Test SSD diskov Intel, Kingston a Goodram

Kto z nás by chcel mať vo svojom počítači rýchly disk, ktorý nie je hlučný a nehreje? Odpoveď by bola "všetci". Naše priania sa môžu stať realitou. Na trhu sú už nejaký čas SSD disky. O ich prednostiach, ale aj nedostatkoch sa popísalo mnoho, avšak najlepšie je vidieť výsledky. Preto Vám prinášame test štyroch SSD od troch výrobcov (Intel, Kingston a Wilk Elektronik).

Čo je SSD

Technológie napredujú míľovými krokmi a disky nie sú výnimkou. Kým doteraz sme využívali pevné disky na princípe točiacich sa platní, dnes už nimi nie sme obmedzovaní. Na trh sa čoraz viac prediera SSD - solid state drive. Je to disk ktorý používa na ukladanie dát flash pamäte, teda dáta zostávajú zachované aj po vypnutí napájania. Výhodou SSD sú jeho malé rozmery, nulová hlučnosť a nízke teploty. Poďme sa najskôr pozrieť na jednotlivé technológie.

SLC - single level cell
Ako už názov napovedá, jedná sa o čipy s jednoduchými bunkami. Tieto dokážu uchovávať dva stavy, ktoré sa líšia napätím. Podľa toho sa rozpoznáva stav 0 a 1.


MLC - multi level cell
U MLC je princíp trochu zložitejší. Bunky uchovávajú nie 2, ale 4 stavy - 00,01,10,11. Týmto sa zvyšuje hustota zápisu (2 bity na bunku) a teda aj kapacita disku. V budúcnosti je možnosť použiť aj viac ako 2 bity na bunku a tým zvýšiť kapacitu diskov (napríklad použitie 3 bitov na bunku vyústi do 8 stavov - 000, 001, 010, 011, 100, 101, 110,111). Tým sa však zvyšujú aj nároky na výrobu čipov.


Výhody a nevýhody SLC/MLC


Ktorá technológia je teda lepšia? To sa nedá jednoznačne povedať, lebo každá je výhodnejšia na niečo iné. SLC majú vysoké rýchlosti zápisu, ale kapacity sú relatívne malé. U MLC je to naopak - rýchlosti nedosahujú hodnôt SLC, zato kapacity sú omnoho vyššie. Je teda na každom, pre ktorý disk sa rozhodne. Takisto zaváži aj životnosť diskov. Kým u SLC je počet cyklov 100 000, u MLC je to 10x menej - teda 10 000. Pre bežné použitie postačuje aj MLC, kde je životnosť niekoľko rokov. Avšak pre nasadenie do serverov, kde dáta tečú vo veľkom, je výhodnejšie použiť SLC.Komentáre (9)
Snake
"Pri teste HD Tune disk vykazoval mierne výkyvy v rýchlostiach, ale dá sa s tým žiť".........Nevykazoval, narazil si na proces zvaný Garbage Collection (nazývaný aj Wear Leveling), u SSD je toto normálne, a aj blbé............"Je veľmi ťažké rozhodnúť, ktorý z testovaných modelov je ten naj."............Ani jeden, kým bude SSD založené na technológii slabších čipov a klamstiev výrobcov (+ samozrejme primitívnej vnútornej technológii), tak potom bude použiteľné, inak nie.
AmOK
Opat sme mudrejsi. Snake s tvojou poslednou vetou uplne suhlasim. Je x rozumnejsich moznosti ako investovat 300€. :)))
Snake
nejde o 300€, ide o to, že výrobcovia NAND chipov dávajú do týchto "diskov" najhoršie čipy aké môžu, a o recovery z týchto diskov radšej pomlčím.
Broolly
Katastrofalne ceny co pozeram sak za +-400€ uz kupis to naj co sa da 120GB OCZ Vertex Turbo Series
Pavel Čech
Snake: dik za vysvetlenie k tym vykyvom. Vybrat naj: nemyslel som, ze vyberem "NAJ" a nic ine nie je lepsie. Vyber bol zo 4 testovanych a nicoho ineho. Ja osobne by som este tiez nesiel strmhlav do SSD, ale je to kazdym rokom lepsie a dufam, ze raz sa SSD oplati.
raddo
uvidime co este dokaze klasicky HDD od Samsungu F3 1T @7,200ot.
Snake
nič :)
dexter
zase jeden test ktorý ma presvedčil o tom že SSD má ešte veľa toho pred sebou a klasické hdd len tak ľahko nenahradia keby nejaký hdd mal priebehy ako tu niektoré ssd tak už sú na reklamačke :o) ale inak test pekný
Snake
SSD HDD nenahradia ešte veľa desaťročí ;) to ti tu odprisahám
Pridať nový komentár
TOPlist