EN

Špendlíková batéria od Panasonic

Spoločnosť sa orientuje na nositeľné zariadenia a snaží sa pre ne vytvoriť vhodné batérie.

Nová batéria má umožniť vyrábať menšie nositeľné zariadenia ako doposiaľ. Batéria má na dĺžku len 2 cm a hrúbku 3,5 milimetra. Je to približne 1/20 klasickej AAA batérie. Podľa Panasonicu má ísť o najmenšiu batériu v tomto odvetví čo sa týka kapacity na veľkosť. CG-320 ako znie označenie batérie má kapacitu 13 mAh a vie dodať napätie do 3,75 V. Dokáže tak napájať Bluetooth a NFC zariadenia.

Použitie by si mala násjť vo všetkých nositeľných zariadeniach dnes dostupných na trhu. Výhodou by malo byť aj zníženie celkovej hmotnosti zariadení a aj ich veľkosti. Vo vývoji sú ešte ďalšie dva modely týchto malých batérií o kapacite 30 a 50 mAh. Samozrejme budú väčšie ako CG-320. Vývoj batérií dá sa povedať stále stagnuje a čaká sa už len na ďalší výkonový skok v kapacite a veľkosti, ktorý by dokázal pokryť dnešné nároky na energiu. Príkladom sú napríklad smartfóny, ktoré vydržia bežne deň max. dva, podľa používania.

Mali sme tu už niekoľko experimentov nových typov batérií, no zatiaľ žiadny z nich neprerazil do masívneho bežného užívania. Ďalšou batériou do radu môže byť aj lítium-uhlíkovo-fluoridová zmes schopná vydržať až 10 rokov bez nabíjania. Čo sa týka CG-320, tá by mala ísť do výroby už čoskoro a Panasonic plánuje mesačne vyrobiť 100 000 kusov. Predaj by mal začať budúci rok vo februári.

Zdroj: itworld.com

Komentáre (2)
avixe
Prosim autora clanku, resp. nadpisu, aby si vygooglil ako vyzera spendlik....
gammaray
ok
Pridať nový komentár
TOPlist