Umelá inteligencia postupne ruší niektoré pracovné miesta. Vieme o aké ide!

Nástupom umelej inteligencie, niektoré pracovné pozície strácajú zmysel.

Približne pred mesiacom vykonala spoločnosť Resume Builder výskum, týkajúci sa nahradenia ľudí umelou inteligenciou. Ak ste si mysleli, že nástup AI bude pomalý, tak vás výsledky štúdie pravdepodobne prekvapia. Firma zaoberajúca sa výskumom použila vzorku pozostávajúcu z viac ako 1 000 spoločností a organizácií nachádzajúcich sa na území Spojených štátov amerických. Z výskumu vyplýva, že 48 percent firiem už stihlo nahradiť zamestnancov umelou inteligenciou ChatGPT. 49 % skúmaných spoločností už aktívne používa AI na vykonávanie niektorých pracovných úloh a ďalších 30 percent plánuje zaviesť umelú inteligenciu do praxe. To samozrejme onedlho zamieša s výslednými číslami.

Ako prví by sa mali o svoju prácu báť programátori, kde je AI najviac využívaná. Presnejšie až 66 percent spoločností nahradilo niektoré programátorské pozície umelou inteligenciou. Zaujímavosťou je, že takúto službu ponúka spoločnosť Microsoft - Power Copilot, kedy opíšete AI čo chcete naprogramovať, a za pár sekúnd dostanete výsledok. Ďalej z výskumu vyplýva, že 58 % spoločností používa AI na copywriting, prípadne vývoj obsahu. 57 % firiem nahradilo umelou inteligenciou ľudí na zákazníckej podpore a 52 percent spoločností využíva AI na tvorbu súhrnných dokumentov.

Pracovníci na oddelení ľudských zdrojov budú musieť tiež bojovať o svoje pracovné miesta, nakoľko spoločnosti aj v tomto segmente používajú AI. Firmy v tomto prípade umelú inteligenciu využívajú pri nábore nových pracovníkov, či opise pracovných miest. Samozrejme minca má aj druhú stranu a uchádzači o pracovné miesta používajú ChatGPT na napísanie životopisov.

Zdroj: Gizchina,

Komentáre (1)
slajmy

Aj tento clanok pisala umela inteligencia ? Popisuje totiz nieco uplne ine ako je na grafoch zobrazene.

S pozdravom
programator.

Pridať nový komentár
TOPlist