EN

V Číne horia fabriky spoločnosti Hynix, ceny pamätí zrejme výrazne stúpnu

Požiar po chemickom výbuchu zachvátil dva výrobné závody Hynix, ktoré produkujú 15% svetových dodávok pamätí. Tie už začínajú zdražovať. [AKTUALIZÁCIA]

V čínskom meste Wuxi vypukol po chemickom výbuchu masívny požiar, ktorý zasiahol dva výrobné závody spoločnosti Hynix. Tá je druhým najväčším výrobcom pamäťových čipov po Samsungu. Odstavením zničených fabrík je priamo ovplyvnených 15% svetovej produkcie DDR3, GDDR5 ako aj NAND Flash pamätí.

Ostatní výrobcovia okamžite stopli dodávky pamäťových čipov, kým sa neukáže aké veľké následky bude mať tento požiar a ako zareagujú trhy. Ceny medzičasom stúpli, v prvej hodine po začiatku požiaru až o 10%.

Veľkí zákazníci, ako sú napríklad nVidia či Apple, budú musieť teraz zmeniť svojho dodávateľa. Zvýšeniu ceny sa však zrejme ani oni nevyhnú, čo sa samozrejme prejaví aj na cene pre koncových zákazníkov.

Či sa bude opakovať scenár po povodniach v Thajsku v roku 2011, kedy boli zasiahnuté výrobné závody pevných diskov Western Digital, zatiaľ nie je jasné. Ceny diskov vtedy stúpli aj o dvojnásobok, návrat na pôvodné ceny spred katastrofy stále trvá.

Podľa dostupných informácií nemal nik zo zamestnancov prísť o život.

[AKTUALIZÁCIA] 18:55:

Hovorca spoločnosti Hynix Seongae Park vo vyjadrení ubezpečuje, že v súčasnosti nie sú žiadne materiálne poškodenia na dôležitom vybavení závodu a normálna produkcia by mala byť opäť naštartovaná už čoskoro.


Požiar v závodoch spoločnosti Hynix v čínskom Wuxi. Foto: Chiphell fórum

Zdroj: Golem.de

Komentáre (3)
landrower
zrovna ked som planoval kupit SSD, uz vidim jak ceny strelia hore...
landrower
o ano, uz vidim ze na alze nenapadne stupli ceny SSD
prievan
Hned som kupil dve SSD-cka a 32GB pamate :)
Pridať nový komentár
TOPlist