EN

Computex na vlastné oči

Minulý týždeň sa konala v hlavnom meste ostrovného štátu Taiwan výstava Computex 2016. Toto podujatie sa tu pravidelne koná už od roku 1981 (vtedy ešte pod názvom Taipei Computer Show) a svoje produkty tu chodia vystavovať zástupcovia rôznych značiek v IT segmente. Okrem celosvetovo známych gigantov, tu je možné nájsť aj menej známe spoločnosti. Computex 2016 bol rozdelený na viacero miest. Zrejme najdôležitejšia informácia pre návštevníkov bola orientácia podľa toho či mal záujem o najzvučnejšie značky, menej známe alebo startupy, ktoré mali takisto vyhradenú výstavnú sálu.

ASUS

Počas tohto podujatia, svet IT technológii a elektronických zariadení spoznal hneď niekoľko prevratných noviniek a jedinečných zariadení, ktoré ašpirujú na titul „najlepšie na svete“ vo svojej kategórii. Takisto boli verejnosti predstavené rôzne novinky, pod ktorými sa doslova otriasla zem. To bolo konkrétne v prípade odhalenia domáceho pomocníka, robota Zenbo, ktorého strojcom je domáca spoločnosť Asus.

Počas jednej z jeho predstavovacích exhibícii sa zem zachcela doslova. Konkrétne o magnitúde 7.2 na Richterovej stupnici. Avšak publikum, ktoré nadšene sledovalo, ako Zenbo bravúrne zvláda úlohy, si ani nevšimlo, že sa im pod nohami doslova otriasa zem. Z úžasu ich tak vyviedli až varovné správy na displejoch telefónov.

Asus si tých noviniek na Computex 2016 pripravil celkom dosť. Okrem spomínaného domáceho pomocníka to boli novinky aj v radoch smartfónov, počítačov a herných zariadení.



Medzi smartfónmi to bola novinka, na ktorú sa už nie len čakalo, ale bola aj takpovediac nevyhnutná. Konkurencia v tejto oblasti je viac než neúprosná a posledné modely Zenfonov im prestávali stačiť. Nový a poriadny „vietor do plachiet“ určite dúchne Zenfone 3. Nie len nový a viac než vydarený dizajn si podmanil nejedno oko návštevníkov Computexu. Materiály, ktoré boli vybrané pre toto zariadenie sú určené aj pre vesmírny program, takže o tom, že Asus má namierené vysoko niet ani pochýb. Takisto to, čo sa skrýva pod týmto krytom je naozaj kus dobre prevedenej práce. Na svoje si prídu fajnšmekri, ktorí si potrpia nie len na kvalitné fotografie a dokonalú zobrazovaciu techniku, ale aj tí, čo holdujú hrám v kvalitnom prevedení. Zenfon 3 dostal aj nové kryty a obaly, ktoré takisto stoja minimálne za zmienku.



Ďalšou novinkou a esom na Computexe bol ZenBook. Ide tak o celkom novú radu počítačov taiwanského výrobcu. Že to myslia v Asuse vážne bolo jasné od prvého zobrazenia tohto počítača. Tradičný Zen dizajn sa nachádza aj v najnovšej rade. Zmena prichádza vo farebnom prevedení, konštrukcii a samozrejme tým, čo sa skrýva pod povrchom celokovového zariadenia. Počas predstavenia bol po celý čas, ako konkurent na porovnanie MacBook od Apple a takmer vo všetkých parametroch zaostával. Či už išlo o rozmery, váhu alebo výkon Zenbook mal zakaždým oproti „jablkovému“ zariadeniu navrch. To samozrejme nenechalo na pokoji nikoho a aj preto bol Zenbook skloňovaný asi najviac.

Na výstavisku bol oň takisto veľký záujem a nebolo nič neobvyklé, že sa pri ňom tvorili rady ľudí, ktorí si ho chceli ohmatať osobne.

 

Fractal Design

O tom, že dizajn je priamo spojený s výkonom vedia aj vo Švédsku. Spoločnosť Fractal Design predstavila svoje PC zariadenia, ktoré sa vyznačujú jedinečnou kvalitou a vizuálom. Svojimi produktmi tak nenápadne podsúvajú užívateľom kombináciu vysoko kvalitných produktov s najmodernejšími komponentmi a elegantný dizajn z viacerých variácii. Aj práve vďaka týmto zariadeniam nie sú stolové počítače už dávno len škatule váľajúce sa niekde pod stolom, ale práve naopak.

