EN

Google prináša virtuálnu realitu z kartónu za pár eur

Kartónové okuliare od Google s názvom Cardboard už nie sú iba zábavným tovarom. V obehu sa nachádza pol milióna kusov a v Play Store je vytvorená samostatná sekcia venovaná virtuálnej realite.

Keď Google na tohtoročnej konferencii vývojárov daroval každému účastníkovi kartónové okuliare, vyzerali skôr ako hračka na party. Pokus sa však vyplatil a kartónové okuliare ponúkajú rovnako dobrý zážitok z virtuálnej reality ako napríklad Oculus Rift.

Google však projekt ešte rozšíril a vytvoril sekciu „Collections“ v Play Store, ktorá je špeciálne určená práve aplikáciám pre Cardboard. Oficiálna aplikácia pre kartónové okuliare bola tiež aktualizovaná, vďaka čomu podporuje rôzne Cardboard-konfigurácie.

Okuliare sa nedajú kúpiť ako jeden celok. K dispozícii sú iba jednotlivé časti, ktoré treba poskladať. Kartónovú skladačku z Číny kúpite približne za cenu 2,80 eur. Podľa informácii, ktoré Google uvádza na svojom blogu, je už v obehu viac ako pol milióna papierových dielov. Nie je však jasné, ako k takémuto číslu prišli.

Princíp Cardboard je veľmi jednoduchý: Používateľ sa pozerá cez dve plastové šošovky do smartfónu, ktorý je upevnený držiakom. Polovica displeja zobrazuje obraz pre pravé oko a druhá polovica pre ľavé oko. Pohyby hlavy vyhodnocuje gyroskop a akcelerátor dát.

Oficiálna Cardboard aplikácia je k dispozícii len pre Android. Používatelia Apple zariadení s iOS si však môžu stiahnuť iné neoficiálne aplikácie s podobnými funkciami.

Zdroj: Heise.de, Google

Komentáre (2)
TinoArts
Mám Cardboard, a testoval som aj Oculus Rift (dokonca iba DK1), a ak píšete, že je to rovako dobrý zážitok, tak ste jedno, alebo druhé nemohli mať v rukách. Ak Rift popíšem "zážitkovo" na stupnici od 1 po 100 na hodnotu 100, tak Cardboard-u by som reálne udelil možno 15. Skutočne je to niekoľko krát slabšie, a je to fakt iba taká sranda na skúšanie, s veľmi, veľmi malým zorným poľom, kde máte pocit, že sa pozeráte do dvoch guličiek, a nie do celého prostredia, ako pri Rift-e.
m4te
Zaujimalo by ma, co mas za cardboard a mobil, lebo ja som skusal Oculus DK1 aj DK2 a v porovnani s nimi na tom nebol cardboard tak zle - skusal som cardboard priamo od googlu s mojou G2 a vysledok bol dost prekvapivy - vyzeralo to fakt ako VR, ziadne 2 gulicky. Samozrejme zazitok z oculusu je o dost lepsi, avsak na to, co vlastne cardboard je a kolko stoji ma velmi prijemne prekvapil. Uvazujem o kupeni jedneho len aby som si skusil nieco pre VR naprogramovat, na co je cardboard podla mna vyborny.
Pridať nový komentár
TOPlist