EN

Bulldozer a Bobcat, nová éra AMD

O nových architektúrach procesorov hovorí AMD v poslednej dobe často. Niet divu, za posledné roky to bude jedna z najdôležitejších udalostí, od úspechu ktorej sa bude odvíjať celá budúcnosť firmy. Túto budúcnosť chce AMD stavať na jadrách Bulldozer a Bobcat.


Úvod

Dnešná generácia procesorov od AMD je nazývaná aj architektúrou K10. Tá má korene ešte v slávnej K8, ktorá v časoch Pentium 4 (Netburst) dobre „nakopávala“ konkurenciu po stránke výkonu a hlavne spotreby. V K10 sa implementovali mnohé viac či menej radikálne zmeny, ktoré vylepšili výkon oproti predošlej generácii. Spomeňme napríklad cache tretej úrovne, nová 128-bit floating point jednotka (dvojnásobok oproti K8), fetch jednotka schopná spracovať 32 bajtov za takt (dvojnásobok oproti K8), zlepšený Branch prediction alebo aj vylepšené usporadúvanie inštrukcii (out-of-order execution). Nový bol aj pamäťový radič, teraz nezávislý od taktu procesora a všetky jadrá sa mohli taktovať osobitne pre úsporu energie (v skutočnosti sú jadrá nezávisle taktovateľné len v Phenom I (65nm) a Phenom II X6 (45nm)).

Vo svojej prvej iterácii – 65nm Phenom I procesoroch, nedosiahli tieto čipy až taký veľký komerčný úspech ako by si možno v AMD predstavovali, nepríjemnou udalosťou bolo aj objavenie „TLB bug-u“ v predajnej revízii B2. Napriek tomu, že problém sa prejavoval len vo veľmi zriedkavých prípadoch a mnohým sa ho vôbec nikdy nepodarilo reprodukovať, medializovanie dohnalo AMD ku konaniu – oprava sa dala vykonať cez aktualizovaný BIOS. Ten však dokázal ukrojiť podstatnú časť z výkonu, ktorý už aj tak trocha zaostával voči konkurencii (Core 2, hlavne kvôli 65nm výrobe – nižšie takty a malá L3 cache).
Oprava v podobe B3 revízie prišla o niekoľko mesiacov neskôr, avšak to, čo K10 architektúra najviac potrebovala – vysoký takt, nižšiu spotrebu a poriadnu L3 cache, dostala až s 45nm procesom.

Dnes predávané Phenom II a Athlon II procesory ešte stále zaostávajú za konkurenciou v disciplíne nízkej spotreby a to predovšetkým kvôli absencii high-k materiálov v tranzistoroch, ktoré zabraňujú lepšie stratovým prúdom, ale taktiež kvôli absencii technológie power-gating-u, ktorá nevyťažené jadrá takmer úplne odpája od napájania. Avšak čo sa výkonu týka, AMD nielen dobehlo 45nm Intel Core 2 procesory, ale svojou stratégiou viac jadier za nižšiu cenu dokáže úspešne konkurovať aj novým Core i3 / i5 / i7 čipom. Nehovoriac o stále mierne lepšej cene celej platformy (CPU + základná doska).

Jedna vec však pre AMD stále dobre nefunguje. K10 ako architektúra sa rozprestiera cez celé spektrum ponuky firmy – teda od najvýkonnejších serverov, cez šesťjadrové Phenom-y II X6 pre desktop až po notebookové procesory či dokonca čipy so zameraním pre čo najnižšiu spotrebu pre ultra-thin notebooky. Je celkom jasné, že jedna architektúra nemôže fungovať celkom ideálne úplne všade. Tou oblasťou kde AMD aj dnes stráca na konkurenciu celkom výrazne sú práve mobilné procesory. Spotreba je oproti Intel CULV čipom či Atom-u jednoducho privysoká. Napriek tomu že v poslednom kvartáli AMD zaznamenáva nárast na poli mobilných zariadení, chcelo by to niečo lepšie.

A práve tu sa dostávame k téme Bulldozer a Bobcat.





Na prelome rokov 2010 a 2011 sa AMD vydá celkom novou cestou. Pre každú oblasť trhu bude mať samostatný dizajn jadra. Každá oblasť teda dostane to, čo potrebuje. Bulldozer bude určený pre ten najvyšší výkon v serveroch, pracovných staniciach a desktopoch vyššej triedy, stredná trieda dostane Llano s integrovaným grafickým jadrom a procesorovými jadrami typu K10, najúspornejšie notebooky a prenosné zariadenia zas Bobcat. Bulldozer a Bobcat sú pritom celkom nové architektúry, postavené úplne od základov nanovo.



Komentáre (4)
kocour
super článok, dobré čítanie k raňajkám ... ;)
emPORiO
V novinke na pc.sk bol obrázok, že Bulldozer 4/8 jadier. Čiže sa budú robiť všetky 8 jadrové a tie 4 jadrové budú mať zamknuté 4 jadrá, ako to je aj u dnešných AMD procesoroch ?
flanker
nevíme, zda budou i 2 modulové Bulldozery, spíš jde o to, že modul je základní stavební složka a není problém rozšířit velikost L3 cache...takže směrem nahoru to nebude problém ,-). Domnívám se, že 4 jádro nebdue třeba, jelikož bude současně dostupný Thuban, který by mezeru měl vyplnit
jk2
A ja si už brúsim zuby a chystám mešec na nejaký notebook s Lianom. Nech mám k svojej stolnej mašine aj niečo prenosné, čo bude stáť za to :-).
Pridať nový komentár
TOPlist