Myslim ze "laicka" verejnost si neuvedomuje, co vlastne znamena pojem "cestovat" v case. Z technickeho hladiska "cestuje" v case KAZDY, VZDY a VSADE. Ide len o tempo toho "cestovania", vzdy vzhladom na inu vztaznu sustavu (vieme ze je to zariadene tak, ze nie je narusena kauzalita). "Cestovat" v case preto v podstate znamena exitovat, vyskytovat sa (no snad okrem betara fotonu). V teorii relativity nie je nemozny chronicky znamy myslienkovy experiment, ze som na kozmickej lodi pohybujucej sa rychlostou blizkou rychlosti svetla, pridem na Zem a moje dvojca bude o par rokov starsie (lebo som to bol ja komu pri kruhovom pohybe alebo zrychlovani/spomalovani kozmickej lode padali kufre na hlavu) - chronicky znamy paradox dvojciat, ktory vlastne nie je ziadnym paradoxom. Tiez nie je v rozpore s teoriou relativity si troska pokruzit okolo ciernej diery (podla moznosti tak aby som nepadol pod horizont udalosti) a zurocit dilataciu casu nielen v ramci specialnej TR (pohyb), ale aj v ramci vseobecnej TR (vyskyt v silnejsom gravitacnom poli). A tiez sa mozem vratit o cele roky mladsi ako moje jednovajecne dvojca. Koniec koncov sa to deje REALNE (GPS ze ano), len tie zmeny (rozne plynutie casu pre kazdeho, resp. kazdy vztaznu sustavu) su tak male, ze su uplne zanedbatelne. Kozmonautom na ISS je uplne ukradnute, ze po pol roku na orbite pre nich uplynulo o 50 milisekund menej ako keby boli na povrchu Zeme. Takze v case cestuje KAZDY, VZDY a VSADE a sice jednym smerom: do buducnsoti a ide len o to tempo. V beznom zivote beznych meritok su vsak tie zmeny neslusne male, ale napr. take miony v urychlovacoch by vedeli rozpravat. Cas a priestor su specificky spate a cim rychlejsie sa pohybujeme v priestore (vzhladom na nejaku sustavu), tym pomalsie sa (vzhladom na nu) pohybujeme v case ... a naopak. Zaujimave ale je, ze casopriestorom (nie vsak separatnym priestorom a separatnym casom) sa KAZDY, VZDY a VSADE pohybuje uplne presne tou isto rychlostou, a sice rychlostou c. Rychost "pohybu" casopriestorom ma trochy iny vyznam ako rachlost pohybu samotnym priestorom (casom). Preto je mozne, ze absulutne VSETKO SA VZDY CASOPRIESTOROM pohybuje rychlostou PRESNE c. Akurat foton ma tu vymozenost, ze vsetok svoj pohyb casopriestorm venuje na pohyb priestorom a na pohyb casom mu uz nic neostava (pre samotny foton cas stoji). To je tak, ked uz je casopriestorova vzdialenost univerzalny invariant.
Laicka verejnost chape pojem "cestovania" v case takmer vzdy vylucne smerom do minulosti a samozrejme vo forme nejakych skokov v nejakej "nicote", ako napr. v chronicky znamej vybornej trilogii Back to the Future (ved sci-fi je sci-fi). Laici nechapu, ze v case "cestuje" VSETKO, VZDY a VSADE smerom do buducnosti roznym tempom a to tempo sa urcuje na zaklade porovnania vztaznej sustavy 1 a 2, pripadne 3. Teda mozem "cestovat" smerom do buducnosti (vzhladom na nejaku sustavu), ale len preto, ze opustim moju vztaznu sustavu 1 a prejdem do vztaznej susuatvy 2, kde ten cas vplynie napr. 100x ci 1000x ci aj milion krat pomalsie (v porovnani so sustavou 1) a potom sa vratim naspat do sustavy 1. Teda svoj pohyb (ci cestovanie) do buducnosti (vzhladom na nejaku sustavu) mozem v principe lubovolne urychlit, teda cas lubovolne dilatovat. Proste prejdem na minutu do vztaznej sustavy 2, v ktorej cas plynie milion krat pomalsie ako v sustave 1. Ked sa vratim po jednej minute spat zo sustavy 2, v sustave 1 zatial uplynulo milion minut. Rovnako to mozu byt sekundy. Zachytena "Och moj Boze" castica s rychlostou 0.9999999999999999999999951c, by vedela rozpravat: http://en.wikipedia.org/wiki/Oh-My-God_particle. Vo svete beznych meritok ale ozaj len v principe, kedze objekt s hmotnostou stovky ton asi na 99,9999% c len tak neurychlime.
