SK

Nové Flash pamäte od Good RAM

Z Wilk Elektronik nám spolu s ich SSD zaslali na test aj dva kovové USB kľúče a SDHC kartu rýchlostnej triedy 10. V krátkom teste sa pozrieme na ich výkon.

Pred pár dňami dorazil balík kuriérom od našich severných susedov s celkom zaujímavým obsahom - dva SSD s kapacitami 30GB a 256GB (radič od Toshiby), a spolu s nimi aj dva USB Flash pamäťové kľúče a SDHC karta s označením Class 10. Predtým než započneme testovanie SSD si však predstavíme práve tieto "drobnosti".

Oba kľúče ZIP aj CUBE majú udávanú kapacitu 16GB, rovnako ako pamäťová karta. Všetky sú dodávané v papierovo plastovom obale, kde na druhej strane je tabuľka s popisom koľko dát je možné uložiť na rôzne kapacity pamäťových médií. Celkom šikovný nápad ako vyplniť prázdne miesto na obaloch, detail, ale poteší. Výrobca tiež nezabúda pripomenúť doživotnú záruku.

Hneď po vybalení zaujme celokovové vyhotovenie kľúčov, čo je pozitívna správa pre nás všetkých, ktorým sa už nejaká tá plastová flash-ka doslova rozpadla v rukách. Vysúvanie konektorov je riešené otáčaním, rozmerovo väčší ZIP má po stranách ešte ďalší kryt, ktorý funguje ako ochrana USB konektora. Manipulácia s CUBE je kvôli miniatúrnym rozmerom trocha nemotornejšia, konektor treba vysunúť končekmi prstov alebo nechtom. Dobrou vlastnosťou otočných krytov je fakt, že napríklad pri zasunutí do notebooku sa tento dá otočiť o 90° a kľúč tak zaberá menej miesta. Video z rozbaľovania napovie trocha viac:

Okrem konštrukcie nás samozrejme zaujíma aj výkon pri čítaní a zapisovaní. Na overenie schopností v tejto oblasti sa použilo niekoľko nástrojov. Najprv sa otestoval výkon programom Atto Disk Benchmark, ktorý číta a zapisuje dáta v rôznych veľkostiach blokov. Následne boli Flash pamäte otestované cez program AS-SSD (sekvenčné čítanie a zápis). Pre ilustráciu je priložený vždy aj graf z HD Tach. Test kopírovania reálnych súborov sa realizoval zápisom a čítaním 1GB veľkého videosúboru používaného aj na testy procesorov pri kompresii videa. Kopírované boli aj malé súbory, každý o veľkosti 300kB až 500kB o celkovom objeme 271MB. Z celkového času bola potom vypočítaná priemerná rýchlosť.

GoodRAM ZIP 16GB USB 2.0 (PD16GH2GRZIK)

Čítanie okolo 23 až 24MB/s pri súboroch od 64kB, zápis okolo15 až 16MB/s

 

GoodRAM CUBE 16GB USB 2.0 (PD16GH2GRCUB)

Oproti ZIP je flash kľúč CUBE o niečo pomalší, dosahuje cca 19MB/s pri čítaní a 10 až 12MB/s pri zápise

 

GoodRAM SDHC PRO 16GB (Class 10)


Približne 18,5MB/s čítanie a 16MB/s zápis - určite postačujúce pre všetky fotoaparáty

 

SDHC karta má v podstate totožný výkon ako iná tej iste triedy Class 10, teda okolo 16MB/s pri zápise a 17MB/s pri čítaní. Nič prekvapivé alebo neočakávané. Z ostatných výsledkov trocha zamrzí pomalší zápis najmenšieho kľúča CUBE, 9MB/s je však stále celkom slušná hodnota.

Ako sa držali pamäte pri kopírovaní skutočných súborov?

Pri zápise a čítaní menších súborov sa rozdiely znížili, hlavne pri zápise sú takmer rovnaké výsledky.

Posledným parametrom je reálne dostupná kapacita po naformátovaní. Od výroby sú kľúče aj SDHC karta naformátované na FAT32. Pre užívateľa dostupný priestor vyzerá nasledovne:

V závere krátke zhodnotenie testovaných produktov. SDHC karte v podstate nit čo vyčítať, rýchlosti sú v súlade s inými kartami triedy 10, vyhotovením sa takisto nelíši. Malým plusom je snáď len doživotná záruka (uplatniteľná u výrobcu).
USB Flash kľúč GoodRAM ZIP má veľmi dobrú, pevnú, kovovú konštrukciu, nevyzerá že by sa "rozišiel" po niekoľkých mesiacoch používania. Rýchlosti nie sú tiež nijak zahanbujúce, dokonca predčia špecifikácie výrobcu 17MB/s / 9MB/s. Zohnať sa dá za cenu okolo 23 až 26€.
Manipulácia s CUBE je kvôli jeho malým rozmerom trocha menej pohodlná, je to však daň za kompaktnosť. Vyhotovenie z kovu poteší, rýchlosti sú síce nižšie ako u ZIP, avšak stále celkom slušné vzhľadom na iné 16GB lacné kľúče (kde výrobcovia udávajú často len 10MB/s čítanie a 3MB/s zápis). Špecifikácie 9MB/s zápis a 17MB/s čítanie sa potvrdili pri testovaní, cena od 23€ nie je prehnaná.

Comments (1)
jk2
Slušné. To ZIP-ko sa mi páči. Bude sa robiť aj s kapacitou 32 GB ?
Add new comment
TOPlist