More pri Papue-Novej Guinee skrýva zvyšky medzihviezdného meteoru

Znie to ako úvod dobrej vedecko fantastickej knihy či filmu. V roku 2014 padli do mora pri pobreží Papuy-Novej Guiney zvyšky meteoru, ktorý priletel z medzihviezdného prostredia. Návštevník zo sveta ďaleko za hranicami našej slnečnej sústavy.

Článok zverejnený na predtlačovom serveri arxiv.org teraz prináša analýzu vlastností meteoru nazvaného CNEOS 2014-01-08 a popis námornej misie na vyzdvihnutie jeho pozostatkov. Jedným z troch autorov článku je Abraham Loeb, významný harvardský astrofyzik, známy ako propagátor myšlienky, že objekt Oumuamua bol mimozemskou kozmickou loďou. Teraz aj so svojimi kolegami pripravuje výskumnú výpravu na nájdenie zvyškov CNEOS 2014-01-08, prvého identifikovaného medzihviezdneho meteoritu, ktorý padol na povrch Zeme. Cieľom je nájdenie zvyškov meteoru s veľkosťou približne 0,1 mm.

Článok s popisom výskumnej výpravy nájdete na tejto adrese.

Na priblíženie témy odporúčame zaujímavý rozhovor Frasera Caina o objekte Oumuamua, mimozemšťanoch a astrofyzike s Avi Loebom.

Zdroj: arxiv.org

Komentáre (4)
Jonathan Calamita

Zvyšok meteoru s veľkosťou približne 0,1 mm, to je predpoklad, že skorej najdu ihlu v kope sena.

Tom

V mori po 8 rokoch :) To už určite nejaká ryba zožrala keď si to pomýlila s planktónom a tú rybu už zožrala iná ryba, ktorú zožrala iná ryba, napr. tuniak, ktorého som zjedol pred 5 rokmi z konzervy. Tak dúfam, že mi nezaklopú na dvere, že je u mňa to 0.1mm veľké zrnko piesku.

celovek

no ved preco by si neurobili niekolkorocnu dovolenku zo sponzorskych penazi, kym to niekto plati, nie je co riesit
kde sa mam prihlasit?

kevin lakatos

jabison to nasjel ako potapac lebo sapotapan kazdi rok chodime do taljanska brachovi more barak jakhotel na prspanje pre 20 ludi pohode dve garaze bazenvzemi a po lete man od neh bavoraka 2011 525 lebo uz ma nazajdene a braco ma noveho medveda a ksludil son ze aj manku budenvozit keda na benzin

Pridať nový komentár
TOPlist