Doteraz sme mali možnosť na stránkach pc.sk vidieť recenzie mnohých notebookov, no žiaden sa nedal vyslovene zaradiť do kategórie „herné“. Situáciu ku dnešku naprávame a pozývame vás na spoločné stretnutie s herným notebookom od Toshiby.
Úvod, konfigurácia
Ak by sme sa v čase presunuli len o pár rokov dozadu a porovnali prenosné počítače s desktopovými, rozdiely by boli ihneď patrné. Či už išlo o výkon, kvalitu displejov, či nebodaj cenu, desktopy viedli po všetkých stránkach. Jedinou ich nevýhodou bola vlastne len neexistujúca mobilita. No ako čas ubiehal a vývoj sa posúval ďalej, prenosné počítače sa začali čoraz viac približovať na úroveň desktopových, až sa rozdiely medzi nimi prakticky zotreli. Na oboch stranách teda máme počítače kancelárske, multimediálne, „výkonné“ a mnoho ďalších, všetky vyrovnane silné. Stále sa ale nájde kategória, v ktorej notebooky vo všeobecnosti výraznejšie zaostávajú. Sú ňou hry. Herný výkon jednoducho notebookom stále chýba a na svojich neprenosných kolegov sa doťahujú len veľmi pomaly. Pár strojov, pre ktoré toto tvrdenie v plnej miere nepatrí, sa našťastie nájde, a napriek tomu, že sa pohybujú skôr v okrajovej skupine trhu, tešia sa čoraz hojnejšiemu počtu.
Ako som už v perexe naznačil a v nadpise napísal, pod drobnohľad dnes pôjde herný notebooky Qosmio X300 od spoločnosti Toshiba. Nejde síce o najvýkonnejší model série, ten sa u nás kvôli kúpnej sile trhu ani neoplatí predávať, herného výkonu má ale aj tak dosť na to, aby i nové hry rozbehal vo vysokých detailoch.
Balenie
Dodáva sa v škatuli s pre Toshibu zabehnutou farebnou kombináciou červenej a bielej s veľkým nápisom Qosmio Gaming. Škatuľa je vzhľadom na rozmery notebooku (ako ešte uvidíte) prekvapivo malá.
Konfigurácia
Jeden z najvýkonnejších mobilných dvojjadrových procesorov Intelu, Core 2 Duo T9550, dáva tušiť, s čím máme dočinenia. Frekvencia 2,66 GHz a 6 MB vyrovnávacej pamäte L2 cache z neho robia perfektného kandidáta pre výkonný počítač (nie že by sa tie 3 MB pamäte navyše oproti nižším modelom na výkone nejako zvlášť prejavili, isté zlepšenie tam ale je). Z ostatných parametrov sú samozrejmé inštrukčná súprava SSE4.1 a FSB s efektívnou frekvenciou 1066 MHz.
Čipová súprava PM45 je štandardným prvkom mobilnej platformy Centrino 2 Montrevina. Nedisponuje integrovanou grafickou kartou, to však v tomto prípade nepredstavuje problém, pretože…
Grafický výkon je u Qosmia zastúpený plnohodnotným čipom od Nvidie, menovite GeForce 9800M GTX. I keď hovorí niečo iné, nenechajte sa ním zmiasť. Mobilné a desktopové svety sa nerovnajú a v skutočnosti ide skôr o zariadenie blízke dektopovej GeForce 8800 GS, nieto GeForce 9800 GT či nebodaj 9800 GTX. Na rozdiel od 8800 GS tu ale pamäťové moduly pracujú na nižšom takte. Inými slovami, k dispozícii máme 64 shader jednotiek a 256-bitovú pamäťovú zbernicu, na ktorú je pripojených 1 GB RAM. Frekvencie sú potom 600/1500/800 MHz pre jadro, shader jednotky a pamäte.
Pekné 4 GB systémovej RAM sa žiaľ trošku strácajú pod ťarchou inštalovaného 32-bitového operačného systému. Ide o dva moduly Elpida typu DDR3 s pracovnými frekvenciami 1 066 MHz. Nový štandard sa v notebookoch (na platforme Intel) s poklesom cien DDR3 pamätí spokojne udomácnil a pomaličky začína vytláčať svojho predchodcu. Rozdiely vo výkone ale nečakajte – žiadne reálne tam nie sú. Do istej miery by sa rozdiel mohol ukázať až na mobilných procesoroch architektúry Nehalem, tie už ale budú podporovať len DDR3, takže sotva čo porovnávať.
