SK

Zbohom Nexusy, vitaj Google Pixel a Pixel XL

 
Google včera oficiálne predstavil nové smartfóny. Ako sa už popredu vedelo značka Nexus je mŕtva, na scénu prichádzajú nové Pixel-y.

Včerajšie uvedenie smartfónov Google Pixel a Pixel XL prekvapí asi málokoho, kto posledné týždne sledoval dianie okolo týchto modelov. Už dávnejšie totiž presiaklo na verejnosť, že Google ukončí označenie Nexus a nahradí ho značkou Pixel. Včera, počas prezentácie v San Franciscu sa tak stalo.
 
Google o nových smartfónoch hovorí, ako o mobiloch „navrhnutých a vyrobených Google-om“. Toto tvrdenie je však pravdivé iba sčasti. Google skutočne prevzal opraty výroby takmer kompletne do vlastných rúk a na mobiloch nenájdeme logo žiadneho iného výrobcu. O samotnú výrobu smartfónov sa však postarala firma HTC. Google mal však na starosti všetko dôležité – návrh dizajnu, vývoj či výber komponentov. HTC to už len všetko dalo dokopy vo svojich výrobných fabrikách podobne ako Foxconn montuje smartfóny pre Apple.
 
 
Toľko z pozadia výroby, poďme už k samotným zariadeniam. Z hľadiska dizajnu ide o jednoducho vyzerajúce zariadenia, ktoré však budú zrejem pôsobiť kvalitným dojmom na dotyk nakoľko sú vyrobené z lešteného hliníka. Prednú stranu pokrýva ochranné sklo, ktoré si našlo cestu aj na vrchnú časť zadného krytu. Objektív zadného fotoaparátu nevyčnieva nad povrch tela, takže poškriabanie fotoaparátu je takmer vylúčené.
 
Pod fotoaparátom nájdeme u oboch Pixel-ov čítačku odtlačkov prstov, ktorej Google hovorí Pixel Imprint. Skener slúži pre odomknutie telefónu, dokáže však viac ako len to. Prejdením prsta smerom nadol po skeneri napríklad vyvoláte notifikačný panel.
 
Čo sa hardvérovej výbavy týka tá je nasledovná. Google Pixel je menší z dvojice a obsahuje 5“ AMOLED displej s rozlíšením 1080x1920 px. Väčší Pixel XL má 5,5“ AMOLED panel s rozlíšením až 1440x2560 px. Výrobca ešte nesiahol po najnovšom ochrannom skle Gorilla Glass 5 a vsadil na predchodcu Gorilla Glass 4.
 
Základom oboch modelov je SoC Snapdragon 821 s dvojicou jadier s taktom 2,15 GHz a s dvojicou jadier na frekvencii 1,6 GHz. Oba smartfóny majú 4 GB LPDDR4 RAM a vstavané úložisko bude veľké 32 GB alebo 128 GB. 64 GB variant Google preskakuje a navyše, kapacitu pamäte nebude možné rozšíriť o microSD karty.
 
Fotografická výbava Pixel-ov spočíva v zadnom fotoaparáte so senzorom Sony IMX378 s clonou f/2.0 a rozlíšením 12,3 Mpx. Fázový autofokus pre veľmi rýchle zaostrovanie neprekvapí. Google však telefóny vybavil viacerými softvérovými funkciami, ktoré z fotoaparátu vyťažujú maximum. Novinkou je funkcia Smartburst, ktorá z viacerých zhotovených snímok vyberie ten najostrejší a najjasnejší. Podobnou funkciou disponuje aj konkurencia, no je dobrou správou, že ju Google „zapiekol“ do Pixelov. Pre využitie Smartfburst stačí držať spúšť fotoaparátu. Funkcia HDR+ sa zas postará o spojenie fotiek s rôznymi expozíciami do jednej s vylepšenou kvalitou. HDR+ nepridáva žiadne oneskorenie po stlačení spúšte.
 