Dnesna fyzika (hlavne odvodena z rieseni rovnic vseobecnej teorii relativity) zvazuje aj pohyb v case do minulosti s tym, ze by kauzalita narusena nebola. Su k tomu potrebne totalne chore aburdity ako exoticka hmota so zapornou hmotnostou na usti cervej diery, pripadne nekonecne dlhy rotujuci valec (no ak ma vesmir konecny pocet castic, ako nasa viditelna cast 10^81 baryonov/leptonov co by zastupcov prvej rodiny stabilnych fermionov a 10^90 fotov (zastupca stabilnych bozonov) alebo lubovolne konecne vela, reps. ak ma konecny objem, nech to znamena cokolvek, napr. aj 3D "povrch" 4D sfery), pripadne dve specialne tancujuce kozmicke struny (nie tie z teorie superstrun (Fyzika v potizich od Lee Smolina napovie). Pripadne existuje nazor, ze ak uz by sa nieco (hoci aj elektron ci este lahsie neutrino) do minulosti dostalo, existuje nieco, co by zabranilo poruseniu kauzality. Pripadne ze cas plynie ako plynie a ak je aj co i len v principe mozne cestovat (pohybovat sa v case) do minulosti pre napr. elektron ako jeden z najlahsich fermionov, tak sa minulost zmenit NEDA. Jednoducho pricina a nasledok si potom vymenia miesta a splyvaju a vysledok bol taky aky bol preto, lebo niekto to urobil. Ak by napr. niekto siel do minulosti zabranit 2. svetovej vojne, v skutocnosti by ju nechtiac vyvolal. Keby do tej minulosti nesiel, tak by 2. sv.v. nebola. Ale on do tej minulosti siel a preto bola.
Videl som neskutocnu spustu filmov s tematikou "cestovania v case" tak ako to chape laicka verejnost, ale chodenie do minulosti, ktore neprinasa paradoxy a narusenia kauzality som videl iba v jednom jedinom filme: http://www.csfd.cz/film/241331-uvezneni-v-case. Neznamy snimok, ale ozaj odporucam pozriet. Zaujimave, ba priam pre fyzika a nadsenca sokujuce je to az po prvych 20-30 minutach.
Koniec koncov to vyzera, ze symetria CPT narusena nie je, narozdiel od symetrie C (nas vesmir rozoznava hmotu a antihmotu, resp. ich vlastnosti nie su uplne totozne a konieckoncov keby ich bolo rovnako, tak by sme tu neboli), dalej P (nas vesmir rozoznava vlavo a vpravo), ci dokonca je narusena aj kombinovana CP symetria. Teda ak si predstavime vesmir v ktorom by bolo to co v nasom vesmire nazyvame antihmota a vymenene vlavo a vpravo, takyto vesmir je odlisitelny od nasho. Teda existuju experimenty, ktore by vedeli odlisit taky vesmir od nasho. Pamatajme ze vesmir zlozeny cisto z toho comu v nasom vesmire hovorime antihmota by pre jeho obyvatelov pripadal samozrejmy. Ak sa ale k tomu prida cas, zazracne to klapne. Teda vesmir v ktorom by bola nasa antihmota (t.j. co chapeme ako antihmotu na rozdiel od hmoty), vymenine vpravo a vlavo (bol by to zrkadlovy vesmir) a cas bude bezat naspat, takyto vesmir by bol vraj nerozoznatelny od nasho. Na tom case je vsetko sakramenstky divne uz aj preto, lebo z hladiska kvantovej mechaniky v mikrosvete neexistuje nic take ako sipka casu. Tu sa mozme pokusit definovat termodynamickymi zakonmi ako ten smer, kde entropia stupa. Na to vsak treba vacsiu sustavu ako 5 a pol elementarnej castice.
Pjetro de