SK

Aká je minimálna posádka pre kolonizačnú cestu k najbližšej hviezde?

Predstavte si mnohogeneračnú kolonizačnú loď na ceste k najbližšej obývateľnej exoplanéte. Kolonisti sa vydávajú na cestu, ktorej doslovne patrí pomenovanie navždy a ďaleko. Aby tam začali nové životy, aby planétu kolonizovali. Predstavu podobnú tejto snívali viaceré generácie. Vieme však, ako by taká cesta naozaj vyzerala? Alebo, ako by mala vyzerať, aby cesta dopadla úspešne? Aký minimálny počet ľudí by sa mal vydať na cestu aby mohla kolónia dlhodobo prežiť? Cieľom je zachovanie geneticky zdravej posádky.

Túto otázku si položili Frédéric Marin a Camille Beluffi z Université de Strasbourg, autori výskumu, ktorého výsledky zverejnili v článku na arxiv.org s názvom Výpočet minimálnej posádky pre multigeneračnú vesmírnu cestu k Proxime Centauri b.

V Monte Carlo modeli kolonizačnej cesty nazvanom HERITAGE simulovali vplyvy ako sú neplodnosť, príbuzenské kríženie, náhle úmrtia, nehody a ďalšie náhodné vplyvy. Monte Carlo modely simulujú procesy do ktorých vchádzajú náhodné vplyvy. Každá jedna simulácia takého procesu skončí s iným výsledkom, keď ich však spravíte mnoho, dostanete ich spriemerovaním najpravdepodobnejší výsledok. Autori na získanie výsledku použili pre každú kombináciu parametrov misie sto simulácii.

Simulovali kozmickú loď cestujúcu k planéte Proxima Centauri b rýchlosťou 200 km/s. Proxima Centauri b je planéta v obývateľnej zóne hviezdy Proxima Centauri a cesta k nej touto rýchlosťou potrvá 6300 rokov. Rýchlosť 200 km/s bola vybratá preto, že naše už technológie zvládajú prevádzku pri tejto rýchlosti. Ide o rýchlosť, ktorú dosiahne sonda Parker Solar Probe v najbližších častiach jej trajektórie pri Slnku.

Výsledky výskumu ukazujú, že pri 25 plodných pároch, je pravdepodobnosť vyhynutia posádky 50 percentná. Aby ste dosiahli 100 percentnú pravdepodobnosť úspechu, potrebujete minimálne 98 člennú posádku.

Model umožňuje testovať rôzne stratégie prežitia posádky. Jedným z parametrov takejto stratégie je napríklad povolený počet detí v rodinách posádok. Ak by bol povolený príliš veľký počet, posádka by mohla príliš narásť, čo by bolo pri obmedzených zdrojoch lodí fatálne. V predchádzajúcom článku autorskej dvojice ukázali, že napríklad pri povolenom počte dvoch detí posádky vymierali a ani pri počiatočnej posádke v počte 14 tisíc ľudí sa posádke cestu nepodarilo prežiť. Model ukázal, že povolený počet detí sa musí počas letu meniť podľa potrieb prežitia. Výsledok tejto stratégie viedol k stanoveniu minimálnej posádky v počte 98 ľudí.

Model jeho autori stále vylepšujú a dopĺňajú doň nové parametre s cieľom čo najreálnejšie odhadnúť parametre potrebné pre úspech kolonizačnej misie. Ako sa autori vyjadrili pre Universe Today, kľúčovou je rýchlosť cestovania, ktorá určuje čas cesty. Ako reálne v dohľadnej budúcnosti vidia zvýšenie cestovnej rýchlosti na desaťnásobok, čo by cestu skrátilo na desatinu, na 630 rokov.

