Dlho sľubovaný update je vonku. Prináša niečo nové alebo ide skôr o „kozmetické úpravy“ systému? Pozreli sme sa na nový Windows 10 Threshold 2.
Microsoft začal update sprístupňovať postupne, nemusíte ho mať tak okamžite k dispozícii. Aktualizácia niesla pôvodne meno Threshold 2 či Jesenný update alebo Novembrová aktualizácia (zdôrazňujem veľké písmeno je tu správne). Hneď na začiatku upozorňujem, že článok obsahuje aj subjektívne pocity autora a nemusíte s nimi súhlasiť. Dosť bolo ale slovičkárenie, pozrime sa čo nám priniesol v praxi.
Ako prvé si asi všimnete upravené kontextové menu. Kontextové menu vyvolané z taskbaru po novom farebne ladí. Dostalo upravený vzhľad, subjektívne sa zdá, že aj nový font písma. Neviem si pomôcť ale pôvodné riešenie bolo lepšie.
Jeden z najvýraznejších vylepšení sa dočkal Štart. Ten po novom umožňuje zobraziť namiesto 512 LiveTiles až 2048. Priznám sa nepoznám nikoho kto by používal viac než 30 – 40 livetiles. Takže túto novinku beriem skôr ako zbytočnosť. Profitovať ale môžu niektorí používatelia tabletu.
Ako som už spomenul vyššie, v Štarte bolo pozmenené kontextové menu. Ak chcete používať viac LiveTile, funkciu aktivujete v nastaveniach => prispôsobenie => Štart => zobrazenie ďalších dlaždíc. Zmenou prešlo tiež tlačidlo „Napájania“. Tlačidlá majú pozmenený názov, sú zarovnané na roh ale text je výrazne menší. Osobne si myslím, že používatelia „aktualizovanej desiatky“ budú na nové tlačidlá nadávať.
Funkčnou novinkou je „zobrazovanie farby na obrazovke Štart, na paneli úloh, v centre akcií a záhlaví okna“. Nás bude zaujímať predovšetkým záhlavie okna. V staršej verzii systému mali niektorí používatelia pri používaní viacerých okien problém rozlíšiť, ktoré okno je aktívne. To Microsoft práve rieši. Po novom si tak jednoducho zvolíte iba farbu a zapnete túto funkciu. Rozlíšiť aktívne a neaktívne okno bude u väčšine aplikácií oveľa jednoduchšie. Funkcia farebného záhlavia okien ale nefunguje všade – napríklad vo Worde.
Prejdime k nastaveniam.
Najväčší počet zmien dostali „Nastavenia“. Hneď ako prvé si všimnite funkciu adaptívneho prispôsobenia veľkosti okien. Ak používate viacero okien vedľa seba po novom sa vám proporčne mení veľkosť podľa toho, akú časť obrazovky chcete zobraziť jednou alebo druhou aplikáciou. Podľa môjho názoru veľmi dobrá novinka. Funkciu zapnete/vypnite v nastaveniach => systém => multitasking.
Nový update rieši konečne problém tabletov a nedostatku úložného priestoru Po dlhej dobe sme sa dočkali možnosti ukladania aplikácií aj mimo partície C:. To ináč znamená, že dokážete aplikácie ukladať aj na SD kartu.
Do zariadení pribudla položka „USB“. Táto funkcia má informovať o všetkých problémov týkajúcich sa USB zariadení.
V položke ochrany osobných údajov pribudla „História hovorov“. Novinka je aj položka „E-mail“ tu viete riadiť prístup aplikácií k emailom.
Do položky „Aktualizácia a zabezpečenie“ pribudla funkcia „Nájsť moje zariadenie“. Táto funkcia je rovnaká ako tie, ktoré poznáme z telefónu. Nanešťastie ale vyžaduje zapnúť sledovanie polohy, niektorí používatelia ju preto používať zrejme nebudú. Bez GPS je ale funkcia opäť nepoužiteľná, určovanie polohy na základe internetu je nepresné. V čase testovania bolo zariadenie v Bratislave. Funkcia „Nájsť moje zariadenie“ na mape zobrazovala oblasť veľkú od Viedne až po Nitru. Ak nemáte GPS, túto funkciu kľudne deaktivujte. V tejto položke ešte môžeme zostať. Na karte „Aktivácia“ pribudla možnosť zmeniť produkčný kľúč a to využitím kľúča zo starších verzií systému. Po novom je taktiež zobrazené, či ide o digitálnu licenciu, resp. podľa digitálneho oprávnenia alebo za použitia produkčného kľúča Windows 10 (iba v prípade OEM alebo retail licencií Windows 10). Pri kúpe nového ale aj použitého počítača, si tak viete overiť, či bol systém aktualizovaný zo starších verzií alebo dodaný s Windows 10.
Celkový dojem je ale z nastavení zlý. V tomto builde 1151 (10586.0) mám neustále pocit zasekávania pri prepínaní medzi položkami, niekedy boli odozvy skutočne dlhé.
Microsoft opravoval aj svoj Edge pribudli náhľady okien, možnosť vysielať médiá do zariadenia pomocou DLNA a Miracast či synchronizácia hesiel, záložiek a pod. Ako už bolo viackrát predtým spomínané rozšírenia zatiaľ Edge nepodporuje.
Windows 10 Threshold 2 so sebou nesie aj niekoľko nových alebo aktualizovaných aplikácií – Výmena Správ, Skype či Telefón. Všetky 3 aplikácie spolu súvisia – vychádzajú zo Skype. Ak nemáte SIM kartu v tablete a povolené hovory, v histórii telefónu sa vám zobrazia iba položky hovorov zo Skypu. Aplikácia Video v Skype slúži zase len na videohovory a Výmena správ na chat (skutočne nepochopiteľný preklad aplikácie Správy). Nebolo jednoduchšie 3 aplikácie nahradiť jednou? V budúcnosti sa ale zrejme dočkáme širších možností. Mimochodom aplikácia Video v Skype vám navrhuje ľudí, ktorých nemáte v zozname, ale pritom sa poznáte. Na tom by nebolo nič čudné, avšak zdroj kontaktov pochádza z mailov.
Okrem toho má pár vylepšení aj Cortana, nové ikony dostal ovládací panel a mnoho ďalších malých vylepšení.
Záver
Microsoft Windows 10 predstavil ako službu, ktorú bude neustále aktualizovať, čo sa mu zatiaľ aj darí plniť. Aktualizácia prináša viacero očakávaných noviniek (ako inštalácia aplikácií na SD kartu), zlepšuje výkon, funkčnosť a vzhľad. Na druhej strane nový systém nie je úplne bez chýb. Najväčší problém je rýchlosť pohybu v nastaveniach. Osobne si myslím, že systém si aktualizovať zatiaľ nemusíte, lebo tých pár nových funkcií za riziko nepodarenej aktualizácie nestojí. Ak sa do aktualizácie pustíte, potrebujete aspoň 5GB diskového priestoru a najmenej 30 minút času (počítajte ale skôr s hodinou).
Zopakujem, ak aktualizáciu nateraz preskočíte, o nič neprídete. Na nejaké hodnotenie je ale príliš skoro.
Recenziu na Windows 10 nájdete tu.
Qubo456
Trol
Pjetro de