SK

Algoritmus sa snaží predpovedať útoky ISIS

 
Skupina vedcov vytvorila algoritmus na hľadanie a prezeranie príspevkov Islamského štátu na sociálnych médiách s cieľom predpovedať nasledujúce potenciálne teroristické útoky.

Dr. Neil Johnson z univerzity v Miami spolu so svojím tímom vytvorili algoritmus na skenovanie príspevkov Islamského štátu, ktorý by mohol predpovedať nadchádzajúce teroristické útoky. Vedci strávili viac ako rok prehľadávaním ruskej sociálnej siete Vkontakte, na ktorej sa zamerali na hľadanie príspevkov orientovaných na ISIS a to v rozličných jazykoch. Výsledkom bol „štatistický model zameraný na identifikovanie vzorcov správania pre podporu ISIS na sociálnych sieťach“.
 
Johnson so svojím tímom preskúmal asi 100 000 členov v 200 rozličných malých skupinkách na Vkontekte. Podľa skúmania jednotlivci dlho osamote nevydržia a majú tendenciu spájať sa do skupín v priebehu týždňov. Tieto skupinky sú však rôzne presúvané z dôvodu zrušenia či zablokovania a majú tak potom sklon spájať sa s väčšími skupinami.
 
Algoritmus prechádza príspevky na sociálnych sieťach a dokáže rozpoznať, ako sa malé organizované skupinky stretávajú online za účelom organizovania skutočných udalostí, napríklad teroristických útokov. Ak sa tieto skupinky sledujú a skenujú sa ich príspevky, je možné odhaliť miesto konania ďalšieho útoku. Algoritmus nie je schopný predpovedať udalosti aké boli napríklad v San Bernardine alebo v Orlande kde vyčíňal jednotlivec alebo 2 teroristi. Mal by byť však schopný v zárodku odhaliť malé skupiny teroristov a zabrániť organizovaným útokom väčšieho rozsahu.
 
Experti na terorizmus však spochybňujú Johnosnov model. Podľa nich by spomedzi teroristických útokov v rokoch 2014 a 2015 odhalil algoritmus iba útok v Kobani v Sýrii z roku 2014. Tam sa jednalo o veľký útok na vojenský štýl a teroristi používali sociálne média na propagandu. Algoritmus by tak mohol byť vhodný skôr aby zabránil spájaniu malých skupín do veľkých alebo pred vznikom veľkého počtu malých skupín s podporou terorizmu.
 
Zdroj: engadget
 
 
 
Komentáre (2)
Kritik
Vraví sa, že na predpovedanie budúcnosti je žiadúce najprv preštudovať minulosť so všetkými jej aspektami. V tomto kontexte bude potrebné tvorbu algoritmu začať s veľkými písmenami "USA", ktoré priniesli svojimi aktivitami nepokoj do krajín Blízkeho východu a pred odchodom ten svoj bordel po sebe nepoupratovali, zasa ho má za nich upratať niekto iný. Nasledovalo naštartovanie utečeneckej krízy, ktorá mala smerovať predovšetkým práve do USA, hlavného nositeľa príčin nepokojov na Blízkom východe, a nie do Európy. V tomto kontexte algoritmus nezohľadňujúci predmetné aktivity bude od samého počiatku nanič.
I1ilan
Ja by som to upresnil. Nie USA, ale Hillary Clinton. literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/22174-clintonovi-a-kosovo-bata-daee-v-evrop
Add new comment
TOPlist