SK

Asymetrická štruktúra v supermasívnej čiernej diere v centre Galaxie

Supermasívna čierna diera v centre našej Galaxie (označovaná aj ako rádiový zdroj Sagittarius A, v skratke Sgr A) je najhorúcejším kandidátom na štúdium fyzikálnych fenoménov spojených s akréciou supermasívnych čiernych dier, pričom akrécia Sgr A je považovaná za extrémne pomalú.

Akrécia je postupné padanie látky na čiernu dieru spôsobené jej gravitáciou. Sgr A je čierna diera s hmotnosťou 4 miliónov hmotností nášho Slnka. Je najbližšou čiernou dierou od Zeme a tak je ideálnym kandidátom na pozorovanie týchto objektov. Aký je tvar jej horizontu udalostí je vďaka tomu, že je vzdialená od Zeme až 26 tisíc svetelných rokov, nemožné optickými teleskopmi pozorovať. Napriek tomu, že ide o gigantický objekt s priemerom pravdepodobne blízkym 44 miliónom kilometrov, je tak ďaleko, že je jeho tvar optickými teleskopmi nerozoznateľný. Keď hovoríme o tvare čiernej diery, tak nezabudnime, že ide o objekt, ktorý nevydáva žiadne žiarenie. To čo by sme mohli pozorovať je jej silueta, jej tieň či inými slovami absenciu elektromagnetických vĺn z objektov za čiernou dierou.    

Shep Doeleman z 22 členného tímu autorov článku v magazíne Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, použil Very Long Baseline Array, Robert C. Byrd Green Bank Telescope a Large Millimeter Telescope Alfonso Serrano, aby sa pokúsil načrtnúť obrázok tieňa Sgr A. Vedci našli dôkazy o jeho asymetrickom tvare, ktorý je nepatrnej veľkosti a, ako sa zdá, vytŕča len pár AU z centrálneho zdroja. Tento predbežný výsledok môže byť spôsobený rozptylom radiácie medzihviezdnym materiálom, ale taktiež môže byť spájaný s čiernou dierou. 

Ostatné pozorovania oznámili podobné asymetrie, ale obrázok zostáva nejasný.


Umelecká predstava plynného mračna G2 padajúceho na Sag A*. Credit: ESO

Zdroj: phys.org

Komentáre (6)
juribald
asymetria v čiernej diere? Pri jej obrovskej gravitácii si to neviem celkom predstaviť, tá musí mať gulatší povrch (hranicu), ako ložisková gulička.. To by bolo, ako keby Slnko na jednej strane malo vybúleninu bez toho, aby tam bola nejaká hmotná neutrónová hviezda napríklad. To bude len nejaký mrak plynu, čo letí okolo...
anonym
Napriklad rotujuca cierna diera ma tvar elipsoidu, co je nesymetricky=asymetricky tvar voci jej sirkovej suradnici.
ok
áno a vysvetli prečo rotujúce slnko má tvar gule a nie elipsoidu ty einstein
Hrochy
Uvahu mas priamo na konci clanku: Tento predbežný výsledok môže byť spôsobený rozptylom radiácie medzihviezdnym materiálom, ale taktiež môže byť spájaný s čiernou dierou. Ale presne ako pises, Slnko je asi idealna gula, a cierna diera by mala byt este skor idealnou gulou, nakolko gradient gravitacie od nekonecne maleho bodu v centre ciernej diery by mal byt gulovy za predpokladu, ze toto nekonecne male centrum ciernej diery je gulove a gravitacna sila ma sfericky charakter.
Pjetro de
ty einstein, nedrizdaj a aspon pouzi wiki Slnko je ROTACNY SPLOSTENY SFEROID podobne ako Zem. Splostenie je vsak iba 0,000009, splostenie Zeme je az 0,0033528 teda 370x vacsie. Vypocitaj si obvodovu rychlost na rovniku a vypocitaj si odstedivu rychlost na rovniku. Jednoducho nejake splostenie pri rotacii MUSI BYT. Samozrejme to zalezi aj do hustoty a materialu (Slnko ma troska ine zlozenie a hustoty blizsie k jadru ako Zem).
Okolosediaci
asi na nas vytrca prostrednik ...
Add new comment
TOPlist