AMD vystupuje zo spoločenstva BAPCo, ktoré stojí za benchmarkom SysMark a ten nazýva nespravodlivým. Neberie vraj do úvahy výkon grafických čipov a nahráva konkurencii.
Téma testovania výkonu procesorov a iných IT produktov ako takých je veľmi háklivá a vždy živá. Ak už niekto porovnával čo i len dva procesory navzájom vie, aké ťažké je vybrať správne testy a taktiež správne interpretovať výsledky. Priznávame, aj naša metodika testovania procesorov by mohlo byť ďaleko lepšia, no nikdy nie ideálna. V týchto prípadoch majú pomáhať benchmarky od rešpektovaných spoločenstiev a firiem, ako napríklad PCMark od Futuremark či SysMark od organizácie BAPCo. Na základe týchto sa môže zákazník rozhodovať pri nákupe, preto je ich vyváženie a odladenie pre simuláciu reálnej prevádzky veľmi dôležité. Práve na tento aspekt sa sťažuje AMD.
Nigel Dessau, šéf marketingu z AMD, vysvetľuje na svojom blog-u viac k tejto kauze. AMD ako účastník tvorby SysMark-u 2012 vstupovala do návrhov testovacích procedúr, ktoré sa mali počas behu testu vykonávať. Poukazuje na to, že dnes je väčšina aplikácií ktoré používame založená na HTML5 a JavaScripte (čo uznávame, priznajte sa, koľko času strávite vo web prehliadači?) a taktiež že veľa digitálneho obsahu je už dnes vo forme videa alebo je akcelerovateľného pomocou grafických čipov. Návrhy AMD týkajúce sa zmeny skladby testov údajne neboli spoločenstvom BAPCo vypočuté, čo viedlo až k včera oznámenému odchodu AMD z tohto zoskupenia IT firiem.
Takýmto "riešením" sa údajne BAPCo malo vyhrážať už dávnejšie, keď sa na rovnakom blog-u objavila kritika súčasnej verzie SysMark 2007. AMD sa nakoniec rozhodla spoločenstvo opustiť sama a taktiež požiadala o odstránenie svojho loga z marketingových materiálov testu SysMark 2012.
Ako píše Dessau, jadrom sťažnosti je fakt, že SysMark sa skladá z testov ktoré nie sú reprezentatívne a ignorujú heterogénny computing (využitie CPU aj GPU) a taktiež že v podstate generuje nesprávne výsledky, ktoré môžu viesť k nesprávnym rozhodnutiam pri nákupe. Vymenúva aj nejaké konkrétnejšie čísla:
- SysMark 2012 je prezentovaný ako celok osemnástich aplikácií a celkovo až 390 meraní, no v skutočnosti výsledné skóre v prevažnej miere ovplyvňuje len 7 aplikácií a menej ako 10% meraní. Teda malá časť testov určuje výsledok.
- veľká časť skóre je ovplyvnená optickým rozpoznávaním znakov (OCR, používané pri skenovaní dokumentov a prevode do editovateľného textu) a kompresii dát, čo priemerný človek nemá podľa Dessau-a v bežnej náplni práce
- SysMark 2012 sa orientuje len na výkon procesora a ignoruje paralelný výkon grafických kariet
AMD teraz chce skúmať iné možnosti testovania, prípadne aj založiť iné konzorcium s cieľom vývoja otvoreného benchmarku, ktorý by odrážal aj rastúcu dôležitosť GPU.
SysMark 2012 - podľa AMD neodráža skutočnú situáciu a nahráva konkurencii
Z tohto všetkého je zrejmé, že spoločnosť AMD sa snažila presadiť, aby sa v benchmarku lepšie presadili jej nové procesory z rodiny Fusion. Tieto integrujú staršie procesorové jadrá z Athlon II X4 s menšími úpravami a DirectX 11 grafické jadro pochádzajúce zo série grafických kariet Radeon HD5000. Je jasné, že v takom teste, kde sa berie ohľad predovšetkým na procesorový výkon, by tieto čipy viac či menej prepadli. No vo vyváženejšom teste, ktorý by využil aj silu grafického jadra, by sa dostali do popredia výhody nových procesorov.
AMD Fusion procesory - kombinácia priemerne výkonného CPU a najvýkonnejšej integrovanej grafiky
Možno sa pýtate, prečo toľko rozruchu kvôli jednému benchmarku? SysMark 2012 je považovaný za akýsi "štandard" a na jedno výsledné skóre simuluje prácu mnohými reálnymi aplikáciami, ako sú populárne nástroje od Adobe (Acrobat, After Effects, Photoshop, Flash, Dreamviewer, Premiere), Microsoftu (balík Office 2010, Explorer 8), Autodesku (3DSMax, AutoCAD), Mozilly (Firefox), Google (SketchUp), či Abby FineReader a WinZip. Na základe výsledkov testu sa rozhodujú mnohé spoločnosti, školy či dokonca vlády krajín pri nákupe počítačov, dobré čísla sú teda podmienkou "na prežitie". Ovplyvnenie testov v prospech výhod niektorého z konkurentov na trhu samozrejme vždy bude niečim "smrdieť", skutočnú pravdu sa ale zrejme tak skoro (ak vôbec) nedozvieme. Biznis takom o objeme miliárd dolárov ročne je veľmi lukratívny. AMD môže byť rozhorčená právom, alebo aj cúvať z iných dôvodov.
pif666
LordKJ
pif666
pietro sk
pif666
LordKJ
pif666
LordKJ
pietro sk
pif666
pietro sk
pif666
SynkretizZz
pietro sk
pif666
pietro sk
pif666
pietro sk
passco
dexter
pietro sk
flanker
dexter
flanker
jk2
Tralalák