EN

AMD Radeon RX 480 8GB - mainstreamový sen?

Po mesiaci, kedy sme otestovali najvýkonnejšiu hernú kartu planéty, sa vraciame k testom grafických kariet. Dnes opäť zavítame do červených radov. V teste bude referenčná verzia AMD Radeon RX 480 vo verzii 8GB.


Úvod - predstavenie karty

Nový Radeon RX 480 je postavený na čipe Polaris 10. Po niekoľkých rokoch, tak ako nVidia aj AMD prešli na 14nm výrobný proces. Čip obsahuje 5,7 miliardy tranzistorov. Počet jadier je 2304. Pixel Fillrate je 40,5 GPixel/s, Texture Fillrate zase 182,3 GTexel/s. Takt jadra je približne 1266 MHz a takt pamätí typu GDDR5 8 GHz, tie sú pripojené na 256 bitovú zbernicu. Pamäte majú kapacitu 8GB a sú od Samsungu. Tie sľubujú vysoké možnosti pretaktovania. Priepustnosť karty je 256 GB za sekundu. Opäť si skúste zapamätať frekvenciu 1266 MHz. Táto frekvencia na rozdiel od nVidie nie je deklarovaný Boost! K tomu až neskôr. Počet textúrovacích jednotiek je vysoký, až 144. Počet ROPs (rasterizačných) je len 32, škoda karte by viac svedčilo aspoň o 8 viac. Karta podporuje DirectX 12, vrátane asynchrónnych jednotiek. TDP je stanovené na 150W a teoretický výkon je 5 TFLOPS. Len dodám, že karta podporuje CrossFire a AMD vyslovene odporúča RX 480 v CF aj prevádzkovať. Dve karty svojim výkonom dokážu dobehnúť aj prekonať jednu GTX 1080 s výrazne vyššou cenovkou.

AMD síce už BoostClock má u svojich kariet dlhšie, s príchodom Polarisu dostal nový rozmer. Aký má karta reálny base clock sa človek jednoducho ani nedozvie. Niektoré weby a samotné AMD síce uvádzajú 1120MHz, iné zase 1080 MHz. Boost clock je do 1266MHz, viac nikdy nemáte šancu dosiahnuť. Karta spočiatku trpela problémom, kedy nadmerne preťažovala PCIex slot. Cez slot si brala výrazne viac ampérov než povoľujú normy. Tento problém sa našťastie s príchodom ovládačov 16.7.1 podarilo odstrániť. Do ovládačov pribudla položka „Compatibility Mode“. Tento problém majú výlučne referenčné verzie, okrem toho sa už šušká, že AMD čoskoro vydá verziu s 8 - pinom. Každopádne túto položku odporúčam zapnúť. Do ovládačov ešte pribudla položka „Power Efficiency“, kedy karta môže bežať aj na nižších power statoch a má menší odber. Ak chcete maximálny výkon, túto položku vypnite.

Komentáre (11)
Diablo1st
Len chcem upozorniť RX 480 je nástupca R9 380 nie R9 390!!! Takže treba porovnať kartu s tým, čo má nahrádzať, t.z. mainstream.
marfan
Skoda, že v grafoch nebol aj výkon GTX970ky, všetci hu s ňou porovnávajú. Tak už len počkať na nereferenčné verzie.
Ján Kisty
Zial, tu kartu som vobec nemal k dispozicii.. Doplnim, ak by sa mi ju podarilo od kolegu zapozicat.
pif666
"Najväčším sklamaním je slovenská cena (cca 280€), ktorá je vzhľadom na tú americkú ($229) vysoká" 229$ je cena bez dane, (cla?), s 1 rocnou zarukou. Navyse su to len doporucene ceny - nechapem co riesite, pockajte par tyzdnov, na nereferencne verzie, na konkurenciu a potom sa ma zmysel o nieco bavit. Kazdy chce na novinkach zarobit - vid founders edition od nvidie a aka je realita s cenami a dostupnostou. Pre mna je skor sklamanim, ze vsade vidno len tie referencne modely. Cakal by som ze ostatni vyrobcovia budu uz mat nieco pripravene a ono toho moc nie je - len par obrazkov na webe. Moze to naznacovat problemy s dostupnostou cipov, alebo velke nestihanie zo strany AMD.
Ján Kisty
Zistujem Vam od AMD, kedy budu asi nereferaky v predaji. Suhlasim s vami, ze je to bez dane, a s 1-rocnou zarukou. Avšak v minulosti bol pomer $1:1€ × 20% DPH.. Karte skrátka sluší cena okolo 260€..
Ján Kisty
Sapphire (zrejme Nitro) nereferak by mal byt dostupny v priebehu 7- 14 dni. MSRP ceny su ceny vratane marzi dohodnute s vyrobcom. Predajcovia by sa mali tychto cien drzat, alebo +/-5% okolo nich. Silne znacky vedia vdaka MSRP ovplyvnit priamo predajnu cenu, napr. Intel ci Apple.
pif666
Dakujem za pohotovu reakciu. Dufam, ze nereferencne modely pridaju na atraktivite rx480. A s tymi cenami - no neviem, ja si radsej pockam tych par tyzdnov. Kazdy chce na novinke zarobit, myslim ze tu amd taha za kratsi koniec s predajcami - a ja fakt nemusim mat novinku za kazdu cenu.
marfan
Ja som na tom rovnako, aktuálnu cenu za referenčný model som ochotný dať za kvalitný nereferenčný model.
JOee
V zavere mate chybu predchodca neni r9 390 ale 380.
Ján Kisty
opravil som
djhitec
Nvidia používa 16nm FinFET..
Pridať nový komentár
TOPlist