EN

Micro Machines World Series - keď umierajú legendárne angličáky

"Angličáky" zrejme zbieral každý. V roku 1991 prišli v CODEMASTERS s myšlienkou pretransformovať ich do hry, z čoho sa následne vykľula slušná závodná séria. Po vyše desaťročí sa legendárny titul pokúsili oživiť. Ako dopadol?

Úvod

Pôvodná hra priniesla nielen množstvo zbraní ale hlavne špecifické závodné prostredie – kuchynská linka, kúpeľňa či obchod. Biliardový stôl v novinke žiaľ už tak zábavný nie je. Autori nám do hry pribalili len 10 máp, áno čítate správne. V hre určenej pre PS2 ich bolo viac. Poteší, že mapy sú interaktívne a tak sa v zamrznutej krajinke kľudne prepadnete ľadom. Iná mapa napríklad ponúka vyliaty sirup, ktorý vás spomalí cestou za víťazstvom. Na druhej strane dobrá hrateľnosť by mohla vyvážiť „pochybný“ počet máp. Bohužiaľ autori šetrili aj v oblasti autíčok. Tých je oproti pôvodnému titulu z PS2 len 12! Ďalšie vozy (až dve) si môžete zakúpiť pomocou DLC, ktoré vyšlo hneď v deň vydania hry za 2,99€. DLC šialenstvo neobišlo ani tento titul. DLC by som možno vedel prepáčiť, ak by do hry pridalo pár máp a desiatku áut. Teraz budem trošku špekulovať. Titul sa predáva za približne 24,99€. Každé autíčko tak hypoteticky stojí 2€. Výrobca si dovolil pýtať ďalších 1,5€ za auto. Na druhej strane sú vozy rozmanité a rýchle, len nie vyvážené. Tank rozdrví v súbojovom systéme takmer všetko. V tomto móde totiž využívate unikátne schopnosti vozidiel. Každé autíčko má určitý počet bodov života, ktoré znižujete zbraňami alebo schopnosťami. Na tank ale žiadna unikátna schopnosť nie je dosť silná. Ďalšie módy načrtnem nižšie.

Závodiť môžete v monster trucku, sanitke, tanku, policajnom aute či vznášadle. Tie ponúkajú aj malé úpravy, zdôrazňujem skutočne malé – zmeniť je možné nálepky či hlas vodiča. Na nejaký rozšírený tuning rovno zabudnite. Autá sú osadené niekoľkými unikátnymi zbraňami. A to je asi tak všetko.

Ovládanie autíčok je tragické, aj po 3-4 hodinách som mal stále problém udržať auto na vozovke a prísť do cieľa. Na zručnosť to bude chcieť viac času. Problémom je taktiež zastaralý izometrický pohľad, kameru nie je možné posunúť ani za auto (3D) ani oddialiť. V praxi to znamená, že nevidíte na trať.

Herných módov je málo, obmedzenie nákladov na vývoj utŕžil predovšetkým single player. Otázny je preto názov World Series, pretože hra neobsahuje ani kampaň ani šampionát. Závodiť môžete maximálne v skirmishi (vlastnej hre). Keď som hru prvýkrát zapol, myslel som si, že je to len demo mód alebo sa hra na pozadí stále sťahuje. Vytriezvenie nastalo asi po 2 hodinách. Oni to autori myslia vážne! Vlastná hra ponúka závod, eliminačný mód (krúžite po mape a posledný v cieli vypadáva) či súbojový mód (používanie rôznych zbraní na ničenie súpera). Hre dávam za plus, že stále podporuje lokálny multiplayer, pretože ten je stále viac a viac ojedinelejší. Tu sa dajú stráviť aj hodiny hrania, predovšetkým v súbojovom móde 1v1. Lokálne viete hrať až štyria, môže to byť tak zábava pre celú rodinu.

Multiplayer je už iná vec. Ten je zábavný, ponúka množstvo módov (určite viac než MP), pribudol napríklad mód 6v6 „capture the flag“. Hra ponúka aj ranked hru, môžete tak sledovať svoje postavenie v rebríčku hodnotených hrách. Ten je možný až od levelu 10, v prípade ak sa tam vôbec dostanete. Mimochodom hra vás kľudne pripojí do závodu, kde ste vy a váš ľudský protihráč a potom kľudne 8 botov. Z toho máte pocit, že autori už počítali, že hru si kúpi málo ľudí.

Záver

Na pôvodné Micro Machines alebo titul Ignition z roku 1997 môžeme spomínať len v dobrom, autori to skúsili a nevyšlo. Môžeme len dúfať, že takto skúšali naposledy. Hre pomôžu iba DLC, ktoré budú zadarmo. Potom si môžeme opäť sadnúť a prehodnotiť recenziu, v tejto chvíli je titul sklamanie. Veľmi pozitívne na mňa pôsobí svieža a moderná grafika a množstvo krásnych efektov. Za plus dávam existenciu lokálneho multiplayera. Za malé plus vidím aj to, že hra vyšla pre všetky dostupné platformy – PC, XBOX ako aj PS4. Rozmanitosť máp, zbraní a vozidiel je na vysokej úrovni. Obrovským mínusom je ich počet. Za ešte väčší mínus považujem mŕtvy single player, aby ste si hru sami pustili musíte sa príliš nudiť a asi po 15 minútach zistíte, že sa nudíte ešte viac. Izometrická kamera a prakticky katastrofálne ovládanie vám dáva pocit, že zápasíte predovšetkým s ovládaním a nie súpermi na trati. To sú všetko chyby, ktoré je možné aktualizáciami napraviť. Je však otázne či sa k tomu autori aj odhodlajú. Komu je tak určená hra? Maximálne tak rodine, ktorá vlastní 4 ovládače. Na sólo hranie jednoducho zabudnite. 

 

Plusy

Mínusy

Grafika

všetko ostatné

Sprievodná hudba

 

Multiplayer

 


Lokálny multiplayer
 
 

Testovaná hra bola verzia pre PlayStation 4. Hru poskytla spoločnosť Playman.

 

Pridať nový komentár
TOPlist