EN

Veľký test RAM – 2x DDR3 a 2x DDR4 v priamom súboji

 
Doslova po rokoch sa pozrieme na operačné pamäte pre počítače, ktoré sú základom každej zostavy.   Keďže do
mainstreamu sa vďaka Intel Skylake platforme dostali už aj DDR4 pamäte, bude v teste zastúpená dvojica DDR4 pamätí. Vzhľadom na to, že mnoho používateľov stále používa staršie Intel či AMD platformy tak otestujem aj dvojicu DDR3 kitov. Do rúk sa mi dostala dvojica kitov od Kingston, ktoré som doplnil DDR3 pamäťami od ADATA a DDR4 pamäťami od Corsair.


Predstavenie modulov a ich špecifikácie

 
Toľko slov úvodom stačí, poďme si rovno predstaviť testované kúsky. Staršie, no stále veľmi aktuálne DDR3 pamäte budú v teste zastúpené 16GB kitom (2x8GB) Kingston HyperX Fury a ADATA XPG s kapacitou 8GB v zložení 2x4GB.
 
DDR4 pamäte predstavujú to najmodernejšie z oblasti operačných pamätí, čo môžete v súčasnosti dostať. O ich skutočnom prínose oproti DDR3 sa už popísalo veľa aj u nás a tento článok nechcem písať ako porovnanie DDR3 a DDR4. Na to sme tu mali už iný test. DDR4 v tomto teste reprezentuje 16GB Kingston HyperX Savage pamätí v konfigurácii 2x8GB a Corsair Vengeance LPX taktiež s celkovou kapacitou 16GB, avšak v konfigurácii 4x4GB.
 

Kingston HyperX Fury

Ako na prvý sa pozrieme na kit HyperX Fury od Kingston. Konkrétne ide o DDR3L pamäte s kapacitou 16GB, ktorú poskytne dvojica modulov, každý s kapacitou 8GB. Označenie DDR3L napovedá, že sa jedná o low-voltage pamäte, ktorých napätie výrobca nastavil na 1,35V namiesto štandardných 1,5V. Pamäte tak budú mať o čosi nižšiu spotrebu a mali by sa menej zahrievať. V obchodoch nájdete tieto pamäte aj pod označením HX318LC11FBK2/16 a ich cena sa v súčasnosti pohybuje asi na hranici 78€.

    

Balenie je pomerne jednoduché – plastový výlisok, v ktorom sú zabalené oba moduly a malý letáčik informujúci o inštalácii a záruke.
 
    
 
Tieto pamäte sú dostupné vo viacerých špecifikáciách, pričom mnou testovaný kit obsahuje čierny hliníkový chladič. Ten zvyšuje výšku modulov iba minimálne, presne o 3mm takže kolízie s robustnými chladičmi sa báť nemusíte.
 
 
Z pochopiteľných dôvodov som nechcel chladič odstraňovať nakoľko by som sa zrejme nevyhol poškodeniu. Aj tak je však vidieť, že sa jedná o dual-rank moduly, teda také, ktoré majú pamäťové čipy osadené z oboch strán PCB. Chladič obsahuje ešte veľké popisy pamätí.
 
Špecifikácie pamätí nemá zmysel vypisovať, prehľadne ich zobrazí screenshot. Po zasunutí do základnej dosky systém automaticky nastavil pamäte na frekvenciu 1866MHz s CL11. Pamäte majú aj jeden XMP profil.
 
 

ADATA XPG

Druhými testovanými pamäťami bola 2x4GB sada DDR3 pamäti od ADATA. Ide o klasické DDR3 pamäte s napätím 1,5V, ktoré v obchodoch hľadajte pod označením AX3U1600W4G9-DGV. V teste máme sadu s kapacitou 8GB, ktorú dodá dvojica modulov s kapacitou 4GB. Na Slovensku sa predávajú za cenou asi 47€.
 
