EN

DDR4 pamäte pre bežné počítače od jesene 2014

Crucial plánuje začať predávať nové DDR4 pamäte pre klasické stolné počítače od jesene tohto roka. Cieľom je aspoň 3000MHz.

Nový DDR4 štandard operačných pamätí pre počítače by sa mal dočkať prvého väčšieho zastúpenia na trhu až na budúci rok. S príchodom procesorov Intel „Skylake“ sa dostanú už aj do nižších cenových kategórií. Dovtedy sa však budú dať DDR4-ky zohnať len pre tie najvýkonnejšie platformy, akou bude aj Intel Haswell-E.

Ako oznámil na CES v Las Vegas výrobca Crucial, s predajom operačných pamätí nového štandardu práve pre tieto výkonné desktopové procesory začne približne od jesene tohto roka. Zatiaľ čo serverové moduly začínajú byť už dostupné, tie pre klasické počítače si vyžadujú ešte trocha práce. Aktuálne sa stále hľadá ideálny pomer medzi frekvenciou a časovaním pri minimálnom zvýšení napätia, pričom od základných 2133MHz a 2400MHz na 1,2V by sa chcel Crucial pohybovať okolo troch gigahertzov.

Podľa JEDEC štandardu sú však DDR4 3000MHz už pretaktovanými pamäťami, preto výrobca spolupracuje s Intelom a producentmi základných dosiek na XMP 2.0 profiloch. Tieto sú zapísané v BIOS-och záklaných dosiek a zabezpečujú správne nastavenie aj vyšších ako štandardizovaných taktov.

Nové procesory Intel Skylake sa očakávajú v roku 2015. Prinesú novú architektúru postavenú na 14nm výrobnom procese, nový socket pravdepodobne s 1151 pinmi a taktiež už spomínanú podporu DDR4. Vďaka zastúpeniu aj lacnejších dvoj- a štvorjadrových modelov procesorov sa tak dostanú DDR4 RAM aj do nižších cenových kategórií.

Zdroj: ComputerBase

Pridať nový komentár
TOPlist