Konkrétny model sa dodáva s jedným pevným diskom od spoločnosti Hitachi s kapacitou 320 GB. Po dekódovaní krkolomného alfanumerického kódu disku, zistíme že ide o Travelstar 7K320. Disponuje 16 MB cache a platne roztočí 7200-krát za sekundu. Ako sa táto skutočnosť prejaví na výkone sa pozrieme v časti s testami. Disk je rozdelený na dve partície po 149 a 147 GB (reálne využiteľná kapacita je teda 296 GB). Vyššie modely sa dodávajú s dvojicou pevných diskov, no už nejde o disky od Hitachi, ale od Toshiby.
Toshiba akosi stále nevie prekonať fiasko s HD DVD a mechaniky typu Blu-Ray do notebookov veľmi netlačí. Nájdeme ich síce u filmovej Qosmio série G50 (o ktorej pár slov padne v jednom z nasledujúcich odsekov), no inak sú na ne jej produkty skúpe. Nie inak je tomu u testovaného Qosmia, ktoré prichádza s prachobyčajnou mechanikou DVD. Nie že by bol BR kasový trhák, od zariadenia v tejto cenovej relácii by som však jeho nasadenie čakal.
Pohonnou jednotkou je batéria nebežného tvaru. Miesto podstavy tvaru jasného obdĺžnika dostala do vienka približne štvorcový pôdorys. Kapacitou ale neohúri. Výrobca udáva 58 Wh, čo pri odbere, aký dokáže Qosmio v záťaži vygenerovať, nie je mnoho. Batéria je v tomto prípade teda skôr záložným zdrojom ako plnohodnotným prostriedkom napájania a je faktom, že notebook veľmi prenášať nebudete a väčšinu morálnej životnosti strávi pripojený na kábli.
Pravým protikladom k batérii je napájací zdroj. Ten je impozantný nielen rozmermi, ktoré výrazné prevyšujú čokoľvek, s čím ste sa pravdepodobne mohli v dnešnej dobe na poli notebookových zdrojov stretnúť, ale aj výkonom. Bez mála dokáže vygenerovať až 200 W.
Príslušenstvo, softwarová výbava
Hmotného príslušenstva sa zákazník veľa nedočká. Niekoľko príručiek a diaľkové ovládanie sa mi mália a keď už nič iné, čakal by som navyše už aspoň obyčajnú mikrovláknovú handričku na utretie displeja.
Softwaru sa k vám ale dostane podstatne viac. Nie inak ako u ostatných modelových radov, aj pri Qosmio si dávajú v Toshibe záležať na dostatku poskytovaného softwaru. Ten nenájdete na žiadnom optickom médiu, ale predinštalovaný s operačným systémom. S využiteľnosťou väčšiny pribalených aplikácii to nie je práve najlepšie, ono to však inak nebýva ani u ostatných značiek. Programové vybavenie zahŕňa 30-dňovú bezplatnú verziu McAfee Internet Security, 60-dňovú verziu MS Office Home a Student 2007, prehrávač DVD Toshiba, Ulead DVD MovieFactory (nástroj pre tvorbu a editáciu DVD aj s menu). K dispozícii sú samozrejme nástroje na obsluhu či správu počítača – software pre webkameru, na zálohovanie dát, obsluhu BlueTooth, HDMI, nástroj pre rozpoznávanie tváre, odtlačkov prstov a balík Toshiba Value Added Package (napájacie profily, zoom, flash karty, diagnostické nástroje).
Predinštalovaný je operačný systém Windows Vista Home Premium v 32-bitovej edícii. Downgrade médium na Windows XP dodávané nie je.
Po novom, aspoň do uvedenia systému Windows 7, budem uvádzať takisto pripravenosť notebooku na nový operačný systém. Detekcia je realizovaná prostredníctvom oficiálneho nástroja od Microsoftu Windows 7 Upgrade Advisor. Qosmio prešlo bez problémov, takže prípadný prechod na nový OS by mal prebiehať hladko.
hide159
panasonic650
panasonic650
Michal Kiradžiev
Crazy_Horse
ribi