EN

Vieme, na ktoré Xiaomi smartfóny príde nový HyperOS!

Xiaomi plánuje rozšíriť svoj OS aj v rámci globálneho trhu.

Nový mobilný operačný systém Xiaomi HyperOS je založený na Android Open-Source Project, vďaka čomu je zabezpečená kompatibilita s Android aplikáciami. Otázkou je, či bude OS podporovať aj obchod s appkami - Google Play Store, alebo pôjde Xiaomi po svojej osi a použije svoje riešenie pre prístup k aplikáciám. Napriek tomu sa nový operačný systém javí ako nádejná konkurencia pre OS vyvíjaný spoločnosťou Google. HyperOS má byť menej náročný na kapacitu úložiska, oproti bežnému Androidu. Ďalšou zmenou má byť koniec grafickej nadstavby MIUI, ktorou OS od Xiaomi už nebude disponovať, aj keď vývojári zachovali nemálo jej prvkov.

Paradoxne čínsky technologický gigant pokračuje aj vo vývoji grafickej nadstavby MIUI vo verzii 15. Tá by mala mať premiéru na nových prémiových smartfónoch série Xiaomi 14. Nie je zatiaľ známe, či výrobca elektroniky bude pokračovať ďalej vo vývoji MIUI v spojení s Google Androidom, alebo bude to poslednýkrát, čo budeme o tejto grafickej nadstavbe počuť. Keďže simultánny vývoj MIUI/Android a HyperOS je pravdepodobne finančne náročné udržiavať, tak spoločnosť Xiaomi sa pravdepodobne rozhodne pre druhú voľbu.

Operačný systém HyperOS bol predstavený len nedávno a dlho sa špekulovalo, či bude určený len pre domáci, teda čínsky trh, alebo sa dostane aj na trh globálny. Ukazuje sa, že Xioami má ambíciu svojim OS konkurovať nielen Androidu, ale aj iOS. Otázkou je, ako sa mu bude dariť, nakoľko pokusov tu už bolo veľa - Palm so svojim webOS, Mozilla s Firefox OS, Samsung s Tizenom, či Ubuntu s Ubuntu Touch a nakoniec Microsoft s Windows Phone/Mobile. Konkurovať sa snaží aj ďalší čínsky gigant Huawei s HarmonyOS, ale aj Vivo s BlueOS.

Nedávno sa objavil zoznam zariadení, podľa ktorého by sa mal operačný systém HyperOS dostať aj na zariadenia, ktoré sa predávajú aj na globálnom trhu:

  • Xiaomi 13
  • Xiaomi 13 Pro
  • Xiaomi 13 Ultra
  • Xiaomi 13T
  • Xiaomi 13T Pro
  • Xiaomi 12T
  • Xiaomi 12T Pro
  • Xiaomi 11T
  • Xiaomi Pad 6

Otázkou je, koľko majiteľov týchto zariadení sa rozhodne vyskúšať nový OS od Xiaomi a nakoniec na ňom aj ostane. Prekvapivé je, že na zozname sa neobjavili žiadne Redmi a Poco smartfóny. Zatiaľ sa jedná o predbežný zoznam a je pravdepodobné, že sa časom rozrastie.

Zdroj: Gizchina,

Komentáre (2)
Jozef

A kde je xiomi 13 Lite ?

Erik Šípoš

Treba si len počkať.

Pridať nový komentár
TOPlist