Zdroj: arxiv.org

Komentáre (19)
zajko smejko
Zaujimave. Velmi to vsak zavisi od zadanych spominanych parametrov, ktore maju vplyv na umrtnost a schopnost plodit daslie generacie - a tie parametre vlastne potom definuju scenare (kde kazdy scenar so svojimi parametrami v monte karle otestovali 100x, aby to bolo statisticky zmysluplne). Tych scenarov moze byt niekolko (5-10-20 ...), od super-naj-optimistickejsich (kde staci napr. v priemere 2,1 dietata na jeden par, co je dost blizko k dvom detom) az po super-naj-pesimistickejsie, kde budu vymierat aj pri troch detoch na jeden par. Ak by cesta trvala 2-3 generacie (50-70 rokov), pocet deti sa da fixne doporedu aj urcit, napr, 2,5 (polovica parov 2 a polovica parov 3 deti). Pri 6 tisic rocnej ceste je to nemyslitelne, pride populacny chaos a nepredvitadelne vychylky v populacii, takze sa to musi regulovat za behu ...
hrochy
Nezabudajme na kozmicke (vysokoenergeticke castice) ziarenie a ochranu pred nim. Take simulacie su zaujimave, ale este nikto nevyskusal, ako kozmicke ziarenie vplyva na chorobnost a prerodukciu cloveka. Navyse jeho intenzina/hustota castic nemusi byt homogenna pocas cesty. Aby bolo co publikovat ...
wingo
Samozrejme každá simulácia je len tak dobrá ako dobrý je model na ktorej je založená. Pozitívna správa je že na tom naďalej pracujú, vylepšujú a zapracuvávajú pripomienky do modelu ;)
roob
tych 100 ludi sa prvych 5 rokov pozabijaju a ostatnych 6295 rokov pojde k PC prazdna raketa... Ak chceme naozaj cestovat na tak smiesne male vzdialenosti, ze 4LY, musime zvysit rychlosti na desiatky % c... Za druhe.. 6300 akych rokov? tych nasich na Zemi, lebo v rakete co ide 200kms ide cas inak rychlo (pomalsie) a keby sme isli napr. 50%c tak uuuuuplne inak.. to treba tiez zobrat do uvahy...
zajko smejko
6300 rokov zrejme vnutri v rakete. Lenze pri 200 km/s (co je 1/1500 c, resp. 0,0666% c) je pomer plynuti casu tak blizko k 1, ze za tych 6300 rokov v rakete, na Zemi uplynie 6300,0014 rokov (co je 6300 rokov, 0 mesiacov, 0 tyzdnov, 0 dni a cca 12 hodin) ... proste pri 6300 rokoch rozdiel 12 hodin. Lorentzov faktor je svina a do 10% c sa nedeje takmer nic, nejakych par % odchylkyv v plynuti casu je az pri 20-30% c, dokonca pri 0,5 c je odchylka v plynuti casu len 15,4%. Zaujimave v podobe nejakych tych zasobkov to zacina byt az za 80-85% c. Pokial chces mnoho-nasobky (3-4-5-10-100 ... milion nasobok), treba ist dalekooooooo za 95% c k 99% c az 99,999999% c: https://bit.ly/2K2cumM.
jetotak
uz som to raz spominal... myslienka ze porodim dieta ktore sa bude musiet rozmnozit a umriet na posratej rakete no pritom mu vypravat uzasne pribehy o zemi je sialena...
zajko smejko
preto je ovela lepsia hybernacia na super-vyspelej kozmickej lodi: https://www.csfd.cz/film/347139-pasazeri
Anonymous
ešte by bolo riešenie neposrať raketu
gggy
do tyzdna by sa tam vsetci pozabijali.
peto166
kym nevymyslia pohon ktorym sa k dalsej hviezde dostanem do 24 hodin, ani neuvazujem zeby som sa na takuto misiu dal :))
Pjetro de
pokojne aj 24 dni, 24 tyzdnov ci v krajnom pripade 24 mesiacov ... to vsetko sa da vydrzat, lety na mars pocitaju s podobnymi casmi, pripadne astronauti uz boli hore na ISS pol roka vkuse ... ale cely zivot (dokonca cely zivot vsetkych potomkov buducich desiatok generacii) je "troska pridlho"
Prezývka
Človek je sprostý tvor. Kým vynájde pohom schopný letieť aspoň štvrtinou rýchlosťou svetl, tak prejdú desaťročia. Teda, ak sa dovtedy nevybíme sami navzájom :( Medzihviezdne lety nádherne vyzerajú v scifi seriáloch či filmoch alebo románoch, ale táto rasa, ktorou sme, to nedokáže.
Pjetro de
ze desatrocia ... pan je asi chorobne-utopisticko-nerealny optimista
adam102
Mozno myslel 100 desatroci.
el nino
Pridajte im do posadky aj Kapitana. :)
Lalf Life 2 rulez
by mali chvíľu pobodnúť na Sahare, v Antarktíde, v Death Valley, na Mount Evereste a prípadne aj v Mariánskej priekope. To sú podstatne príjemnejšie - ba priam luxusné dovolenkové miesta - v porovnaní s Marsom, či obyčajným Mesiacom. A keď si to vychnutnajú, potom môžu ich mŕtvoly začať blúzniť o kozmických výpravách.
Pcfans
Ani v najdivokejsich snoch si neviem predstavit kostrukciu lode ktora by letela niekolko staroci bez nutnosti niekde pristat a urobit servisne ukony bez patricneho zazemia.Unava materialu je neodvratna.
Creeson
Netušil som že inteligencia je už na tak nízkej úrovni :D :D Veď načo by som vysielal loď ktorá o 6300 rokov dorazí do cieľa keď je vysoko pravdepodobné že za tú dobu už budeme mať vyvinuté oveľa lepšie pohony možno až o rýchlosti svetla, čiže táto loď s novým pohonom vyslaná rovnakým smerom o napr. 3000 rokov neskôr by tú predchádzajúcu predbehla niekde v polovici cesty. A to do toho nerátam ani ohýbanie časopriestoru a warp. lol :3
Mirec

Ja sám som od detstva veľkým fanúšikom letectva, Kozmonautická a astrofyziky a bol by som samozrejme rád, keby sa vynašla technológia ako sa dostať na povedzme Proxima systém za krátku dobu...ale sorry, najprv skúsme naozaj preveriť, či je to miesto z kde by človek prežil, potom, vynajdime spôsob ako tam dopraviť jednu generáciu a aj naspäť a až potom publikujme takéto články. Zároveň sa prosím médiá zlučte a podávajte rovnaké informácie, lebo jedny hovoria o 1mil km/s, ďalšie o 200 km/s a stále je čas 640 rokov, Skúste si to najprv prepočítať jednoduchým vzorcom, ktorý nás učili ešte na ZŠ, dráha, rýchlosť , čas 🙂

Add new comment
TOPlist