Akasa DuoDock 2S - dva disky cez USB 3.0

Tradičný externý disk už dnes nie je nič výnimočné. Čo tak USB 3.0 dokovacia stanica pre dva 3,5" alebo 2,5" disky?


DuoDock 2S

DuoDock 2S je externý box pre 3,5“ a 2,5“ pevné disky typu S-ATA v prevedení dokovacej stanice. Namiesto toho, aby sa disky do boxu pevne zamontovali, iba sa voľne zasúvajú do otvorov na hornej strane.
Je to priam ideálne riešenie pre tých z vás, ku ktorým často chodia kamaráti s pokazenými počítačmi a notebookmi. Ak dôjde na preinštalovanie operačného systému, je treba zálohovať dáta z disku. Nemáte externý box? Bohužiaľ, musíte rozoberať svoj prácne poskladaný stroj, zasunúť S-ATA kábel, vytiahnuť napájací konektor a disk pripojiť, skopírovať údaje a po nainštalovaní systému opäť to isté, smerom z vášho disku na zálohovaný.

Máte externý box vo forme dokovacej stanice? Výborne! Disk zastrčíte, vytiahnete dáta a je to. Musím povedať z vlastnej skúsenosti, že čas, ktorý sa týmto ušetrí, naozaj stojí za tú investíciu. Nehovoriac o tom, že už len z čírej lenivosti sa človeku často nechce zálohovať niekomu údaje, lebo to znamená veľa zabitých minút rozoberaním vlastného PC.
A takýto externý box je ušetrením financií aj pre notorických „zálohovačov originálnych filmov“. Dokupovať pevné disky do počítačovej skrinky sa nedá donekonečna, vhodné sú externé disky. Investovať ale zakaždým keď priestor dôjde do nového box-u a disku tiež nie je ideálne. Ak máte ale dokovaciu stanicu, stačí kupovať pevné disky – priestor zaplníte, disky vyberiete a odložíte do šuflíka.

Možnosť vyskúšať si takýto box od Akasa som teda uvítal. Aj keď stále preferujem eS-ATA pripojenie, nový štandard USB 3.0 doháňa predchádzajúcu nevýhodu USB – rýchlosť. S teoretickým maximom 5Gbps (reálne do tých 3,2Gbps / 400MB/s) v pohode zatieni USB 2.0 s maximálnou prenosovou rýchlosťou 0,48Gbps.

DuoDock 2S dostanete v škatuli tvaru kocky, vo vnútri nájdete okrem samotného boxu aj napájací adaptér (12V/3A) a USB 3.0 kábel o dĺžke jeden a pol metra. Box je osadený do ochrannej hmoty, pri nešetrnom zaobchádzaní kuriéra sa teda nepoškodí. Bohužiaľ výrobca siahol po lesklom plaste na bokoch zariadenia, je to teda hotový magnet na otlačky prstov.

Na vrchnej strane nájdeme zapínacie tlačidlo, ktoré aktivuje napájanie do pripojených diskov. Indikuje aj aktivitu pri čítaní alebo zapisovaní, podsvietenie je modré. Hneď nad týmto tlačidlom sú dva otvory pre pevné disky. Pohyblivé dvierka majú výrez pre 2,5“ notebookové disky, pri zapojení väčšieho 3,5“ sa dvierka odsunú smerom nadol.
Vedľa dvierok sú aj tlačidlá, ktoré po zatlačení vysunú malú klapku pod diskom – tým sa napomáha pri vyberaní. Nie je však problém povytiahnuť disk aj bez tejto páčky. Prevedenie pôsobilo na mňa trocha „chabo“, jedna páčka sa dokonca zasekávala v spodnej polohe. Zrejme chyba konkrétneho kusu.
Ako mechanizmus funguje si môžete pozrieť na videu:

Zadná strana má konektor pre napájací adaptér, USB 3.0 port a tlačidlo, ktorým sa zapína LED podsvietenie spodného rámu. To, že výrobca dáva užívateľovi možnosť vypnúť podsvietenie, hodnotím jednoznačne kladne. Ešte keby sa tak dali vypínať aj LED na zapínacom tlačidle.
Zo spodu sú iba štyri gumové nožičky, ktoré síce zabraňujú šmýkaniu boxu po stole, no vibrácie moc neutlmia.

Akasa DuoDock 2S je vyhotovením celkom štandardný externý box, škoda len zvolených materiálov. Bočný plast ľahko chytá otlačky prstov, vrchný plast zas má tendenciu rýchlo strácať svoj vrchný náter. Už po pár zasunutiach a vysunutiach disku sa objavili malé škrabance na vysúvacích tlačidlách, dvierkach aj pod nimi. Pri dlhodobom používaní zrejme prídete o pôvodný pekný vzhľad.

Pridať nový komentár
TOPlist