Softvér bude pomáhať aj videám. Fotoaparát totiž nedisponuje optickou stabilizáciou obrazu, no softvér s pomocou gyroskopu a stabilizačných algoritmov zabezpečí výbornú stabilitu obrazu. Mimochodom, fotoaparát nahráva video aj v 4K rozlíšení pri 30 fps.
 
Batéria menšieho Pixel má kapacitu 2770 mAh, väčší súrodenec disponuje až 3450mAh baterkou. Ani v jednom z nich si ju však nevymeníte. Z hľadiska konektivity neprekvapí vzhľadom na to aký máme dátum asi nič. Bluetooth 4.2, dvojpásmová Wi-Fi 802.11b/g/n/ac, NFC, GPS, A-GPS, Glonass, NFC sú samozrejmosťou. Trochu viac možno poteší symetrický USB portu typu C štandardu 3.0.
 
Hardvér je nepochybne špičkový, no to, čím vytŕčali z radu Nexusy bol softvér. Ten je výnimočný aj u nových Pixelov. Základom je samozrejme najnovší Android 7.1 Nougat, ktorý bude obsahovať Google launcher a Google Assistant. Druhý spomínaný sa dá opísať ako prepracovaný virtuálny asistent Google Now s tým, že Assistent dokáže spolupracovať s používateľom prirodzenejším spôsobom. Asistenta je možné požiadať o odoslanie textu, o poskytnutie pokynov pre navigovanie, o vykonanie rezervácii a o mnoho iných činností.
 
Navyše, nové Pixel-y sú ako prvé smartfóny na svete kompatibilné s VR platformou Google Daydream VR. Google zároveň predstavil aj svoj prvý Daydream VR headset takže Pixel-y už majú s čím spolupracovať. Kozmetickou zmenou prešli aj ikony, ktoré majú po novom guľatý tvar.
 
 
Zákazníci Pixel-ov budú ťažiť aj z nového programu podpory Care by Google. Táto podpora zabezpečí technickú podporu zákazníkom 24 hodín 7 dni v týždni. Pre využitie podpory je potrebné zájsť do nastavení smartfónu a vybrať si, či chcete pomôcť cez telefón alebo četovaním. Podpora tiež dovolí zdieľať s Google technikom obrazovku aby vedel zákazníkovi lepšie pomôcť. Toto zdieľanie je však voliteľné a používateľ ho musí aktivovať. Care By Google však zrejme nebude dostupná zo všetkých krajín, v ktorých sa smartfóny budú predávať. Hovorí sa zatiaľ o USA, Kanade, Nemecku a Austrálii.
 
Pixel a Pixel XL je dostupný v troch farbách: čiernej, striebornej a modrej (presné názvy sú pomerne vtipné nakoľko Google ich označuje ako Quite Black, Very Silver a Really Blue). Telefóny je už možné predobjednať cez Google Play, zatiaľ však len z USA. Model Pixel s 32 GB pamäťou má cenu $650, model Pixel XL s rovnakou kapacitou úložiska stojí až $770. Ak chcete 128 GB pamäť, pripočítajte si k obom sumám $100. Mimochodom, Google potvrdil, že nemá v pláne v budúcnosti uviesť už žiadne Nexus smartfóny, čo však asi nikoho neprekvapuje.
 
Zdroj: phonearena
 
Komentáre (3)
x3m
To si radsej kupim nejaku cinu za tretinu tej ceny a nebude ma pri tom spehovat nejaky google.
Lucifer0022
však kúp nikto ťa nenúti si kupovať tento mobil , len sa potom nesťažuj na neskoré/žiadne updaty SW , reklamovacie problémy keďže väčšina čínskych firiem u nás servis nemá a podobné problémy , a ak ta také veci netrápia tak kupuj činu :)
El Barto
ako keby bola táto verzia s androidom výnimkou :D na týchto phonoch dostanes tak 1-2 verzie OS Androidu a dovi dopo ... Nech si v prvom rade skúsia dovoliť to čo Apple, kde na 5 ročnom telefóne je schopnosť spustiť a v pohode pracovať s aktuálnou a najnovšou verziou iOS
Add new comment
TOPlist