IBM prichádza s malým čipom napodobujúcim ľudský mozog.
IBM bola vždy na čele technologického výskumu o čom svedčia jej rekordy v počtoch registrovaných patentov či dokonca nobelové ceny. Maličký, ako poštová známka veľký čip môže byť ďalším zápisom medzi jej významné úspechy.
Neurosynaptický čip, ako sa tento typ procesorov nazýva, je výstižné pomenovanie. Čip je navrhnutý tak aby emuloval (vytvoril prostredie) neuróny a synaptické prepojenia medzi nimi tak ako je to v našom mozgu. Oproti klasickým typom procesorov je tak vhodnejší na činnosti spojené s vnímaním a rozpoznávaním a následne reagovaním na základe "videného". Pri jeho vývoji sa v IBM inšpirovali ľudskou mozgovou kôrou. Vývoj bol financovaný výskumným grantom vo výške 53,5 milióna dolárov od DARPA agentúry amerického ministerstva obrany.
Čip SyNAPSE TrueNorth má 4096 jadier, presnejšie povedané sieť 4096 neurosynaptických jadier. Pritom pri bežnej prevádzke spotrebuje len 70mW, omnoho menej než bežné procesory.
Je druhou generáciou takýchto čipov, výsledkom desaťročného výskumu a vývoja. Ako hovorí IBM, je veľkým skokom od čipu z roku 2011 s jediným neurosynaptickým jadrom. Čip spred troch rokov dokázal simulovať 256 neurónov a 262 tisíc synaptických programovateľných prepojení. Nový čip umožní simulovať milión neurónov a 256 miliónov synaptických prepojení.
Senzor medúza: na monitorovanie stavu životného prostredia alebo lodných trás. Credit: IBM
Typickou aplikáciou kde môže byť použitý je rozpoznávanie obrazu. Pri jeho veľkosti a spotrebe nájde uplatnenie v širokom spektre zariadení. Od mobilných telefónov, cez robotické zariadenia po superpočítače. S využitím TrueNorth čipu sa senzory stávajú počítačmi, nepotrebujú pripojenie na externý výpočtový zdroj.
Senzor kvet, na zaznamenávanie hovoreného prejavu a jeho automatický prepis do textovej podoby. Credit: IBM
Vedúci výskumu čipu Dharmendra Modha, hovorí, že čip má potenciál zmeniť našu spoločnosť novou generáciou výpočtovej techniky, integrovaním niektorých schopností ľudského mozgu do zariadení s limitovaným výkonom a rýchlosťou. Výsledky získané pri vývoji SyNAPSE čipu budú zverejnené v dnešnom vydaní prestížneho odborného časopisu Science.
Čip názorne popisuje táto infografika.
Roller Bot: automatický robot, ktorý môže byť vysadený v oblastiach zasiahnutých katastrofickými udalosťami a hľadať ich obete. Credit: IBM
Teplomer ktorý vonia: automatický teplomer, ktorý dokáže rozoznať pach niektorých baktérií. Credit: IBM
Zdroj: research.ibm.com
Add new comment