Zariadenie Rolljam odomkne takmer každé auto s elektronickými zámkami a garážové dvere. Jeho hodnota je pritom iba $30.
V poslednej dobe majú automobily samé bezpečnostné problémy a ukazuje sa, že viacero modelov rozličných značiek je možné hacknúť. Moderné technológie s pripojením na Internet tak majú svoje slabiny, svoje problémy má však teraz obyčajné elektronické, bezdrôtové otváranie dverí, ktoré existuje už dlhé roky.
Bezpečnostný pracovník Samy Kamkar na konferencii Defcon 2015 demonštroval zariadenie nazvané Rolljam, ktorého výrobné náklady sú asi vo výške $30. Kúzlo zariadenia spočíva v tom, že dokáže odchytiť a zapamätať si signál pre odomknutie vozidla. Rolljam stačí umiestniť niekde v blízkosti vozidlá a v momente keď príde jeho majiteľ a stlačí tlačidlo pre odomknutie vozidla zdanlivo sa nič nestane. Auto sa totiž neodomkne pretože Rolljam vyšle blokujúci signál pomocou dvojice antén. S pomocou tretej antény si signál z ovládača zariadenia zapamätá a použije neskôr pre odomknutie autá. Keď sa dvere neotvoria majiteľ zrejme znovu použije ovládač. Druhý vyslaný signál je však opäť zablokovaný Rolljamom a uložený. Rolljam však následne vyšle prvý zachytený signál a auto sa konečne odomkne takže majiteľ si myslí, že všetko je v poriadku.
Čo je však na tomto zariadení ešte nebezpečnejšie je, že prakticky neexistuje ochrana. Rolljam nie je možné okabátiť ani pomocou meniacich kódov. Väčšina systémom totiž používa pri každom odomknutí iný signál, ktorý keď raz auto spracuje, tak už nie je tento signál použiteľný a nedá sa ním auto odomknúť. Rolljam však vyslaný signál zablokuje čo znamená, že auto ho nespracuje a zlodej môže následne uložený signál využiť pre odomknutie vozidla a vykradnutie. Navyše, niektoré autá majú možnosť bezdrôtového naštartovania na diaľku a s Rolljam je tak možné ukradnúť aj celé auto. Rovnakým princípom je možné ukradnúť aj kód pre otvorenie garážových dverí a zlodej sa tak môže kedykoľvek dostať dnu.
Kamkarov prototyp fungoval pre vozidlá značky Nissan, Ford, Toyota, Volkswagen, Cadillac, Lotus či Chrysler a na množstvo garážových dverí rôznych výrobcov. Ohrozené sú tak milióny áut a je otázne, či sa všetky dočkajú nápravy. Automobilové spoločnosti sú si tohto nedostatku vedomé a niektoré začali vyrábať systém s kódmi, ktorých životnosť je časovo obmedzená. Po určitom čase platnosť kódu vyprší a tak by ani Rolljam s uloženým kódom po čase neuspel.
Zaujímavosťou je, že Kamkar sa svoj kód chystá zverejniť na známom portáli Github čím chce motivovať výrobcov aby vyrábali bezpečnejšie uzamykanie áut a garážových dverí.
Ešte doplňme, že Samy Kamkar už raz upútal pozornosť svetových médii. V roku 2013 vytvoril hackerský dron umožňujúci ovládnutie cudzích dronov. Informovali sme o tom v článku Bezpilotné lietadlá "drony" môžu byť zneužité hackermi.
Zdroj: engadget
pe3kx
Frosty
Okolosediaci
AmOK
passco
AmOK
tonino
m2fizy
tonyloco
cocker.ba
kakocool