Zdá sa vám to nemožné? Výskumníci z MIT ukazujú, že to možné je.
Ramesh Raskar a Andreas Velten zo slávnej MIT vyvinuli kameru, ktorá naozaj vidí za roh. Potrebovali veľmi rýchlu kameru, laser a sofistikovaný algoritmus na rekonštrukciu obrazu.
Ako to funguje? Laser snímacieho systému vysiela 50 femtosekundové pulzy k rozdeľovaču, ktorý rozdelí UV laserový lúč na lúč smerujúci k múru a lúč smerujúci ku kamere. Lúč smerujúci k múru sa od neho odrazí a aj keď sa väčšina jeho svetla rozptýli, časť rozptýlených fotónov zasiahne objekt za rohom, z neho sa odrazí späť k múru a ešte menšia časť späť ku kamere. Vďaka prvému lúču, ktorý smeroval priamo ku kamere, je v momente zachytenia lúča odrážaného od objektu za rohom až späť ku kamere možné určiť jeho oneskorenie. Z oneskorenia potom lúčom prejdenú vzdialenosť. Vyhodnocovací algoritmus z týchto informácii dokáže zrekonštruovať obraz objektu za rohom. Aj keď len s rozlíšením jedného centimetra. I pre takéto rozlíšenie sa však určite nájde praktické využitie.
Autori tejto technológie sú známi svojimi ultrarýchlymi kamerami. Kamera použitá v ich aktuálnom projekte sníma obraz každé 2 pikosekundy (za ktoré svetlo prejde 0.6 mm). V decembri predstavili najrýchlejšiu kameru na svete, ktorá zachytáva snímky každých 1.71 pikosekundy.
Výsledky a presný popis vyvíjanej technológie boli zverejnené v magazíne Nature Communications.
Zdroj: www.nature.com
passco
Dominic
passco
16cmfan
Broslowski
16cmfan
m2fizy
AmOK
16cmfan
m2fizy
AmOK
Frosty