SK

Adidas ukázal tenisky z biologicky rozložiteľného materiálu

 
Nemecký výrobca športových potrieb a oblečenia, Adidas, neprestáva prekvapovať svojim ekologickým prístupom pri nových modeloch tenisiek. Najnovšie púta pozornosť párom topánok, ktorý je vyrobený z biologicky rozložiteľného materiálu.

Začiatkom novembra predstavila známa športová značka svetu novinku v podobe tenisiek Adidas Ultra Boost Uncaged Parley. Jednalo sa o obuv, ktorá je vyrobená prostredníctvom 3D tlače a recyklácie plastov vyzbieraných z oceánov po celom svete. Dnes však máme možnosť pozrieť si ďalšiu novinku z dielne Adidasu, Futurecraft Biofabric, a musíme povedať, že z ekologického hľadiska ani trochu nezaostáva za o niečo starším modelom.
 
 
Nové pokrokové tenisky sú totiž vyrobené bez použitia akéhokoľvek plastu. Ten bol nahradený super silnou formou syntetického pavúčieho hodvábu nazývaného Biosteel, ktorý je navyše biologicky rozložiteľný. Tento materiál pochádza od nemeckej firmy AMSilk, ktorá ho v laboratóriu vyrába fermentáciou geneticky modifikovaných baktérií, ktoré sa následne spájajú do vlákna a zabezpečujú vysokú pevnosť v ťahu.
 
 
Adidas tvrdí, že tenisky Futurecraft Biofabric by mali byť schopné pri častom použití slúžiť novému majiteľovi približne dva roky. Zaujímavosťou je ale spôsob, ako sa po skončení životnosti bude dať tenisiek zbaviť. Keďže sú vyrobené z biologického materiálu, je možné ich úplne rozložiť za pomoci špeciálnych enzýmov, ktoré takisto vyrobila spoločnosť AMSilk. Používateľ tak jednoducho vloží tenisky do kuchynského drezu, použije malé vrecko s enzýmami a jednoducho ich spláchne. 
 
Napriek tomu, že sa zatiaľ jedná o prototyp, na pulty predajní by sa novinka mohla dostať už v priebehu budúceho roka. 
 
Zdroj: engadget
 
Komentáre (1)
MQ
Neverim v ekologiu, ale v ekonomiu. Pre mna je nepochopitelne, ze sa nieco vyraba z plastov, namiesto poctivej koze. Kozene tenisky mi vzdy vydrzali velmi dlho, podstatne viac, ako 2 roky casteho pouzivania. Cenovy rozdiel oproti plastakom, je pri ich zivotnosti zanedbatelny. Samozrejme aj pri kozenych vyrobkoch zalezi na prevedeni. Tie zosivane z miliona malych kuskov koze, nevydrzia tak dlho, ako tie zosite z 2-3 kusov koze. A este ked sa koza "nenapadne" kombinuje s plastom/textilom, skoda hovorit.... Podla mna su kvalitne vyrobky ovela okologickejsie (aj pri mierne vyssej cene) ako tie plastaky. Dlhsia vydrz znamena mensiu vyrobu, usetrenu energiu, mensiu zataz na zivotne prostredie (koza je lahsie odburatelna, ako plasty) a samozrejme...... z toho vsetkeho vyplyvajuce nizsie zisky pre vyrobcu. A sme opat pri ekonomike. Ktory vyrobca chce nizsie zisky za cenu tej vraj ekologie? Dovolim si tvrdit, ze zieden, pripadne jeden z 1000. Nejake zmutovane pavucie vlakno je tu uz poriadne dlho. Ze ho "objavili" az teraz, nie je nic ine, ako snaha ohurit kupujucich, zahrat na ich "ekologicke myslenie" ktore je teraz v mode a samozrejme zabit tomu exkluzivnu ekologicku cenu. Vyzmykat z toho "ekologickeho citenia" maximum zisku. . Ked uz ekologia, tak kvalitne kozene s biologicky odburatelnou podrazkou, s vlastnostami poctivej gumy, ktora sa casom nezacne lamat a praskat a kvoli ktorej nebude treba vyhadzovat este stale vyborne kozene zvrsky.
Add new comment
TOPlist