SK

Mesiac má minimálne 4,46 miliardy rokov

Výskumný tím z Chicaga a Glasgowu analyzoval kryštály zirkónu získané počas misie Apollo 17, aby určili vek kryštalizácie mesačných vzoriek. Zistili, že kryštály zirkónu majú vek 4460 ± 31 miliónov rokov. To z nich robí najstarší mesačný zirkón, aký bol kedy nájdený.

Vek kryštálov, teda ich priemerný rádiometrický dátum určili takzvanou metódou urán-olovo. Meraním pomeru uránu a olova v zirkóne je možné určiť jeho vek. Na preskúmanie možnosti rádiogénnej pohyblivosti olova v zirkóne, ktorá by mohla ovplyvniť presnosť datovania metódy urán-olovo, bola použitá tomografiu atómovej sondy (APT) na zirkónom zrnku z rovnakej vzorky.

Analýza odhalila neprítomnosť zhlukovania olova na nanometrových škálach v zirkóne, čím sa potvrdila spoľahlivosť odhadu 4,46 miliardy rokov formovania lunárneho zirkónu.

Tento objav posúva vek prvej zachovanej mesačnej kôry približne o 40 miliónov rokov, čím sa minimálny vek formovania Mesiaca dostáva do doby 110 miliónov rokov po vytvorení slnečnej sústavy. Tieto zistenia poskytujú dôležité limity v ranej histórii Mesiaca a osvetľujú procesy, ktoré viedli k jeho formovaniu a vývoju planetárnych telies v ranej slnečnej sústave.

Článok publikovaný v časopise Geochemical Perspectives Letters nájdete na tejto adrese

Ilustračný obrázok vytvorený pomocou služby Bing Tvorca obrázkov. Používa DALL-E.

Zdroj: www.geochemicalperspectivesletters.org

Add new comment
TOPlist