EN

Panasonic použije vo svojich televíziách systém Firefox OS

Mozilla a Panasonic uzavreli strategické partnerstvo, operačný systém Firefox OS sa dostane do nových televízorov.

Tohoročnú výstavu CES v Las Vegas využili spoločnosti Panasonic a Mozilla na oznámenie nového partnerstva pri vývoji smartTV budúcich generácií. Japonský výrobca elektroniky chce namiesto svojho vlastného softvéru pre budúce smart-televízie nasadiť operačný systém Firefox OS od spoločnosti Mozilla. Tento má základ v Linuxe, ktorý po štarte spúšťa Gecko engine, známy aj z internetového prehliadača Firefox. Na ňom potom bežia všetky aplikácie naprogramované v HTML5, CSS, Javascripte a iných webových štandardoch.

S touto výbavou by mohli nové televízory pripojené na internet získať mnoho nových funkcií. Od jednoduchej aktualizácie programov, užívateľského rozhrania, cez podporu populárnych webových služieb až po využívanie napr. cloudových dátových úložísk či streamovania. Panasonic by bol tiež do veľkej miery odbremenený od správy a podpory softvéru na svojich produktoch, keďže o veľkú časť by sa starala Mozilla a developeri aplikácií.

S použitím Firefox OS a webových aplikácií sa tiež otvárajú dvere pre jednoduché ovládanie televízie napríklad prostredníctvom tabletov a smartfónov. Zaujímavou funkciou môže byť tiež personalizácia televízie pre každého diváka v domácnosti, s vlastnými obľúbenými položkami a stanicami.

Bližšie detaily o funkciách a parametroch Firefox OS na televíziách Panasonic zatiaľ oznámené neboli. Vieme len toľko, že už najbližšia generácia smart-TV bude vybavená týmto novým operačným systémom.

Firefox OS sa už dostáva napríklad aj do smartfónov, určených predovšetkým do nižších cenových kategórií.

Komentáre (1)
Martin Kubáň
Dobrý deň, ďakujem za článok, je zaujímavý, no všimol som si niekoľko chýb. "Firefox OS o spoločnosti Mozilla", má zrejme byť "od spoločnosti...". "Panasonic by bol tiež do veľkej odbremenený", do veľkej... miery? Treba to tam dopísať. "od správy a podpory softvéru na svojich produktoch", myslím, že sa používa slovné spojenie podpora pre (svoje) produkty (výrobky). "o veľkú časť", o väčšinu. "personalizácia", prispôsobenie. Pre všetkých ďalších komentátorov odkazujem, že mám rád jazyk a každý si zaslúži čítať po slovensky, bez chýb. Viem, že chyby sa stávajú, ale ak už aj prepisujem článok, alebo ho prekladám, tak si dám záležať, aby som si ho po sebe prečítal aspoň dvakrát. Toleranciou chýb a veľkého množstva zahraničných slov (drvivá väčšina má aj slovenskú náhradu) si potom špiníme jazyk až to nakoniec nebude slovenčina, ale akýsi anglicko-česko-slovenský jazyk.
Pridať nový komentár
TOPlist