EN

Záhadné Galaxie z počiatkov vesmíru

Vedci z Pennsylvania State University využili prístroj NIRSpec na vesmírnom teleskope Jamesa Webba, identifikovali tri záhadné objekty v ranom vesmíre, z obdobia približne 600–800 miliónov rokov po Veľkom tresku.

Ide o výnimočné jasné galaxie, ktoré obsahujú stovky miliónov rokov staré hviezdy, čo je veľmi nezvyčajné pre tak mladý vesmír. V týchto galaxiách boli nájdené aj obrovské supermasívne čierne diery, ktoré sú 100 až 1000-krát hmotnejšie než čierna diera v našej Mliečnej dráhe.

Tieto nálezy spochybňujú súčasné modely rastu galaxií a formovania supermasívnych čiernych dier. Čo je navyše prekvapujúce sú malé rozmery týchto systémov, ktoré sú približne 1000-krát menšie než naša Mliečna dráha, no obsahujú podobný počet hviezd.

Tento objav predstavuje jednu z najzaujímavejších a najneobvyklejších skupín objektov, aké boli kedy vo vesmírnom výskume pozorované.

Podrobnejšie informácie o výskume nájdete v tlačovej správe Pennsylvania State University.

Článok s výsledkami výskumu zverejnený v časopise The Astrophysical Journal Letters nájdete na tejto adrese.Obrázok: Credit: Bingjie Wang/Penn State; JWST/NIRSpec

Zdroj: www.psu.edu

Pridať nový komentár
TOPlist