Momentálne sa vo Fractal Design tešia aj z ocenenia, ktoré získali za jeden zo svojich výrobkov. PC skrinka s vizuálom legendárnej hry Doom si podmanila oko nie len zákazníkov, ale aj odbornej poroty v precíznej súťaži. Ďalší z produktov, ktorý určite stojí za povšimnutie je limitovaná edícia skriky Bill Owen mod. Jedná sa o zostavu, vyrobenú známym modderom Billom Owenom, z ktorej bude vyrobených len 20 kusov a tie sa rozdistribuujú po svete. Každý jeden kus má špeciálny štítok, kde je podpis a poradové číslo.


 

Virtuálna realita

Computex bol nepochybne spojený aj s predstavením a testovaním zariadení, ktoré slúžia na zobrazovanie virtuálnej reality. Okrem sofistikovaných priestorov, ktoré slúžia na dokonalú imitáciu a zblbnutie mozgu sa tu dali nájsť už aj menšie spoločnosti, ktoré začali sériovú výrobu produktov pre tento segment.

Virtuálna realita si celkom isto buduje svoje pevné postavenie na trhu. Návštevníci, ktorí boli odhodlaní vyskúšať na vlastnej koži, aké to je, si pokojne vystáli frontu, ako naše matky za „oných socialistických čias na banány pred Vianocami“.
Tvorcovia nie len hardvéru a softvéru, ale aj architekti tak spojili sily a vytvorili v niektorých prípadoch mini štúdia, kde sa dal vyskúšať napríklad virtuálny zoskok z lietadla a následný let padákom. Iní zas lákali na bojové umenie, strieľanie oblúd alebo koncentráciu pri reakcii na poletujúce predmety. Priznám sa aj ja som mal veľké problémy s tým, aby som vedel prepínať medzi skutočnou a virtuálnou realitou.

 

Republic of Gamers

Na Computexe oslavovala okrúhle výročie aj komunita, kde sa združujú najlepší hráči sveta. Republic of Gamers (ROG ) má za sebou 10 rokov a k tomu bola usporiadaná tlačovka s názvom „Join the Republic“. Pri tejto príležitosti boli predstavené herné zariadenia, ktoré si milovníci počítačových hier ihneď obľúbili. Herné notebooky, celkom nové stolové počítače, monitory a ďalšie príslušenstvo so značkou ROG bolo skloňované práve so synonymom tých najlepších herných zostáv, aké môžu hráči momentálne mať.

O tom, aké to je byť najlepším na svete sa malo možnosť presvedčiť aj publikum. Na konferenciu boli pozvané dva tímy, ktoré patria medzi svetovú elitu. Predviedli tak naživo, prečo momentálne zastávajú túto pozíciu v hernom svete.

 

Fnatic

Neodmysliteľnou súčasťou hráčskeho sveta je určite aj príslušenstvo Fnatic. Príbeh tejto značky je takisto spojený s „garážovými“ začiatkami. Dnes sa komunita teší obrovskému úspechu a turnaje, ktoré sú pod záštitou tejto značky, patria medzi tie najlepšie na svete. Herné zariadenia tak dostávajú šat, ktorý je nie len kvalitný, ale aj uznávaný medzi tými, ktorí tvoria túto značku.

 

Computex

Taiwanská výstava sa nezaobišla ani bez popredných výrobcov, bez ktorých by boli naše počítače, ako autá bez motorov. Mnoho menších firiem, ktoré vyrábajú tie najrozmanitejšie komponenty tu prišlo predstaviť a ponúknuť práve aj ich modely. Avšak globálni giganti tu predstavili komponenty, ktoré sú naozaj nevyhnutnou súčasťou každého zariadenia. Grafické karty, základné dosky alebo procesory boli tajné esá, na ktoré čakala jednak odborná, ale aj široká verejnosť. Computex 2016 bol ideálnym miestom, kde si mnohí dokážu naplniť svoje sny.
 

 
 
 
Pridať nový komentár
TOPlist