EN

Nové Intel Core i5 a Core i3 - všetko čo potrebujete vedieť

32nm dvojjadrové procesory od Intel-u - Core i5 zbytočne drahé, nízka spotreba, výborné pretaktovanie, grafické jadro podstatne lepšie...zhrnutie informácií v krátkej novinke.Dnešným dňom sa dostali on-line testy nových dvojjadrových procesorov Intel - Core i5 a Core i3. Na tomto mieste si zhrnieme všetky potrebné informácie.

Intel oficiálne predstavil nové procesory a čipsety pre desktop (Clarkdale) a laptop (Arrandale). Spoločnou vlastnosťou týchto procesorov je ich architektúra - Westmere. Ide o vôbec prvé dostupné procesory, vyrábané 32nm High-K Metal Gate technológiou, pričom na jednom procesore sa tiež nachádza ďalší čip, obsahujúci pamäťový radič, PCIexpress radič a grafické jadro. Zaujímavou novinkou je tiež podpora AES-NI inštrukcií, ktoré urýchľujú prácu so šifrovacím algoritmom AES.



Prepojenie medzi týmito dvoma čipmi je pomocou zbernice QPI. Pamäťový radič, ktorý je teraz opäť mimo hlavného procesorového jadra, je ešte starší model, optimalizovaný pre FSB zbernicu. To, a tiež fakt že nie je priamo pri jadre, má za následok nižší výkon pamäťového subsystému. Do jedného spoločného čipu sa dostanú tieto súčasti až v ďalšej generácií procesorov.

Celkovo sa na trh dostáva 17 procesorov, z toho 11 mobilných, pre notebooky, a 6 desktopových. Prehľadnú tabuľku zostavil sám výrobca:


Mobilné čipy sú Core i7, Core i5 aj Core i3, hlavné rozdiely medzi nimi sú vo veľkosti L3 cache, podpore funckcie Turbo. Väčšina modelov má TDP 35W, výnimkou sú čipy označené LM - 25W a ULM - 18W.
Podľa prvých testov nijak výrazne neklesla spotreba oproti súčasným Core 2 mobilným procesorom, výrazne však stúpol výkon. To aj vďaka podpore HyperThreadingu, ktorý pomáha pri viacvláknových aplikáciách.

Desktopové procesory sú nasledovné:


Zatiaľ čo Core i5 procesory obsahujú aj podporu funkcie Turbo, Core i3 majú len HyperThreading. Kvôli svojej cene je však väčšina Core i5 procesorov málo výhodná, v tejto cenovej oblasti sa už nachádzajú štvorjadrové čipy ako Core i5 750 či Phenom II X4.
Zaujímavejšie Core i3 procesory svojim výkonom dobre konkurujú štvorjadrovým Athlonom II X4 od AMD, v mnohých testoch dokážu podať lepšie výsledky ako Core2Quad procesory. Určite už dnes nie je dôvod na kúpu Core 2 procesorov.

K procesorom neodmysliteľne patria čipsety. Novinky síce budú po aktualizácii BIOS-u fungovať aj na základných doskách s P55 čipsetom, no pre využitie integrovaného grafického jadra je nutná prítomnosť FDI rozhrania. To zabezpečí vyvedenie video výstupov z pinov socketu na základnú dosku.
V tabuľkách nižšie sú zoradené čipsety pre mobilné a desktopové procesory:





Čipsety s podporu FDI a teda aj s výstupmi integrovaného grafického jadra, rozlíšime podľa označenia H5x. Medzi dvoma H55 a H57 je hlavný rozdiel v podpore RAID funkcionality a väčšom počte USB 2.0 portov u H57. Na rozdiel od P55 nie je podporované rozdelenie 16 PCIe liniek na x8 + x8 pre Crossfire či SLI. Ako si s týmto poradia výrobcovia dosiek uvidíme, keď svoje novinky oficiálne predstavia.




