SK

Spiderman PS4

Spiderman, Spiderman, does whatever a spider can 
Spins a web any size, catches thieves just like flies 
Look out, here comes the Spiderman…
 
Presne takto začína pesnička Spiderman od The Ramones, ktorá z veľkej časti vystihuje novú hru z dielne Insomniac. 
V novej hre si poriadne zaskáčete resp. zalietate, pavučina bude jedna z najužitočnejších vecí, ktorú budete používať a pomáhať ľudom budete na každom kroku.
O čom je vlastne hra zistíte už po pár sekundách, pretože rovno skočíte do deja a ako inak než lietaním. Dostanete rýchlo kurz toho ako skákať, ako vystreliť pavučinu a ako sa najrýchlejšie pohybovať svetom. Zo začiatku sa vám bude toto skákanie zdať trochu mätúce, ale po chvíľke hrania si ho ani neuvedomíte a mestom bude lietať skoro bez problémov.  
 
 
 
Peter Parker dokáže po budovách liezť aj behať, takže sa pri skákaní pripravte aj na to, že ak sa vám nepodarí prichytiť na nejakú budovu, budete po nej utekať alebo skončíte na ulici medzi ľuďmi. Na skákanie po meste potrebujete iba dve tlačidlá a ľavú páčku na smerovanie
 
 
 
Zabiť sa alebo zraniť sa tým pádom nemôžete. Ak nebudete práve lietať medzi mrakodrapmi, určite sa zastavte aj tam „dole“ v uliciach New Yorku, kde môžete sledovať život ľudí. Atmosféra v meste prispieva k veľmi dobrému celkovému dojmu z hry. Nemáte tak pocit, že sa pohybujete po prázdnej mape.
 
 
 
Hra ponúka okrem hlavnej dejovej línie kopec drobných misií, ktoré môžete plniť. Hrať tieto side questy sa určite oplatí – treba vyriešiť drobné krádeže (väčšinou musíte premôcť bandu zlodejov alebo dohnať utekajúce auto), zbierať spidermanové staré ruksaky, či zbierať fotky špeciálnych budov. Za riešenie týchto úloh získavate body, ktoré neskôr môžete minúť na nové spiderman obleky, rôzne vylepšenia a nové útoky. Rovnako si môžete zahrať jednoduché mini hry v laboratóriu doktora Octaviusa.
 
 
 
 
Hra vás nikdy v priebehu hry nenúti hrať hlavnú dejovú líniu, hocikedy si môžete odskočiť na nejaký side quest.
Spiderman bude počas celej hry neustále narážať na nepriateľov a preto boj z blízka a z diaľky  pre hráča to najpodstatnejšie. Všetky dostupné útoky si môžete kedykoľvek pozrieť v hre- stačí sa prepnúť na záložku movements a okrem postupnosti stláčania jednotlivých tlačidiel pri boji vám na krátkom videu ukáže aj zvolenú akciu.
Samotné boje sú trochu zložitejšie. Na výber máte z viacerých útokov – niektoré z nich si môžete odomknúť až po získaní dostatočného počtu bodov. Medzi hlavné útoky patria: kop, vystrelenie pavučiny, skok zo steny, ktorým zasiahnete viac nepriateľov naraz, odobratie pištole a útok okolitými predmetmi. Netreba zabudnúť na úskok, vďaka ktorému sa vyhnete útoku nepriateľov. Pri bitkách sa vám dobíja Focus, ktorý slúži na aktiváciu špeciálnych vlastností obleku, či čiastočné vyliečenie spidermana.
 
 
 
Väčšina misií sa dá hrať dvomi spôsobmi – hurá bum bum štýlom, kedy sa pustíte do všetkých nepriateľov naraz alebo stealth spôsobom, kedy viete využiť vlastnosti spidermana a jeho gadgetov – odlákať nepriateľa od hlavnej skupinky vystrelením pavučiny. Vtedy máte na výber ďalšie dve možnosti – buď naňho skočíte z výšky a tým pádom ho omráčite, alebo ho zabalíte do pavučiny a vytiahnete do výšky, kde zostane zavesený.
Tento systém mi asi najviac pripomínal hry zo série Batman Arkham.
 
Pozor si však treba dať pri boji na to, že nie všetkých nepriateľov viete premôcť rovnako. Niektorí vedia blokovať vaše údery svojou zbraňou (tých treba podliezť a zaútočiť zozadu), na iných, tých najsilenejších, nepomôže ani 5-6 výstrelov pavučiny – tá ich zdrží iba na krátku dobu a zaútočiť treba na nich čo najskôr.
Na začiatku hry budú boje vyzerať rovnako – kop, úder, odskok, kop, úder a tak dokola. Boje sa vám môžu zdať pomerne jednoduché a niekedy aj chaotické. Keď však začnete postupovať v hre ďalej a odomknete viaceré možnosti boja, rázom budú stretnutia s tými zlými zábavné. 
Hlavní bossovia sú dostatočne nároční a ich vyváženosť je naozaj dobrá. Ani raz sa mi asi nestalo, že by som cez niektorého nevedel prejsť dlhší čas.
Hlavná dejová línia zaberie približne 15-17 hodín, ak budete plniť všetky side questy, môžete si pripočítať ďalších 15 hodín (odhad).
Čo je asi najdôležitejšie z celej hry je fakt, že keď sa do nej ponoríte máte pocit, že žijete život Spidermana – Insomniac tak splnili asi najťažší cieľ, ktorý si stanovili. 
 
 
 
 
 
Spiderman mňa osobne veľmi bavil a dokázal som si pri ňom skvelo oddýchnuť. Zo začiatku mi trochu vadil chaotický spôsob lietania po meste, ale časom som si naňho zvykol. Takže ak narazíte na rovnaký „problém“, dajte Spidermanovi ešte šancu. Odvďačí sa vám skvelou hrateľnosťou aj dlhším príbehom.
 
Plusy Mínusy
Atmosféra mesta New York

Boje môžu byť niekedy

trochu chaosné

Celková adobrá tmosféra hry  
Približne 30 hodín hrania  
Grafika  

 

 

8.5/10

Za zaslanie kódu na Spiderman PS4 ďakujeme spoločnosti SONY.

Add new comment
TOPlist