EN

Vydaná verzia Google Chrome priamo pre zariadenia s Apple M1 procesorom

Google vydal novú verziu svojho prehliadača Chrome, ktorý priamo podporuje vlastný procesor od Apple s názvom M1, založený na ARM architektúre. Podpora začína od verzie 87, ktorá tiež ponúka aj celkové zlepšenie výkonu. Stiahnuť sa dá na odkaze google.com/chrome/ a následne je používateľovi macOS ponúknutá na výber verzia buď pre procesory Intel s architektúrou x86, alebo pre nový M1 procesor. Na iných systémoch je automaticky vybraná verzia kompatibilná s daným zariadením, možno teda očakávať, že príde k zautomatizovaniu sťahovaného inštalačného súboru na základe príslušného hardvéru časom tiež.

Momentálne sa však od viacerých používateľov na verziu určenú pre Apple M1 procesory množia sťažnosti o jej nestabilnom chode. Samotný Google odporúča v prípade problémov zatiaľ používať štandardnú verziu, určenú pre procesory Intel. Čoskoro by však mala byť dostupná opravená verzia, ktorá by mala na Apple M1 fungovať optimálnejšie ako verzia pre Intel.

Chrome prešiel aj zmenou ikony pre macOS, doteraz používané logo je umiestnené navyše ešte v zaoblenom bielom štvorci. Má lepšie ladiť s celkovým dizajnom novej verzie systému macOS 11 Big Sur a je tiež zhodné s ikonou aplikácie pre mobilný systém iOS.

K podpore nového procesora sa pridáva aj spoločnosť Adobe, ktorá, zatiaľ síce iba v beta verzii svojho produktu Photoshop, ale rovnako začala natívne podporovať Apple M1 čip. Malo by to priniesť ešte vyšší výpočtový výkon. Výkon M1 celkovo prekvapil a očividne sa snažia o optimalizácie svojho softvéru aj vývojári.

Zdroje: Engadget, TechSpot

Pridať nový komentár
TOPlist