupi "K" procesor a netaktovat ho, právě naopak! Zamčené procesory totiž využívají klasické Turbo násobiče a také Turbo OC násobiče, jejich pracovní frekvence bude tedy vždy vyšší než odemčených procesorů - ty mají jen klasické Turbo násobiče. Této skutečnosti jsme si všimli při testování, kdy Core i7-2500 má větší výkon než Core i7-2600K na základním nastavení BIOSu! Potvrdil to i Intel a jeho firemní měření, v tabulkách výrobce má Core i5-2600 také vyšší výkon než odemčený procesor. Pokud si tedy "K" koupíte - musíte ho taktovat." Z horeuvedeneho vyplyva, ze Turbo OC nasobice su vyuzite aj bez manualneho taktovania (co ale pre mna nesedi uplne s tym co pises a co som si doteraz myslel) a to len pri ne-K-ckovych procesoroch. Islo mi o to, ci su vyuzivane len na P67 (co predpokladam).
bladejac
Tak to som s toho blazon.... Aky kupit K alebo uzamknute ... Ake bude TPD na P67 bez zapojenej GPU?
Add new comment
TOPlist