EN

A.I podľa Wozniaka. Aj on má obavy

Čo ak sa stane umelá inteligencia chytrejšou ako ľudstvo? Budeme pre ňu ako domáce zvieratká, alebo skončíme ako rozmliaždené mravce?

A.I.

Názor Stevea Wozniaka na umelú inteligenciu (A.I.) sa zhoduje s názormi ďalších velikánov, ako sú Elon Musk, Stephen Hawking či Bill Gates.

Wozniak sa vyjadril:

„Rovnako ako Hawking či Musk predpovedali budúcnosť, aj ja súhlasím s tým, že budúcnosť je pre ľudstvo desivá a nebezpečná. Ak budeme stavať zariadenia, čo sa o nás vo všetkom budú starať, pravdepodobne budú myslieť lepšie a rýchlejšie ako my a budú sa zbavovať pomalých ľudí pre rýchlejší rast spoločností. Budeme bohmi? Budeme domácimi zvieratkami? Alebo skončíme ako prišliapnuté mravce? Neviem to presne... Ale napadlo mi, že ak sa o mňa bude starať stroj ako o domáce zvieratko, tak to sa budem radšej o svojho psa starať naozaj pekne.“ 

„Som v tábore, ktorý je znepokojený zo super-inteligencie,“ povedal Gates. „Prvé zo strojov pre nás urobia veľa práce a nebudú také inteligentné. Bude to pre nás pozitívne, ak ich dobre povedieme. Ale niekoľko dekád potom, keď budú stroje dostatočne inteligentné a silné, môže vzniknúť problém. Súhlasím s Elonom Muskom a ďalšími na túto tému a nerozumiem, ako môže niekto ostať pri tejto otázke pokojný.“

V decembri sa varovne vyjadril Stepen Hawking takto: „Vývoj A.I. môže znamenať koniec ľudstva... Keď si uvedomia sami seba a začnú sa re-dizajnovať a zlepšovať stále rýchlejšie a rýchlejšie, ľudstvo, ktoré je limitované na pomalú biologickú evolúciu, tomu nebude vedieť konkurovať a bude nahradené.“

Musk sa vyjadril, a dosť nahlas, že A.I. môže byť nebezpečnejšia ako nukleárne bomby a môže byť našou najväčšou existenčnou hrozbou. Dodal: „S umelou inteligenciou privoláme démona.“

Musk a Hawking podpísali otvorený list o prioritách výskumu pre zdravú a prospešnú umelú inteligenciu. List obsahoval štúdiu profesora Hawkinga, v ktorej sa obáva straty kontroly nad umelou inteligenciou prostredníctvom jej rastúcej super-inteligencie, ktorá nie je v súlade so želaniami ľudstva a že tento stav môže ľudstvo ohroziť.

Wozniak tiež poznamenal, že deň super-inteligencie strojov nemusí nastať, pokiaľ sa Moorov zákon prestane platiť. Od roku 2005 sa odborníci domnievajú, že rýchlosť zlepšovania počítačov sa nemôže udržať na zdvojnásobení každé dva roky, takže Moorov zákon môže pokračovať len do roku 2015, maximálne do 2020. Ak naše procesory nebudú rýchlejšie a rýchlejšie každých pár rokov, potom stroje nadvládu nedosiahnu ani vďaka kvantovým počítačom.

Možno by bolo treba dodať, že tento rok vedci z Kalifornskej univerzity Santa Barbara vytvorili „prvé kvantové zariadenie, ktoré vníma a opravuje svoje vlastné chyby“. Tlačová správa vysvetľuje: „Keď vedci vyvinuli prvý kvantový počítač, svet počítačov zažil revolúciu vo vyspelosti, rýchlosti a energickej účinnosti, pri ktorej sa naše terajšie stroje javia ako z doby kamennej.“

Zdroj: computerworld.com

Komentáre (4)
M1ch4l
kym bude AI, ktorej by sme sa museli bat, prejde este enormne mnozstvo casu. Neviem, co su oni z toho taki rozklepani...asi moc nevedia, ako to v AI vlastne vyzera. Nekonaju sa tam ziadne milove kroky. Len malicke krociky, pomaly posun niekam. O AI sa len zacalo teraz hovorit, mozno preto maju z toho taky pocit. Predtym sa o nej vlastne nehovorilo. Teraz sa zacala AI tak nejak objavovat viac "na povrchu", pretoze stupol vykon PC a vdaka tomu sme v AI schopni riesit toho viac.
pavlik
ze malicke krociky :D skor si myslim ze to tempo je dost sialene... ci si cakal ze to bude otazka par dni?
m2fizy
Osobne si myslim ze sa to da velmi jednoducho "osetrit" ... jedinym krokom a to zakazom komunikacie medzi jednotlivymi "modulmi" (verziami, typmi ... nazvime to akokolvek) ... proste ak medzi sebou tieto stroje nebudu komunikovat = nedokazu si efektivne a hlavne vcas predavat informacie ... a teda nemaju moznost synchronizacie a teda ani moznost zgrupovat sa ... pripadne rozmyslat "ako jedna mysel". Takze najvacsi problem nevidim v A.I. ale skor v IoT ... kde uz teraz budu stroje schopne komunikacie na baze vlastnej siete, bez zasahu "uzivatela" a dokazu si vymienat relevantne informacie ... a sami vieme ake mozu byt tieto informacie dolezite ale zaroven zranitelne. A taktiez nieje problem sa k tymto informaciam s lahkostou dostat (hacker) a zneuzit ich. Takze myslim ze ono nieje problem v A.I. ale v tom ako budu ziskane informacie pouzite a spracovane touto A.I. Tym som chcel naznacit to ze pokial sa bude jednat "o samostatnu A.I." a teda kazdy "STROJ" bude uvazovat SAM za seba (ako ludia) a nebude vytvoreny "komunitny uzol" (resp. hniezdo informacii, alebo centralny mozog), kde by si dokazali vymienat informacie medzi sebou ... a kazdy by na vsetko musel prijst sam ... myslim ze je to stale v pohode a nic zle sa nestane.
Pavol Filek
A ako zabezpečíš, aby routing energie /EU/ cez všetky uzly, generátory energie, nekomunikoval ? Ako zabezpečíš aby letová prevádzka nekomunikovala ? Ako urobíš aby autá medzi sebou nekomunikovali ? Ako urobíš aby stroje na výrobu aut nekomunikovali ? Ako zabezpečíš aby ponorky, lode, bezpilotné lietadla, nano/mikrostroje schopne prejsť cez čokoľvek nekomunikovali ? A to ešte nie je komunikácia na takej úrovni, aká bude o 15 r. Treba si priznať, sme len jeden druh stroja, naše telá a to či náš druh bude len ďalšia mŕtva vetva a bude nasledovať niečo presnejšie, výkonnejšie, účinnejšie, odolné voči časticiam z Vesmíru, zo Slnka, zatiaľ nikto nevie povedať, ale pravdepodobné to je.
Pridať nový komentár
TOPlist