Veľkou zmenou prešlo integrované grafické jadro. Vychádza síce z X4500HD (G45), no pridáva navyše dva stream procesory (celkovo 12), interné vylepšenia a hlavne bohatú podporu dekódovania HD videa. Podporované sú v podstate všetky potrebné formáty, nechýba ani podpora dekódovania Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio na HDMI výstup! Herný výkon dorovnáva moderné čipsety od AMD a nVidie. Využívať bude možné dva HDMI výstupy zároveň.
U mobilných procesorov bude dostupná funkcia prepínania integrovaného grafického čipu s druhou grafickou kartou - pre hry sa zapne výkonnejšia, po prechode do operačného systému úspornejšia, integrovaná v procesore. Desktopové čipy túto funkciu nemajú.



 Pretaktovanie dvojjadrových Core i5 a Core i3 je vo väčšine prípadov veľmi dobré - pri základnom, alebo stále rozumne nízkom napätí sa dá dostať na hodnoty 3,8GHz až 4GHz, pri mierne zvýšenom aj podstatne ďalej za 4GHz, to všetko pri bežnom vzduchovom chladení.
Spotreba podľa prvých recenzií je tiež na výbornej úrovni, spolu s dobrým grafickým jadrom sa javia nové čipy ako ideálna voľba do HTPC počítačov. Výrobcovia tiež uvedú na trh určite mnoho zaujímavých mini-ITX základných dosiek.


Pre viac informácií odporúčam prebehnúť si recenzie zahraničných webov:

Anandtech.com
X-bit labs.com
Techreport.com
Bit-tech.net
PCPerspective.com
Hot-hardware.com
Computerbase.de

V prípade že chcete doplniť viac informácií k týmto novinkám, zavítajte do nášho diskusného fóra do príslušnej témy.
Komentáre (17)
thagad
32nm je pekne cislo :D
emPORiO
Ak ta integrovana grafika je tiez navrhnuta pre usporu elektrickej energie, tak je to dobre. Ale len pod podmienkou, ze si bude rozumiet aj s tou v PCI-E slote :) V 2D netreba vykon, ako to uz naznacil M1ch4l. Dolezite je aby si rozumeli pri prechode do 3D zobrazenia grafiky.
M1ch4l
peniazky, peniazky, ktoze mi ich da? :D:D
Toman
farebna tlaciaren???
vacropoli
:D pane boze
vacropoli
:D pane boze
Eddward
Kedy myslite ze vyjdu 4jadra 32nm? teda ak vobec :)
mano8
tak tie grafy budu fakt taka nudzovka..
AmOK
"U mobilných procesorov bude dostupná funkcia prepínania integrovaného grafického čipu s druhou grafickou kartou - pre hry sa zapne výkonnejšia, po prechode do operačného systému úspornejšia, integrovaná v procesore. Desktopové čipy túto funkciu nemajú." Klasicke svinstvo... O rok vyda/nevyda Intel "novy" desktop procesor, ktory tu funkciu a vychytane muchy uz bude mat. Mozno to uplne spolahlivo pri hrach nefunguje a odseru si to pokusne kraliky, uzivatelia notebookov.
emPORiO
Kamarat ma na notebooku integrovanu HD3200 a normal HD4570. Vobec mu to prepinanie nefunguje na 100%, asi je to tiez problem ovladacov.
amd64
pretoze to prepinanie funguje iba s urcitymi grafickymi kartami, ktore podporuju ati hybrid
k0rben
32nm 4jadra do 1156 nieto? :)
PatrikL
32nm 4-jadro asi nebude do s1156, možno ale nejaký xeon spravia :)
vacropoli
hmm radsej by sme mohli poriesit nejaku tu lepsiu tlaciaren
bledos
to emPORiO: Ja mam tiez taky notas od Acer a kvoli tomu prepinaniu "on the fly" som sa musel rozlucit s WinXP a prejst na Win7, kde to celkom ide...
1adad1
o tej ´´grafike´´by som pomlcal
M1ch4l
a zobrazenie desktopu a ms office staci :)
Pridať nový komentár
TOPlist