    
 
Tieto pamäte sa predávajú v elegantnejšom balení ako predošlé, ale to je tak všetko. Opäť ide len o plastový výlisok so skromným popisom. Obrázok žiaľ chýba nakoľko som balenie stratil :)
 
XPG séria pamätí je význačná najmä agresívnym hliníkovým pasívom, ktorý chladí čipy. Tento chladič je pomerne vysoký a navýši celkovú výšku pamätí až o 1,4cm. Tu už treba myslieť na nízkoprofilové chladiče. Okrem toho obsahuje chladič nápis XPG série. Jedná sa o single-rank modul takže pamäťové čipy nájdeme iba na jednej strane PCB.
 
 
Nasledujú špecifikácie pamäti. V tomto prípade ide o čosi pomalšie moduly ako Fury. SPD im automaticky nastaví frekvenciu 1600MHz s časovaním CL11 a dobou obnovy 1T. Aj tieto pamäte majú 1 XMP profil, ktorý nastaví frekvenciu na 1600MHz a časovanie zníži na CL9. CR však stúpne na 2T.
 
 

Kingston HyperX Savage

Dostávame sa k DDR4 pamätiam. Tie reprezentuje 16GB Kingston HyperX Savage v zložení 2x8GB. Pamäte nesú označenie HX430C15SBK2/16 a takto ich nájdete aj v e-shopoch. Tam sa predávajú s cenou okolo 150€.
 
    
 
Balenie je totožné ako u HyperX Fury. Plastové vaničky, v ktorých sú 2 moduly s krátkym manuálom.
 
    
 
Aj tieto pamäte majú čierny hliníkový chladič ako Fury, v tomto prípade je však trošku inak tvarovaný a obsahuje samozrejme patričné nápisy. Znovu však ide o veľmi nízky chladič, ktorý navýši výšku pamätí iba o 2mm. Taktiež ide o dual-rank moduly.
 
 
Špecifikácie nie sú nijak extrémne. Ide o klasické DDR4 moduly s napätím 1,2V, ktoré však poskytnú dvojicu XMP profilov. Jeden z nich ponúka frekvenciu pekných 3000MHz, avšak za cenu vyššieho časovania a napätia. Po osadení pamätí ich systém nastavil na 2133MHz s CL11 a napätím 1,2V.
 
 

Corsair Vengeance LPX

Ako posledné si predstavíme DDR4 pamäte Vengeance LPX od Corsair. Tie sú zastúpené v kapacite 16GB, ktorú prinášajú až 4 moduly s kapacitou 4GB. V našom teste ide o pamäte s označením CMK16GX4M4A2800C16. Ide o single-rank moduly. Ich cena je o čosi nižšia ako v prípade HyperX Savage a to na hranici asi 140€.
 
    
 
Balenie pamätí je spomedzi všetkých dnes testovaných asi najelegantnejšie. Pamäte sú uložené v plastových výliskoch a tie sú ešte v papierovej krabičke. Tá obsahuje popis všetkého podstatného.
 
    
 
Ani tieto pamäte nie sú holé a zakrýva ich čierny hliníkový chladič. Ten pre chladiče nebude problém nakoľko zdvihne výšku pamätí iba o 2mm. Na oboch stranách obsahuje chladič nápis Vengeance série a pripomína, že sa jedná o DDR4 pamäte.
 
 
Screenshot prezradí špecifikácie pamätí. 2133MHz bola frekvencia, ktorú vykazovali pamäte po osadení na základnú dosku pričom časovanie dosahovalo CL15. Aj tieto pamäte majú 2 XMP profily, z ktorých jeden ponúka okrúhle 3GHz.
 
 
Komentáre (2)
kritik
je to vyborne porovnanie, cloveku, ktory nezije denne v s svete PC to v podstate nic nepovie... predpokladam ze sa jedna o rychlost...takze tam by stacial nakoniec jedna tabulka a 4 cisla..
Peto123
Akurat nedavo som pozeral DDR testy na: http://www.tomshardware.com/reviews/asrock-fatal1ty-z170-gaming-k4-d3-ddr4-vs-ddr3,4431-2.html tam nebol skoro ziadny rozdiel ddr3 vs ddr4. Naopak vo vasich testoch je obrovsky. Cim to moze byt?
Pridať nový komentár
TOPlist